امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۸:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110416
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یاسوج، صبح امروز با محوریت بنیاد نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد برخی از نخبگان شهرستان‌های بویراحمد ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یاسوج، صبح امروز با محوریت بنیاد نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد برخی از نخبگان شهرستان‌های بویراحمد و دنا با نماینده این شهرستان‌ها در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این نشست محمدظاهر حیاتی‌مقدم مخترع و مبتکر با بیان این که بی‌توجهی مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد از گذشته تاکنون موجب از بین رفتن برخی از صنایع سنتی شده است، اظهار کرد: یکی از دلایل آن هم به سیستم بانکی برمی‌گردد که هیچ حمایتی از صنایع ندارد و برای پرداخت تسهیلات صدها اما و اگر و بند و تبصره بر سر راه قرار می‌دهد.

این مخترع و مبتکر کهگیلویه و بویراحمدی، پژوهش را در استان مرده پنداشت و گفت: نیاز امروز استان ما به 20 مخترع و مبتکری است که فکر دارند اما پول ندارند.

حیاتی‌مقدم ادامه داد: اگر پول‌هایی که صرف دلال‌بازی می‌شود در دست نخبگان قرار گیرد طرح‌های راکد و غیر فعال راه می‌افتند و از محرومیت و توسعه‌‌نایافتگی خارج می‌شویم.

وی با ارجاع دادن مسئولان استانی به ساختمان بنیاد نخبگان گفت: پارک علم و فناوری شیراز درست به اندازه دانشگاه یاسوج است و ما تنها استانی هستیم که پارک علم و فناوری ندارد.

وی مسئولان و نمایندگان مردم در استان‌هایی مانند اصفهان را یک‌صدا دانست که فارغ از اختلافاتی که اکنون در کهگیلویه و بویراحمد مشهود است به فکر ساختن استان خود هستند.

در ادامه دکتر علی سامان‌پور نایب رئیس بسیج نخبگان استان و دانشجوی نمونه پزشکی سال‌های 89 و 90 یکی از دلایل عقب‌ماندگی استان را نگاه و دید مسئولان نسبت به نخبگان دانست و گفت: نگاه کنید در همه ادارات ما چند نخبه به عنوان مشاور حضور دارند و چه استفاده‌ای از آن‌ها شده و استعداد آن‌ها چگونه به هرز می‌رود.

وی گفت: در بحث اشتغال طبق قانون باید از سهمیه نخبگان برای استخدام در دوایر دولتی استفاده شود که در استان ما تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است.

این نخبه و برگزیده علمی از قوم‌گرایی به عنوان تنها مدرک برای استخدام در ادارات نام برد و گفت: با این رویکردها انتظار توسعه و پیشرفت هم داریم!

فراز محمدیان عضو بسیج علمی استان هم از مهجور بودن استعدادهای ناب این استان و استفاده سایر استان‌ها و مناطق دیگر کشور از استعدادهای آن‌ها گفت و افزود: با دست خالی وقتی در نمایشگاه‌های کشوری حضور پیدا می‌کنیم مقام‌های برتر توسط بچه‌های ما کسب می‌شود اما خودمان توجهی به این داشته‌ها و استعدادها در درون استان نداریم.

وی عدم همکاری جمعی در استان را هم مزید بر علت دانست و گفت: جایگاه واقعی استان ما اینجا نیست و دلیل دیگر این که برای ترویج فرهنگ کار در کهگیلویه و بویراحمد هیچ اقدام فرهنگی نکرده‌ایم.

محمدیان از بی‌توجی به مراکز رشد یاد کرد و افزود: مرکز ما با دست خالی در کشور دست به کارهای بزرگی زد.

وحید کریمیان اما استفاده از نیروهای غیرمتخصص را در دستگاه‌های تخصصی این استان درد بزرگی دانست و گفت: ببینید که در رشته منابع طبیعی چند دانشجوی دکتری داریم و متخصصین در منابع طبیعی استان چه جایگاهی دارند و در مدیریت‌ها چه استفاده‌ای از آن‌ها شده است.

وی گفت: در حالی که دکترهای زیادی در استان داریم و می‌توانند عضو هیئت علمی باشند دانشگاه پیام‌نور ما از آن‌ها به عنوان استاد حق‌الزحمه‌ای استفاده می‌کند.

شیروان قرائتی دکترای فیزیک از فاصله مدیریت‌های استان با علم لب به سخن گشود و گفت: زمین و آب برای کشاورزی داریم اما به دلیل عدم دانش در بخش کشاورزی اصفهانی‌ها و کازرونی‌ها با اجاره زمین‌ها کشاورزی ما را اداره می‌کنند.

سعید صیدالی متخصص دامپروری و ایده‌پرداز نیز در این بخش با یاد کردن از مشکلات دامپروری‌های استان که 80 درصد از آن‌ها راکدند، تصریح کرد: کسی از ما علت و دلیل این رکود را نخواسته است.

وی الزام ادارات به مشاوره گرفتن از نخبگان را از راه‌های خروج از این حالت رکود در کهگیلویه و بویراحمد دانست و گفت: اگر اندیشه و فکر ما را قبول داشته باشند در خدمت توسعه استان هستیم.

انتهای پیام/2571/ج40/ض1002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها