امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۲:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11042
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۸
تعداد بازدید: 111
یدالله جوانی کارشناس مسایل سیاسی یادداشتی با عنوان «انتخابات حماسی؛ پایان بخش تحریم‌ها و آغازگر شکوفایی اقتصادی» منتشر کرد که متن کامل آن در ذیل آمده ...

یدالله جوانی کارشناس مسایل سیاسی یادداشتی با عنوان «انتخابات حماسی؛ پایان بخش تحریم‌ها و آغازگر شکوفایی اقتصادی» منتشر کرد که متن کامل آن در ذیل آمده است.

آیا برای تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی ناجوانمردانه غربی‌ها علیه ملت ایران پایانی وجود دارد؟

این تحریم در چه نقطه زمانی و به نفع چه کسی پایان خواهد یافت؟

در این نوشتار کوتاه به این دو سؤال پاسخ داده می‌شود. بدیهی است که هر نوع اقدامی از این دست، پایانی دارد و نمی‌توان برای سیاست‌ها و برنامه‌های اینگونه‌ای، دوره زمانی نامحدودی را متصور شد.

غربی‌ها با محوریت آمریکا برای دستیابی به یکسری اهداف سیاسی، راهبرد فشار- مذاکره را در قبال جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته و بر همین اساس، مجموعه‌ای از تحریم‌های به زعم خود فلج‌کننده را علیه ملت ایران اعمال کردند.

بررسی‌های راهبردی از سوی اندیشکده‌ها و مراکز مطالعاتی در غرب، نشان می‌دهد که آثار و خسارت‌های این تحریم‌ها پیش از آنکه متوجه ملت ایران گردد، گریبان کشورهای تحریم‌کننده را گرفته است.

اکنون کشورهای تحریم‌کننده ایران نگران آنند که جمهوری اسلامی، تهدیدات اقتصادی ناشی از سیاست تحریم اقتصادی از سوی غرب را به یک فرصت اقتصادی برای رشد و شکوفایی اقتصادی خود تبدیل کند. کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی در بودجه سال 1392 نسبت به سال‌های پیشین، این زنگ خطر را برای غربی‌ها و تحریم‌کنندگان خرید نفت ایران به صدا درآورد.

بنابراین به نظر می‌رسد برخلاف تبلیغات رسانه‌ای، این غربی‌ها هستند که بیش از دیگران به دنبال پایان بخشیدن به تحریم‌ها می‌باشند. تصور غربی‌ها بر این بود که آثار تحریم‌های فلج‌کننده آنان، در سه ماهه چهارم سال 1391 در ایران با بروز ناآرامی‌های اجتماعی و شورش‌های خیابانی ظاهر خواهد شد.

اما رفتار سیاسی مردم ایران در سال گذشته، نشان داد ملت ایران با سیاست مقاومت و ایستادگی نظام در برابر زیاده‌خواهی نظام سلطه کاملا همراه است و آینده درخشان خود را در گرو همین ایستادگی و مقاومت در برابر زیاده‌خواهی‌ها می‌بیند.

حماسه 22 بهمن سال 1391 تمامی محاسبات غربی‌ها در پیش‌بینی‌ رفتارهای چالش‌ساز مردم ایران برای جمهوری اسلامی را به هم زد. خلق حماسه 22 بهمن با حضور پرشکوه‌تر و گسترده‌تر مردم در راهپیمایی یوم‌الله سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، غرب را وادار ساخت تا در رفتار و سیاست زورگویانه خود کمی انعطاف به خرج دهد.

رفتار متفاوت غربی‌ها در مذاکرات آلماتی 1 و 2 نسبت به مذاکرات استانبول، بغداد و مسکو، نشان داد که آنان پیام ایستادگی ملت ایران در برابر فشارهای اقتصادی را دریافت کرده‌اند. ملت ایران با ایستادگی خود در برابر متجاوزین در زمان جنگ تحمیلی، این جنگ را به دفاع مقدس تبدیل کرده و اکنون تا آینده طولانی، هیچ قدرت خارجی جرات تهاجم نظامی به ایران پیدا نخواهد کرد.

اینک غربی‌ها، چشم به انتخابات 24 خرداد ملت ایران چشم دوخته‌اند. آنان از مدت‌ها قبل با تمرکز بر این انتخابات به دنبال تاثیرگذاری بر فضای سیاسی کشور با هدف تضعیف موقعیت جمهوری اسلامی بودند.

کاهش مشارکت، بی‌ثبات سازی و تغییر گفتمان حاکم، سه هدف راهبردی غرب در قبال انتخابات ایران است. تمرکز رسانه‌های استکباری و صهیونیستی بر القای این مطلب که انتخابات در ایران آزاد نبوده و یک حرکت نمایشی می‌باشد، تلاشی برای تحقق اهداف سه‌گانه است.

رفتار و مواضع غربی‌ها در قبال انتخابات ایران نشان دهند که این واقعیت است که آنها فرصت‌های دیگری را برای خود در آینده جهت اعمال فشار بر جمهوری اسلامی نمی‌بینند. کشورهای سلطه‌گر غربی با محوریت آمریکا و متحدین منطقه‌ای، در 35 سال گذشته در تمامی صحنه‌های مقابله با ایران جز طعم شکست و عقب‌نشینی‌های پی‌در پی چیز دیگری نصیب‌شان نشده است.

به طور قطع صحنه‌ای که آنها به آن چشم دوخته‌اند، صحنه‌ای است که با عنایت الهی و راهبری راهبردی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و هوشمندی مردم ایران شکست‌های غرب در آن تکمیل و پیروزی بزرگ و حماسی در آن نصیب ملت ایران خواهد شد.

با خلق حماسه ملت ایران در 24 خرداد 2 اتفاق بزرگ رخ خواهد داد.

1-عقب‌نشینی غربی‌ها

اولین پیام حماسه بزرگ ملت ایران در 24 خرداد سال جاری، پیام رسای تداوم مقاومت ایرانی‌ها در برابر زورگویی‌ها و زیاده‌خواهی‌های غربی‌ها خواهد بود. این پیام نشانگر آن خواهد بود که تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی غرب بر علیه جمهوری اسلامی ایران، نه تنها تزلزلی در اراده ملت ایران ایجاد نخواهد کرد، بلکه آنان را برای رسیدن به پیشرفت و تامین حقوق خود مصمم‌تر می‌نماید.

بدیهی است که چنین پیامی از سوی ملت ایران به گروه 1+5 ، نتیجه‌ای جز انفعال بیشتر در مواضع آنان در قبال ایران در پی داشت. این انفعال نوید بخش پایان تحریم‌ها خواهد بود. تحریم‌هایی که بیشترین خسارت را برای تحریم‌کنندگان در پی خواهد داشته است.

2- آماده شدن زمینه‌های خلق حماسه اقتصادی

بررسی شعارها، برنامه‌ها و اولویت‌های هر یک از هشت نامزد پست ریاست جمهوری در انتخابات یازدهم، نشان می‌دهد که همگی بر پیشرفت اقتصادی و ساماندهی معیشت مردم با توجه به بخش تولید تمرکز کرده‌اند. به عبارت دیگر تمامی کاندیداها به یک درک مشترک از نیازهای کشور رسیده‌اند و آنان به خوبی دریافته‌اند که خواسته اصلی مردم در شرایط کنونی، حل مشکلات اقتصادی است.

بر همین اساس مردم در انتخاب خود، به سمت نامزدی بیشتر تمایل پیدا خواهند کرد که او را در شتاب بخشیدن به حرکت کشور در مسیر پیشرفت توانمندتر از دیگران ارزیابی کنند. نتیجه چنین انتخاباتی، فراهم شدن بسترها و زمینه‌های لازم برای خلق دومین حماسه، یعنی حماسه اقتصادی در کشور خواهد بود.

در واقع حماسه سیاسی که انتخابات مظهر آن خواهد بود، حماسه اقتصادی را در پی خواهد داشت. با این دو حماسه بزرگ ملت ایران در سال جاری، مقوله تهدیدات اقتصادی به یک فرصت بزرگ اقتصادی تبدیل گشته و دوران شکوفایی اقتصادی آغاز می‌گردد.

این نوع نگاه به صحنه، یک نگاه واقع‌بینانه است. اگر در دهه اول انقلاب، غربی‌ها با جلو انداختن صدام حسین معدوم، جنگ بزرگی را به ملت ایران تحمیل کردند، جهان مشاهده کرد که ایرانیان با خلق حماسه‌های پی در پی، جنگ تحمیلی را به یک دفاع مقدس تبدیل نمودند و در پی این دفاع مقدس اکنون به یک قدرت نظامی برتر در سطح منطقه و جهان ارتقا جایگاه پیدا کرده‌اند.

بر همین اساس، جهان مشاهده خواهد کرد که ایرانیان چگونه جنگ اقتصادی غرب در دهه چهارم انقلاب را به یک فرصت تبدیل نموده و با خلق حماسه‌های سیاسی و اقتصادی، دهه چهارم را آنگونه که نامگذاری شده به دهه پیشرفت و عدالت عینیت بخشیده و از این رهگذر، اقتصاد خود را شکوفا نماید.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها