امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۲:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110424
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قزوین، هوشنگ خندان‌دل در جلسه شورای اداری استان قزوین که ظهر امروز در استانداری قزوین برگزار شد، ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قزوین، هوشنگ خندان‌دل در جلسه شورای اداری استان قزوین که ظهر امروز در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: بیشتر فعالیت‌ها و تولیدات در قسمت کوچکتری از این سرزمین متمرکز شده و سهم مناطق مختلف در تولید و انجام فعالیت‌ها به صورت ناموزونی شکل گرفته است.

وی افزود: با گذشت زمان مشخص می‌شود که تمرکز جمعیت در برخی از مناطق و بخش‌ها هر روز در حال افزایش بوده و در بخش‌های دیگر در حال کاهش است.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اضافه کرد: ادامه این وضعیت تأمین‌کننده منافع کشور در بلندمدت نیست بنابراین باید راهکاری عملی برای این مهم اندیشیده شود تا مشکلی که از سال‌های قبل به وجود آمده برطرف شود.

خندان‌دل ادامه داد: یکی از بهترین و اصلی‌ترین راهکارها این است که به نظام‌های عدم تمرکز مراجعه کرده و رویه‌هایی را در پیش بگیریم که بخش‌های مختلفی از کشور از اقدامات و خدمات دولت به صورت یکسان بهره‌مند شوند.

وی عنوان کرد: باید شرایطی در کشور ایجاد کنیم که نظام عدم تمرکز هرچه بیشتر گسترش یابد زیرا شکل‌گیری شهرهای با جمعیت زیاد مشکلات حاشیه‌نشینی را به وجود آورده و این امر نیز به نوبه خود مشکلات اجتماعی متعددی را به دنبال دارد.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تصریح کرد: تمرکز در تولید در مناطق خاصی از کشور ممکن است بخش‌های دیگری از کشور را از لحاظ دست‌یابی به درآمد محروم کند و در بلند مدت ریشه‌هایی از ناامیدی را به وجود آورد.

خندان‌دل گفت: توجه به رفع مشکلات در شهرهای میانی و کوچکتر و توجه به امورات شهرداری‌ها شاید راه‌حل خوبی در این میان باشد و موجب کند کردن توزیع نامناسب جمعیت در سطح کشور شود.

وی بیان کرد: رویه‌ای که در پیش گرفته شده به گونه‌ای است که شرایط رسیدگی به شهرداری‌های کوچکتر و متوسط را کمتر فراهم می‌کند که همین دلیل موجب می‌شود جذابیت‌های محیطی در شهرهای بزرگتر افزایش یافته و در شهرهای متوسط و کوچک کاهش و به موازات آن پدیده مهاجرت نیز افزایش یافته می‌یابد.

معاون عمرانی وزیر کشور اظهار کرد: توجه به نظام‌های برنامه‌ریزی مبتنی بر عدم تمرکز و رسیدگی به مشکلات شهرداری‌های متوسط و کوچک یکی از سیاست‌های اصلی است که در حال حاضر مدنظر قرار دارد و برای عملیاتی کردن این سیاست باید اصلاحاتی در قوانین و مقررات لحاظ شود.

خندان‌دل افزود: در این زمینه انتقال پاره‌ای از وظایفی که در بخش‌هایی از دولت انجام می‌شود به شهرداری‌ها حائز اهمیت است که این موضوع ریشه در برنامه دوم توسعه کشور دارد اما به دلایل مختلفی هنوز عملیاتی نشده است.

وی اضافه کرد: در دوره گذشته موفق شدیم لایحه‌ای را در وزارت کشور تدوین کنیم که بر اساس مفاد آن نظام بهبود یافته‌ای را برای اداره امور شهرها و شهرداری‌ها به دولت پیشنهاد کردیم که در صورت تأیید مجلس عملیاتی می‌شود.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ادامه داد: در این لایحه پیش‌بینی کردیم که بخش‌های بزرگتری از وظایف به شهرداری‌ها محول شود.

خندان‌دل عنوان کرد: این امکان فراهم می‌شود که با تجدید نظر کردن در نظام‌های توزیع منابع درآمدهای بخش بیشتری از آن در مجامعی شبیه شوراهای اسلامی شهرها قرار گیرد.

وی تصریح کرد: تصویب این لایحه نقطه آغاز خوبی برای توزیع مناسب و عادلانه تولید و جمعیت در نقاط مختلف کشور می‌تواند باشد.

معاون عمرانی وزیر کشور گفت: به موازات این کار باید مواردی در حوزه‌های تدوین قوانین و مقررات دنبال شده و در کوتاه مدت اقداماتی به صورت ضربتی انجام شود که به همین دلیل در قانون بودجه سال جاری این فرصت را فراهم کردیم تا بتوانیم به شهرهای کوچک امکانات بیشتری اختصاص دهیم.

خندان‌دل بیان کرد: مشکلات زیادی در شهرها برای ارائه خدماتی نظیر آتش‌نشانی و جمع‌آوری پسماند داریم و این درحالی است که شهروندان انتظار دارند خدماتی از این قبیل را به بهترین نحو ممکن از شهرداری‌ها دریافت کنند.

وی افزود: برای افزایش توان مالی شهرداری‌ها به ویژه شهرداری‌های کوچک بیش از یک هزار میلیارد تومان اعتبار در اختیار آنان قرار می‌گیرد و قیر مورد نیاز برای آسفالت معابر شهرها نیز با قیمت کمتری نسبت به قیمت بازار برای شهرداری‌ها تهیه می‌شود.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور خاطرنشان کرد: برخی از نظام‌های اداره امور شهری ممکن است تغییر کند به عنوان نمونه در شهرهای با بیش از 20 هزار نفر جمعیت، شهردار به صورت مستقیم توسط مردم انتخاب شود.

خندان‌دل یادآور شد: تمهیداتی از قبیل تشکیل پلیس شهر با همکاری نیروی انتظامی و ایجاد صندوق توسعه شهری نیز از دیگر مواردی است که با شکل‌گیری آن می‌توان چهره شهرها را به میزان قابل توجهی تغییر داد.

انتهای پیام/77010/صا40/ظ1004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها