امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۲۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110426
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمدرضا قوام نصیری در نشست خبری نهمین کنگره سالانه کلینیکال انکولوژی که امروز پنج‌شنبه 20 شهریور سال جاری ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمدرضا قوام نصیری در نشست خبری نهمین کنگره سالانه کلینیکال انکولوژی که امروز پنج‌شنبه 20 شهریور سال جاری برگزار شد، گفت: گروه هدف این کنگره گوارش، انکولوژی، پاتالوژی، جراحی‌ها، ارولوژی، رادیوتراپی انکولوژی و هماتولوژی انکولوژی اطفال است.

وی افزود: هدف از برگزاری این کنگره بالا بردن سطح علمی جامعه در حوزه سرطان است؛ این کنگره سه روزه از 16 تا 18 مهر سال جاری در کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود و در آن از اتریش، فرانسه و آلمان سخنرانانی شرکت خواهند کرد.

رئیس انجمن کلینیکال انکولوژی ادامه داد: امتیاز بازآموزی کنگره برای تمام شرکت‌‌کنندگان مشترک و حدود 12.5 امتیاز است.

وی گفت: تا 15 شهریور سال جاری حدود 80 مقاله دریافت شده است و تا 30 شهریور نیز مهلت ارسال مقالات تمدید شده است.

رئیس انجمن کلینیکال انکولوژی با بیان اینکه سرطان سومین عامل مرگ‌ومیر در ایران است، اظهار داشت: امروز در کشورهای پیشرفته 40 درصد سرطان‌ها قابل درمان هستند؛ در سال‌های گذشته به خاطر تحریم‌ها در زمینه تجهیزات و ورود دارو مشکل داشتیم که در حال حاضر وضعیت بهتر شده است.

وی با بیان اینکه طبق آمار در سال 88، 80 هزار نفر مبتلا به سرطان بوده‌اند، گفت: مرگ و میر ناشی از سرطان سالانه 35 هزار نفر است و کسانی که در حال حاضر مبتلا به سرطان هستند نیز سالانه 500 هزار نفر است همچنین آمار جهانی تا سال 2020 نشان می‌دهد 20 میلیون نفر به سرطان مبتلا خواهند شد.

رئیس انجمن کلینیکال انکولوژی ادامه داد: در ایران آقایان بیشتر به سرطان پوست، معده و پروستات مبتلا می‌شوند و در کودکان نیز سرطان خون بیشتر از سایر سرطان‌هاست.

وی افزود: علت سرطان خون در کودکان به سرب بنزین‌، ریزگرد، آلودگی هوا و امواج موبایل ارتباط دارد همچنین در جهان شیوع تومورهای مغزی افزایش پیدا کرده است ضمن اینکه قرص‌های ضدبارداری نیز سرطان‌زاست.

قوام نصیری خاطرنشان کرد: در این کنگره مهمترین مسائلی که قرار است به آن پرداخته شود، شیوع سرطان‌ها و چند تخصصی بودن آنهاست.

حسین فولازی عضو انجمن کلینیکال انکولوژی نیز در این نشست در پاسخ به سؤالی مبنی بر میزان نارضایتی مراجعان از هزینه‌های درمانی و دارویی گفت: حجم زیادی از بیماران سرپایی هستند و بخشی نیز بیماران بستری، طرح تحول نظام سلامت شامل بیماران بستری است تا دو سال پیش سبد کالایی مشخصی داشتیم که داروهای آن مورد توجه انجمن علمی انکولوژی نبود اما در حال حاضر این وضعیت بسیار بهبود یافته است.

وی ادامه داد: آمار جهانی نشان می‌دهد که تا سال 2020 سرطان کشنده‌ترین عامل مرگ و میر بشر خواهد بود اما می‌توان از 60 درصد سرطان‌ها پیشگیری کرد.

این متخصص کلینیکال انکولوژی گفت: هدف از برگزاری کنگره‌ها اولاً افزایش دانش همکاران است زیرا درمان سرطان مزمن، طولانی و چند گروهی است و ثانیاً وظیفه حاکمیت است که با بولتنی که در کنگره تهیه می‌شود و به آنها انتقال می‌یابد، تمهیدات لازم را بیندیشد؛ خوشبختانه در سیستم اجرایی کنونی شنوایی وجود دارد اما یک نکته می‌ماند و آن این است که بیمه‌ها باید پاسخگو باشند؛ وزارت بهداشت بیشتر ابزار نظارتی است و ممکن است بیمه‌ای تا دو میلیارد تومان هزینه کند و یک بیمه پایه هم فقط تا 20 میلیون هزینه درمان را فرد بدهد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر غربالگری در زمینه سرطان‌ها خاطرنشان کرد: ما می‌دانیم غربالگری موجب کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان می‌شود اما به طور مثال برای غربالگری سرطان پستان باید 1600 دستگاه ماموگرافی دیجیتال و 900 رادیولوژیست آماده در این زمینه باشند که در شرایط کنونی شاید نتوانیم این کار را به طور کامل انجام دهیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها