امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۵:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110432
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شیراز به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مسئول برنامه ملی ثبت سرطان کشوری در سفری ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شیراز به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مسئول برنامه ملی ثبت سرطان کشوری در سفری سه‌روزه به شیراز، دستورالعمل تدوین ‌شده این برنامه را به متخصصان و کارشناسان معرفی کرد.

دکتر کاظم زنده‌دل در جمع متخصصان و کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: دستورالعمل ثبت سرطان جمعیتی در حال حاضر در حدود 120 صفحه تدوین‌ شده که با انجام بررسی‌های لازم و در نظر گرفتن نظرات و پیشنهاد‌هایی که دریافت می‌کنیم، مورد تجدیدنظر قرار می‌گیرد.

مسئول برنامه ملی ثبت سرطان کشوری افزود: این برنامه با هدف تعیین فراوانی نسبی افراد مبتلا به سرطان به تفکیک سن و جنس در هر یک از استان‌های همکار و کل کشور اجرا خواهد شد.

زنده‌دل بیان کرد: تعیین میزان بروز خام و بروز استانداردشده نسبی سرطان‌ها به تفکیک سن، جنس و خصوصیات تومور، تعیین روند زمانی بروز و شیوع سرطان در هر یک از استان‌ها و کل کشور و تعیین روند زمانی بروز و شیوع سرطان از مواردی هستند که در این برنامه به دنبال دست‌یابی به آن‌ها هستیم.

وی گفت: سرطان، تشخیص و درمان، مقدمه‌ای بر ثبت سرطان و اهداف آن، معرفی برنامه ملی ثبت سرطان، ارکان برنامه ملی ثبت سرطان، تشکیلات و شرح وظایف مراکز استانی، مروری بر فرآیندهای برنامه، فرآیندهای گردآوری اطلاعات در مراکز استانی، کدگذاری داده‌ها، تحلیل داده‌ها، طراحی برنامه‌های کنترل کیفی ثبت سرطان و محرمانگی و امنیت اطلاعات در ثبت سرطان از فصل‌هایی است که تاکنون در دستورالعمل ثبت سرطان جمعیتی آورده شده‌اند.

مدیرگروه اپیدمیولوژی و مسئول طراح ثبت سرطان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز اظهار داشت: ثبت سرطان پیش‌ از این نیز انجام می‌شده اما این برنامه مبتنی بر جمعیت است.

دکتر عباس رضائیان‌زاده اضافه کرد: برای اینکه بتوانیم برای کنترل سرطان برنامه‌هایی داشته باشیم، باید بدانیم که رخداد سرطان در کدام منطقه بیشتر است زیرا در این صورت می‌توان برای پیشگیری برنامه‌ریزی کرد.

وی ادامه داد: این طرح‌ها با یک شیوه جدید اجرا خواهد شد و به‌منظور اینکه برنامه‌ای را برای شروع داشته باشیم، امکانات درمانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و همچنین مراکز درمانی بخش خصوصی در این سفر مورد بازدید قرار گرفته‌اند تا در هنگام آغاز تمام جوانب را در نظر گرفته باشیم.

رضائیان‌زاده گفت: استان فارس به دلیل وسعت جغرافیایی، وجود بستر آماده‌تر برای اجرا و اعلام همکاری بیمارستان‌های دولتی و خصوصی، به‌عنوان نخستین استان توسط مسئولان وزارت بهداشت در این زمینه مورد بازبینی قرار گرفته است.

مسئول برنامه ملی ثبت سرطان کشور و همراهان از 18 شهریور ماه جاری به شیراز سفر کرده و طی سه روز علاوه بر بررسی دستورالعمل برنامه ملی ثبت سرطان از بخش‌های مختلف درمانی دولتی و خصوصی ازجمله بیمارستان‌های شهید فقیهی و نمازی نیز بازدید می‌‌کنند.
انتهای پیام/2448/الف/د1000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها