امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۸:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110436
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; دو کشور روسیه و ایران که به دفعات مورد تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند، تصمیم به گسترش ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; دو کشور روسیه و ایران که به دفعات مورد تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند، تصمیم به گسترش روابط اقتصادی دوجانبه گرفته‌اند.

بنا بر گزارشی که در تایمز عمان منتشر شده است دو کشور با امضاء چندین توافق بر آن شده‌اند که مبادلات تجاری دوجانبه را به بیش از ده برابر حجم مبادلات دوجانبه فعلی ارتقاء دهند. روسیه و ایران هم اکنون حدود 1.5میلیارد دلار در سال با یکدیگر تبادلات تجاری دارند.

ماه گذشته نیز دو کشور با یکدیگر توافقی در زمینه انرژی به امضا رساندند. بنا بر مفاد این توافق روسیه به خرید نفت خام ایران خواهد پرداخت و در مقابل ایران نیز به خریداری تجهیزات تکنولوژیک مربوط به انرژی خواهد پرداخت.

«الکساندر نوواک» وزیر انرژی روسیه اعلام کرده است که دو کشور پروژه‌های گسترده سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی با ارزش افزون بر 90 میایارد دلار را پیگیری خواهند کرد.

از سوی دیگر «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران نیز روز سه‌شنبه در جمع هیات روسی سفر کرده به ایران اعلام کرد که در زمینه ارتباطات تجاری ایران و روسیه هیچ گونه محدودیتی وحجود ندارد.

ایران طی سال‌های اخیر به دلیل پیگیری برنامه هسته‌ای خود در دوره‌های متمادی مورد تحریم کشورهای غربی قرار گرفته است.

روسیه نیز از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا به اتهام حمایت نظامی از استقلال‌طلبان شرق اوکراین  و اتهام به دخالت داشتن در ماجرای سقوط هواپیمای مسافربری مالزیایی متقبل تحریم‌های سنگین اقتصادی شده است.

گسترش روابط تجاری دو کشور به ویژه در زمینه تکنولوژی‌های مرتبط با انرژی و موادغذایی می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای در جبران آثار تحریم‌های غربی بر دو کشور داشته باشد. گفتنیست که از زمان آغاز مذاکرات ایران با گروه 5+1 و به‌خصوص پس از توافق موقت میان دو طرف، برخی از کشورها در صدد افزایش روابط تجاری خود با ایران برآمده‌اند. بازرا یزرگ ایران از انگیزه‌های اصلی کشورها برای گسترش روابط با ایران است.

   انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها