امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۳:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110461
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، «سوشما سوارج» وزیر امور خارجه هند ضمن دیدار با امامعلی رحمان که کشورش میزبانی ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، «سوشما سوارج» وزیر امور خارجه هند ضمن دیدار با امامعلی رحمان که کشورش میزبانی چهاردهمین نشست سران کشورهای عضو این سازمان را بر عهده دارد، مذاکرات آتی را برای تامین ثبات و امنیت منطقه و جهان مهم عنوان کرد.

این مقام سیاسی هند که در راس یک هیئت رسمی به منظور شرکت در نشست مقامات سطح عالی روز پنجشنبه وارد تاجیکستان شده است، ابراز امیدواری کرد، ایده پذیرش اعضا جدید پس از سالها بحث به نتیجه مطلوبی برسد.

وی همچنین تاکید کرد، دهلی نو خواهان توسعه روابط منطقه‌ای با کشورهای همسایه و منطقه و از جمله سازمان شانگهای است.

در این دیدار همچنین طرفین تاکید کردند، در بیش از 20 سال روابط هند و تاجیکستان 50 سند همکاری در عرصه‌های مختلف امضا شده است که این مسئله خود زمینه‌های توسعه بیشتر روابط را فراهم می‌آورد.

رحمان با این وجود میزان همکاری‌های دوجانبه از جمله در بخش سرمایه گذاری و تجارت کالا را ناکافی دانست و تاکید کرد، هر 2 کشور با استفاده از شرایط موجود برای افزایش این میزان و ایجاد تحول بیشتر در روابط  تجاری کشورها باید تلاش باید کنند.

رئیس جمهوری تاجیکستان با اشاره به حضور سرمایه گذاران هند در بخش هدروانرژی تاجیکستان، اجرای طرح تجدد نیروگاه «ورزاب 1» را نمونه خوب چنین همکاری‌هایی دانست.

سازمان همکاری‌ شانگهای، 25 خرداد 1380 هجری با عضویت چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد.

جمهوری اسلامی ایران، هند، افغانستان، مغولستان و پاکستان در این سازمان مقام ناظر را دارند.

اعضای سازمان همکاری‌ شانگهای (SCO) با داشتن مساحتی معادل 30 میلیون و 189 هزار کیلومتر مربع، سه پنجم از مساحت آسیا و با جمعیتی در حدود یک میلیارد و 500 میلیون نفر، حدود یک چهارم جمعیت کره زمین را در اختیار دارند.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار