امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۰:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110478
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دولت آمریکا در «فکت شیت» منتشر شده کاخ سفید با عنوان «استراتژی مقابله با داعش» می‌نویسد: «داعش علیه ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دولت آمریکا در «فکت شیت» منتشر شده کاخ سفید با عنوان «استراتژی مقابله با داعش» می‌نویسد: «داعش علیه مردم در عراق و سوریه و در سطح گسترده خاورمیانه و همچنین برای مردم، متحدان و منافع ایالات متحده در منطقه تهدید جدی ایجاد کرده است. به حال خود رها کردن داعش میتواند به گسترش این تهدید در منطقه تا میهن ما بیانجامد.»
دولت آمریکا در این فکت‌شیت به تشریح طرحی پرداخته که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور این کشور اعلام کرده است که هدف آن «تضعیف و نهایتا نابودی داعش» است. دولت آمریکا قصد دارد با همین بهانه به تسلیح گسترده مخالفان سوریه و همزمان حملات هوایی داخل خاک این کشور بپردازد. اقدامی که با اعتراض مسکو مواجه شده است. کرملین اعلام کرده است که این اقدامات نقض آشکار قوانین بین‌المللی است.

کاخ سفید در فکت شیت منتشر شده از افزایش منابع اطلاعاتی و ارسال نیروهای بیشتر برای ارزیابی موقعیت منطقه در بحران بوجود آمده توسط داعش خبر می‌دهد و می‌نویسد «برای محافظت از آمریکاییهای حاضر در عراق و همچنین جلوگیری از بحران انسانی در منطقه، با اقدام فوری، به تهدید موجود در عراق با بیش از 150 حمله هوایی موفق، پاسخ دادیم. این حملات نیروها و امکاناتما در بغداد و اربیل را محافظت کرد، نیروهای داعش را کشت، تجهیزاتشان را نابود کرد و از زیرساخت‌های حیاتی عراق محافظت نمود همچنین محاصره داعش را شکست و به نجات شهروندان عراقی که در میان کوه‌ها گرفتار شده بودند انجامید.»

سپس با اشاره به اینکه «هدف ما در عراق مشخص است: نابودی داعش» می‌نویسد استراتژی ما برای دستیابی به این هدف بر مبنای ائتلاف شرکای بین‌المللی و منطقه‌ای برای مبارزه با داعش استوار است. «ده‌ها کشور هم‌اکنون چه از نظر کمک‌های انسان دوستانه و چه کمک نظامی در جنگ عراق شکت کرده‌اند و در تلاشیم این ائتلاف را در روزها و هفته‌های آتی قوت بخشیم.» سپس موارد زیر را به عنوان المان‌های هسته‌ای استراتژی برمی‌شمرد.
در ادامه اصلی‌ترین موارد طرح اوباما که بسیاری هدف نهایی آن را تغییر نظام در سوریه به بهانه مبارزه با داعش ارزیابی کرده‌اند، آمده است:

- پشتیبانی موثر از دولت عراق

«این امر بسیار آشکاراست که فعالیت بیشتر ایالات متحده در عراق منوط است به تشکیل دولتی یکپارچه در این کشور به معنی ایجاد دولتی در بغداد که از طرف تمامی گروه‌ها در عراق پشتیبانی شود.» کاخ سفید با اشاره به اینکه «دولت جدید در عراق روز 8 سپتامبر سوگند یاد کرد» از پشتیبانی همه جانبه این دولت در مبارزه با داعش خبر می‌دهد.

- از بین بردن نقاط امن داعش

کاخ سفید با اشاره به «کمپین راهبری سیستماتیک» حملات هوایی ایالات متحده علیه تروریست‌های داعش اشاره می‌کند و مینویسد با حملات هوایی به تجهیزات و نفرات داعش امکان پیشروی نیروهای زمینی عراق را فراهم خواهد آورد و یادآور می‌شود که «آقای رییس جمهور در دستور به عملیات مستقیم نظامی علیه داعش در عراق و سوریه تعلل نخواهد کرد.»

- بالا بردن ظرفیت همکاری

کاخ سفید با بیان اینکه «با بالا بردن توانایی و ظرفیت شرکایمان در منطقه کمپین مبارزه موثر علیه داعش در منطقه را قدرت خواهیم بخشید» از اعزام 475 نیروی آمریکایی به عراق برای انجام و فعالیت‌های اطلاعاتی، پشتیبانی، تجهیز و آموزش نیروهای عراقی و کردهای عراق خبر می‌دهد و از مهیا نمودن سلاح و تجهیزات نظامی ئ نیروهای ویژه عملیاتی آمریکایی برای مشاوه و آموزش نیروهای عراقی پرده برمیدارد و مینویسد «رییس جمهور همچنین از کنگره خواسته است تا مجوز آموزش و تجهیز نیروهای مخالف دولت سوریه (موسوم به شورشیان میانه‌رو) را فراهم نمایند.» و در عین حال از تلاش برای یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه خبر می‌دهد و می‌افزاید «درخواست 5میلیارد دلاری صندوق مشارکت مبارزه با تروریسم (CTPF) با ما اجازه آموزش و ایجاد ظرفیت لازم برای پشتیبانی از شرکای خود در منطقه را خواهد داد و کمک 500 میلیون دلاری برنامه وزارت دفاع برای آموزش و تجهیز مخالفان دولت سوری (شورشیان میانه‌رو) را شامل خواهد بود.»

- افزایش همکاری اطلاعاتی امنیتی

کاخ سفید با اشاره به همکاریهای اطلاعاتی و امنیتی میان شرکای منطقه و نیروهای عراقی مینویسد این امر به «شناخت بهتر تهدید موجود» انجامیده و «مقابله موثر علیه  داعش» را منجر خواهد شد.

- ازبین بردن منابع مالی داعش

کاخ سفید با اشاره به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که در ماه اوت تصویب شد و در آن افراد و شرکت‌هایی که به داعش کمک مالی می‌کنند تحریم شده بودند می‌نویسد «بدین وسیله توانایی داعش را محدود خواهیم کرد» و اشاره می‌کند با عدم پرداخت باج در ازای گروگان‌ها و قطع جریان کمک مالی به داعش این گروه تروریستی را فلج خواهد کرد.

- افشای ماهیت واقعی داعش

در بیانیه کاخ سفید با اشراه به تلاش مبلغین مذهبی در سراسر دنیا در محکوم نمودن «خلافت» خود خوانده داعش یادآور می‍شود که باید با افشای ماهیت داعش از ادعای غلط انها مبنی بر «فعالیت به نام مذهب» پرده برداشت.

- ایجاد خلل در جریان پیوستن خارجی‌ها به داعش

جریان حیاتی داعش و تهدیدش برای امنیت جهانی با شهروندانی از نزدیک به 80 کشور جهان، جنگجویان تروریست خارجی هستند که به این گروه می‌پیوندند.بیش از 100 جنگجو از ایالات متحده به مناطق درگیری سفر کرده‌اند یا در تلاش برای سفر بوده‌اند. روز 24 سپتامبر ایالات متحده در این خصوص در گردهمایی در شورای امنیت سازمان ملل شرکت خواهد کرد.

- حفاظت از میهن

 در این بخش به تشریح اقدامات اطلاعاتی و امنیتی علیه تهدیدات داخلی می‌پردازد و می‌نویسد «افراد مظنون به وابستگی به داعش» در کشور را تحت نظارت دقیق قرار می‌دهیم

- کمک‌های بشردوستانه

کاخ سفید در خاتمه تاکید می‌کند که به همکاری شرکایش در منطقه برای ادامه ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به آوارگان عراقی و سوری نیازمند است و تاکید می‌کند در مبارزه با جریان رو به گسترش خشونت که داعش بسیار در توسعه آن اصرار دارد، به همکاری برای جلوگیری از کشتار و فجایع گروهی به خصوص علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی آسیب‌پذیر ادامه خواهد داد.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار