امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۲۰:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11048
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۸
تعداد بازدید: 117
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری کیودو، ژاپن امروز دوشنبه شدیدا به اظهارات «لی کچیانگ» نخست وزیر چین واکنش ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری کیودو، ژاپن امروز دوشنبه شدیدا به اظهارات «لی کچیانگ» نخست وزیر چین واکنش نشان داد و نسبت به آن انتقاد کرد.

نخست وزیر چین اخیرا طی اظهاراتی درباره جزایر مورد مناقشه پکن-توکیو گفته بود که ژاپنی‌ها جزایر چین در دریای چین شرقی را دزدیده‌اند.

«یوشیهیده سوگا» معاون شینزو آبه نخست وزیر ژاپن گفت: چنین اظهاراتی نادیده گرفتن تاریخ است. این جزایر متعلق به ژاپن است.

لی کچیانگ که در آلمان به سر می‌برد در یک سخنرانی در این کشور تاکید کرده بود که ژاپن باید جزایر مورد نظر را به قلمرو چین بازگرداند.

چین و ژاپن از زمان پایان جنگ دوم جهانی بر سر مجموعه جزایر دیائویو که ژاپنی‌ها به آن سنکاکو می‌گویند اختلاف ارضی دارند.

این جزایر در حال حاضر تحت کنترل ژاپنی‌ها است اما دولت چین آن را غیرقانونی می‌داند و معتقد است که مالکیت این جزایر متعلق به سرزمین چین است.

تنش در روابط دو کشور در این زمینه، زمانی بالا گرفت که دولت سابق ژاپن تصمیم گرفت این مجموعه جزایر را از مالکان خصوصی آن بخرد.

روز گذشته سازمان اقیانوسی چین از بیرون راندن چند ناو ژاپنی از آب‌های اطراف این جزایر توسط ناوهای گشت زنی خود خبر داده بود. تردد ناوهای دو کشور در آبهای اطراف جزایر مورد اختلاف، در مواقعی منجر به بروز بحران شده است.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در زمان مبارزات انتخاباتی به مردم این کشور قول داد که مساله اختلافات ارضی با چین را حل و فصل کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها