امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۸:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110498
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 43
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از سنندج، پیروز ارجمند بعداز ظهر امروز در مراسم افتتاح پلاتوی موسیقی اداره‌کل ارشاد اسلامی کردستان، ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از سنندج، پیروز ارجمند بعداز ظهر امروز در مراسم افتتاح پلاتوی موسیقی اداره‌کل ارشاد اسلامی کردستان، اظهار  کرد: با برنامه‌ریزی‌ها و رایزنی‌هایی که با وزیر آموزش و پرورش صورت گرفته است، ایجاد 32 هنرستان موسیقی در 32 استان کشور هدفگذاری شده و کارهای اجرایی این مهم نیز آغاز شده است.

وی تصریح کرد: تا کنون این مهم در سه استان کشور اجرا شده و برنامه برای ایجاد هنرستان موسیقی در سایر استان‌ها نیز با توجه به ظرفیت و آمادگی آن در دستور کار دفتر موسیقی ایران قرار دارد.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه آماده ایجاد هنرستان موسیقی در کردستان به منظور گرایش بیش از پیش فعالان این عرصه به سمت موسیقی سنتی و محلی هستیم، افزود: کردستان سبقه تاریخی و کهنی که در بحث موسیقی دارد.

ارجمند خاطرنشان کرد: امروز اگر در دنیا در زمینه موسیقی حرفی برای گفتن داریم به دلیل غنای موسیقی نواحی است و بسیاری از کشورهای دنیا این نوع موسیقی را بیش از موسیقی سنتی می‌پسندند.

وی از برنامه‌ریزی این دفتر در راستای تقویت و گسترش بحث توریسم موسیقی خبر داد و افزود: در همین راستا برنامه‌های خاصی از جمله دعوت از یک‌هزار توریسم در جشنواره‌های موسیقی فجر و موسیقی نواحی را در دستور کار قرار داده‌ایم.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد:‌ جلسات مختلفی هم با مسئولان برخی از کشورها برگزار شده است و تفاهم‌نامه‌هایی نیز در حال انعقاد است.

راه‌اندازی سرای موسیقی مقامی

ارجمند از راه‌اندازی سرای موسیقی مقامی در کشور خبر داد و بیان داشت: این سراها به نوعی کوچک شده مرکز حفظ و اشاعه موسیقی است و به عنوان مرکز فعالیت استادان موسیقی محلی راه‌اندازی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:‌ انجام اقدامات پژوهشی، ضبط کار، انتقال اطلاعات به صورت شفاهی به نسل جوان و آموزش موسیقی از مهم‌ترین اهداف ایجاد و راه‌اندازی سراهای موسیقی مقامی در کشور است.

مدیرکل دفتر موسیقی فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه طرح ایجاد سراهای موسیقی مصوب و بودجه‌ای نیز برای حمایت از آنها اختصاص داده شده است، افزود: سرای موسیقی مقامی به طور دائم محلی برای ارائه موسیقی‌های محلی خواهد شد.

ارجمند از حذف مالیات بر بیمه‌های آموزشگاه‌های موسیقی خبر داد و بیان داشت: آموزشگاه‌ها از دادن مالیات معاف هستند ولی باید نسبت به ارائه گزارشات مالی خود به صورت مرتب اقدام نمایند.

به گفته وی، دفتر ثبت سازهای ابداعی نیز در دفتر موسیقی ایران راه‌اندازی شده و افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند می‌توانند سازهای ابداعی خود را در این دفتر ثبت و تولید کنند.

مدیرکل دفتر موسیقی فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: برگزاری اجلاس ویژه با موضوع موسیقی بانوان ایران و اجلاس موسیقی علمیه و فقه در قم از دیگر برنامه‌های دفتر موسیقی است.

ارجمند همچنین از اجرای طرحی برای حمایت از موسیقی نواحی و سنتی خبر داد و گفت: به ازای برگزاری هر کنسرت پاپ باید یک طرح حمایتی از موسیقی محلی ارائه شود.

وی افزود: با این روش تمام موسیقی‌دانان می‌توانند به صورت عادلانه از موسیقی پاپ سهم برده و شاهد تقویت موسیقی محلی خواهیم بود.

وی با اشاره به مرزی بودن و ظرفیت خوب اقلیم کردستان برای بهره‌گیری اقتصادی گفت: برگزاری جشنواره‌های موسیقی می‌تواند فصل خوبی برای افزایش ارتباطات در این حوزه باشد.

مدیرکل دفتر موسیقی فرهنگ و ارشاد اسلامی به نبود استودیوی حرفه‌ای در سنندج به عنوان یکی نقطه ضعف اشاره کرد و گفت: داشتن استودیوهای حرفه‌ای با توجه به کمبود و نبود این ظرفیت در اقلیم کردستان می‌تواند بستر خوبی برای تقویت و توسعه بیش از پیش موسیقی در این استان باشد.

گفتنی است؛ برگزاری موسیقی توسط گروه نوای آبیدر از برنامه‌های جانبی این مراسم بود.

انتهای پیام/79002/ع40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها