امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۵:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110506
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 49
ماشاءالله عظیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ضمن گرامیداشت هفته تعاون اظهار داشت: با وجود تاکید فراوان در مورد

ماشاءالله عظیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ضمن گرامیداشت هفته تعاون اظهار داشت: با وجود تاکید فراوان در مورد مسئله تعاون، موارد زیادی از این مسئله در قوانین دائمی مثل قانون اساسی و قانون بودجه وجود دارد که مورد غفلت واقع شده است.

رئیس هیأت مدیره اتاق تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران افزود: رویکرد انقلاب اسلامی سهیم کردن مردم در همه عرصه‌ها مخصوصاً در فعالیت‌های اقتصادی است و ما اعتقاد داریم که تعاون تنها یک بخش اقتصادی نیست و بر مسائل اجتماعی و فرهنگی هم مؤثر است و در دین مبین اسلام هم بر آن تأکید شده است.

وی افزود: همه انقلابیون از جمله شهید بهشتی به تأسی از امام خمینی(ره) بر این مسئله تأکید داشتند و مقام معظم رهبری هم بارها بر مسئله تعاون و اهمیت آن تأکید کرده‌اند.

عظیمی گفت: قانون اجرای اصل 44 به دنبال مردمی کردن اقتصاد از طریق بخش تعاون بود و در قانون برنامه پنجم هم تصریح شد که سند بخش تعاون آماده و مصوب شود

* توجه به بخش تعاون در برنامه ششم

وی افزود: با توجه به اینکه برخی از مواد برنامه پنجم در خصوص بخش تعاون اجرایی نشده است اولین خواسته ما در تدوین برنامه ششم توسعه این است که تمام موارد اجرا نشده در برنامه پنجم در برنامه ششم هم تکرار و به منویات رهبری در این باره توجه شود.

رئیس هیئت مدیره اتاق تعاون ایران با اشاره به نگرانی تعاونگران و اصرار آنها برای احیای وزارت تعاون افزود: این اصرار به دلیل تأکیدات فراوان درباره افزایش سهم بخش تعاون در اقتصاد و عضویت نیمی از جمعیت کشور در تعاونی‌ها است.

وی با اشاره به جزء 2 ماده 29 قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر واگذاری 30 درصد واگذاری‌ شرکت‌های دولتی به بخش تعاون گفت: از مجلس تقاضا داریم در واگذاری‌های دولتی نظارت بیشتری داشته باشند و با توجه به عدم اجرای این ماده، آن در برنامه ششم هم تکرار شود.

 تشکیل کارگروه تدوین پیشنهادات بخش تعاون

عظیمی گفت:‌ به منظور افزایش سهم بخش تعاون قرار است کارگروه مشترکی در اواخر این ماه برای استفاده از  نظر اعضای اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها تشکیل شود تا موارد پیشنهادی تعاونگران برای لحاظ در برنامه ششم توسعه جمع‌بندی شده و به دولت و مجلس ارسال شود.

رئیس هیئت مدیره اتاق تعاون ایران با بیان اینکه سیاست‌های ابلاغی رهبری در اقتصاد مقاومتی به معنای مشارکت و سهیم کردن مردم در اقتصاد است، گفت: این مشارکت از طریق تعاونی‌ها امکان‌پذیر است.

وی درباره سهم تعاون در برنامه خروج از رکود دولت گفت: در بسته خروج از رکود توجهی به بخش تعاون نشد.

عظیمی با بیان اینکه توسعه بخش تعاون به معنای پرداختن به جنبه‌های واقعی تولید است، ادامه داد: تعاونی‌ها با سرانه بسیار پایین قابلیت اشتغالزایی دارند به طوری که در صنعت فرش و صنایع دستی با یک ششم سرانه اشتغال در بخش غیرتعاونی می‌توان شغل ایجاد کرد.

کمک دولت به تعاونی‌ها برای ایجاد اشتغال

رئیس هیئت مدیره اتاق تعاون ایران تصریح کرد: از دولت انتظار داریم با تصویب پرداخت تسهیلات به تعاونی‌ها در شورای عالی اشتغال آنها را در ایجاد اشتغال یاری کند،البته توانمندی‌های تعاونی‌ها برای ایجاد اشتغال را به وزارتخانه اعلام کرده‌ایم و آماده تشکیل کمیته مشترک برای بررسی راهکارهای ایجاد اشتغال در بخش تعاون هستیم.

وی با اشاره به وجود مزیت نسبی در تعاونی‌ها برای تولید و فروش کالا گفت: سیاست تنظیم بازار جز با مدیریت شبکه تولید و توزیع رخ نمی‌دهد اما برای نمونه در حال حاضر تولیدات ما در بخش لاستیک خودرو در انبارها مانده و در مقابل شاهد واردات بی‌رویه لاستیک خودرو هستیم.

عظیمی اضافه کرد: دولت به جای این کار برای واردات مواد اولیه و واسطه‌ای تسهیلات بدهد تا تولیدکنندگان داخلی بتوانند کالای مناسب را در داخل و با قیمت مناسب به دست مصرف‌کننده برسانند.

رئیس هیئت مدیره اتاق تعاون ایران بیان داشت: بر اساس ابلاغیه رهبر معظم انقلاب قرار بود محدودیت حضور تعاونی‌ها در بخش بورس، بانک و بیمه برداشته شود اما این اتفاق نیفتاد و به دلیل عدم نظارت دولت گذشته بعضی تعاونی‌های اعتبار بدون نظارت تشکیل شده و فضا را مخدوش کردند در حالی که توسعه قرض‌الحسنه و وجود تعاونی‌های اعتبار برای رفع نیاز تعاونگران امری بدیهی به نظر می‌رسد.
انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها