امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۷:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110550
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری با حضور در نشست سالانه دفتر تحکیم وحدت که در

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری با حضور در نشست سالانه دفتر تحکیم وحدت که در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، پیرامون منافع ملی و سیاست خارجی به سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه جهت‌گیری اهداف ملی باید به سوی پیشرفت مادی و معنوی کشور باشد، گفت: در تعریف منافع ملی گفته می‌شود که تجمیع خواسته‌ها و مطالبات عقلایی یک ملت برای دستیابی به اهداف ملی است البته همه مباحثی که در بحث منافع ملی وجود دارد باید رابطه‌اش با پیشرفت کشور مشخص شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: البته در نقطه مقابل منافع ملی مضار ملی نیز وجود دارد هر اقدامی که منجر به ضربه و وارد شدن به منافع ملی شود باید جلویش گرفته شود.

وی ادامه داد:‌ استراتژی‌ها و تاکتیک‌ها در منافع ملی قابل تغییر هستند اما خود منافع ملی امری ثابت است و با تغییر دولت‌ها نیز منافع ملی تغییر نمی‌کند البته خود ملت در مواردی می‌تواند برای تغییر منافع ملی تصمیم بگیرد و از طریق همه پرسی آن را اعمال کند.

کواکبیان با بیان اینکه ایدئولوژی می‌تواند در اهداف ملی تعریف شود، گفت: ما اینگونه فکر نمی‌کنیم که ایدئولوژی یک مسیر را می‌رود و اهداف ملی سمت دیگری و ما نمی‌توانیم حقوق مسلمانان را زیرپا بگذاریم به این بهانه که ما در سیاست خارجی اهداف دیگری داریم.

وی با تأکید براینکه ما نمی‌توانیم در منافع ملی ایدئولوژی‌زدایی کنیم ، گفت: این موضوع در سیاست خارجی آمریکا نیز وجود دارد که اعتقادات و باورهای آنها نیز در منافع ملی‌شان دخالت دارند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه در ادامه گفت: ما اعتقاد داریم که برای دستیابی به اهداف ملی باید از ابزارهای مشروع استفاده کرد برای مثال ما با داشتن سلاح‌‌های شیمیایی زمانی که عراق علیه ما سلاح شیمیایی به کار برد استفاده نکردیم چرا که معتقد به استفاده از ابزار نامشروع نیستیم.

وی ادامه داد:‌ همچنین از دیگر نکاتی که در مباحث سیاست خارجی وجود دارد این است که باید بین تمامی دستگاه‌های مربوط به آن هماهگنی وجود داشته باشد نمی‌شود دستگاه دیپلماسی ما یک تصمیمی بگیرد و خطیب نماز جمعه ما صحبت دیگری کند.

کواکبیان با بیان اینکه ما بعد از گذشت 35 سال از انقلاب اسلامی نیازمند تألیف منافع ملی به صورت مدون هستیم، گفت: نمی‌شود گفت دولت‌هایی که در جمهوری اسلامی بر سر کار آمدند خلاف منافع ملی عمل کردند ولی اگر منافع ملی تدوین شده باشد دیگر کسی نمی‌تواند ادعا کند که ما می‌خواهیم جهان را مدیریت کنیم چرا که در قانون اساسی ما امت واحده آمده است اما بحثی از مدیریت جهانی نشده است و یا اینکه در اوج مذاکرات هسته‌ای گروهی دلواپس شود.

وی با بیان اینکه دیپلماسی مؤثرترین و بهترین ابزار برای رسیدن به منافع ملی است، گفت:‌اگر می‌خواهیم منافع ملی ما حفظ شود راهش جنگ‌طلبی و درگیری نظامی نیست بلکه بهترین راه دیپلماسی است و البته مهم‌ترین ابزار دیپلماسی نیز مذاکره است که به همراه آن تیم مذاکره‌کننده نیز مهم است.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری افزود: نمی‌شود گفت از تیم مذاکره‌کننده فقط وزارت خارجه حضور داشته باشند بلکه باید افراد حقوقی و هسته‌ای نیز حاضر باشند و باید برای مذاکره تیم جامعی ایجاد کنیم و البته من زمانی پیشنهاد دادم که مذاکرات دیپلماتیک باید شفاف باشد تا خدشه‌ای به آن وارد نشود و در این خصوص نه تنها مجلس بلکه احزاب هم در محورهای مذاکرات نقش‌آفرینی کنند.

کواکبیان خاطرنشان کرد:‌ من نمی‌توانم در طول یک سال گذشته که دولت یازدهم روی کار آمده است مثالی بزنم که خلاف منافع ملی گامی برداشته شده‌است؛ شاید در مذاکرات ژنو انتقاداتی باشد اما وقتی یک نظام تصمیم گرفت یک اقدامی انجام دهد همه باید پشتیبان آن باشند.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با بیان اینکه مطالبات منافع باید بر مبنای عقلانیت و نه از روی احساسات باشد، گفت: برای مثال در قضیه سوریه، ترکیه درست علیه مواضع‌ ما عمل کرد حال اگر تصمیم احساسی بگیریم باید قطع رابطه کرد همین‌طور در خصوص عربستان.

این استاد دانشگاه در جواب به این سؤال که چرا برخی به دنبال این هستند که رئیس جمهور را بالاتر از مجری قانون قرار دهند، گفت: رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است که البته این موضوع تفاسیر خاص خودش را دارد به این معنی که می‌تواند در مواردی در قوه قضاییه نیز ورود پیدا کند و به همین دلیل بود که احمدی‌نژاد برخی مصوبات مجلس را قبول نداشت. رهبری نیز در همین رابطه آیت‌الله شاهرودی را مسئول حل اختلافات قوا تعیین کردند.

کواکبیان با بیان اینکه اشکالی در تبیین منافع ملی در خصوص برخورد با همسایگان وجود ندارد، گفت: می‌شود منافع ملی را تبیین کرد که البته باید قابل انعطاف باشد مانند همان نرمش قهرمانانه‌ای که رهبری فرمودند که این هم برای رسیدن به منافع ملی است.

وی افزود: این اخلاق خوبی نیست که سخنان سیاسی خودمان را به رهبری منتسب کنیم چرا که سخنان رهبری نیازی به مفسر ندارد آیا شفاف‌تر از این سخن وجود دارد که رهبری از تیم‌ مذاکره‌کننده حمایت کردند. این خلاف منافع ملی است که رأس نظام را در چارچوب محدودی بگنجانیم.

کواکبیان ادامه داد: البته انتقاداتی نیز وجود دارد و اینکه بگوییم منتقدان بی‌سواد هستند تعبیر خوبی نیست و همان روش احمدی‌نژادی است اما اگر می‌خواهیم تغییری به وجود بیاوریم باید از این موارد دست بکشیم.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با بیان اینکه هنوز هم در قانون اساسی گره‌هایی وجود دارد، گفت: در حال حاضر وضعیت کشور ما غیر پارلمانی غیر ریاستی است برخلاف تصویری که برخی می‌خواهند آن را کاملا ریاستی جلوه بدهند برای مثال برکناری همین وزیر علوم که مظلومانه کنار گذاشته شد کاملاً نشان از ریاستی بودن دارد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا بیان انتقادات خلاف منافع ملی است، گفت: بنده نمی‌گویم دلواپسی ضد منافع ملی است اما باید توجه کنیم که مبنای تصمیم‌گیری منافع اکثریت مطلق مردم است.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری تصریح کرد: از اینکه عده‌‌ای غزه و هولوکاست را با هم مقایسه می‌کنند بی‌انصافی است خود کشورهای اروپایی نیز در اعتراض به نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در غزه تظاهرات برگزار کردند حتی نماینده سازمان ملل در ایران ضمن اعتراض به این قضیه عنوان کرد که دبیرکل سازمان ملل نیز خیلی اختیارات ندارد و باید شما این را به شورای امنیت بگویید.

وی افزود: همه کشورهای اروپایی هولوکاست را مقدس می‌شمارند و وقتی شما هولوکاست را انکار می‌کنید در حقیقت با کل کشورهای اروپایی مقابله می‌کنید ما در منافع ملی باید بدانیم که انکار هولوکاست یعنی انکار باور همه کشورهای غربی و این دو موضوع قابل مقایسه با هم نیست.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری در پاسخ به سؤال دیگری از دانشجویان مبنی براینکه برای لغو تحریم‌‌های باقیمانده باید چه مقدار از منافع کشور بگذریم، گفت: ما بعد از مذاکرات ژنو 7 محور اختلافی داشتیم که باید با 1+5 آن را حل کنیم که یکی از جنبه‌های اختلافی موشک‌های بالستیک و ادوات نظامی و در خصوص نظارت آژانس در طول 20 سال بر تأسیسات هسته‌ای‌ ما است در طول مذاکرات این دو مورد همچنان باقی مانده است که بحث لغو تحریم‌ها است که هدف اصلی مذاکرات بوده و باید پیگیری شود و دیگری تعداد سانتریفیوژهای ما بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه ادامه داد: ما هیچ وقت غنی‌سازی 20 درصد را نمی‌خواستیم و آقای صالحی رئیس سازمان ملی اتمی نیز بارها مطرح کردند که ما از اول هم به 20 درصد نیاز نداشتیم البته اگر آنان سوخت رآکتور تهران را تأمین می‌کردند ما به دنبال 20 درصد نمی‌رفتیم.

کواکبیان تأکید کرد: البته بحث کردن در مورد اینکه نیروگاه آب سنگین آب اراک باید تعطیل شود منطقی نیست اما اگر بتوانیم به توافق جامع برسیم می‌توانیم به سایر ابعاد سیاست خارجی‌مان نیز بپردازیم و وقت‌مان را بیشتر از این تلف نکنیم.

وی همچنین پیرامون لزوم روحیه مطالبه‌گری دانشجویان گفت: دانشجو باید روحیه آرمانخواهی و طرفدار مظلوم بودن خود را حفظ کند و تشکل‌های دانشجویی شعبه هیچ جریان سیاسی و حزبی نباشند البته احزاب بیرون از دانشگاه می‌توانند شاخه دانشجویی ایجاد کنند اگر افراطی‌گری‌های گذشته مورد نظر شما است غش کردن به طرف دیگر نیز درست نیست.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری در جواب این سؤال که گویی تأکید اصلاح‌طلبان بر منافع ملی بیش از اصرار آنان بر منافع ایدئولوژی و امت واحده اسلامی است، گفت: ما در تعریف خودمان ایدئولوژی را جزو منافع ملی به حساب آوردیم در بحث سوریه خیلی‌ها شاید معتقد باشند چرا ما باید می‌بایست از بشار اسد حمایت کنیم اما من گفتم ما در سوریه برای خودمان می‌جنگیم چرا که بعد از آن نوبت ایران بود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: منافع ملی ما اقتضا می‌کرد از سوریه دفاع و از جبهه مقاومت حمایت کنیم. البته اگر منافع ملی را تدوین کنیم دیگر تفکیکی بین منافع ملی و منافع امت واحده نخواهد بود.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری در جواب به این سؤال که چرا عده‌ای به اسم حزب مردم‌سالاری به دنبال ایجاد تشکل «فرهنگ و سیاست‌» در دانشگاه هستند، گفت: با این موضوعی که شما مطرح کردید بنده باید بگویم که چقدر حزب مردم‌سالاری قوی است که این اقدامات را انجام می‌دهند البته شاید بعضی دانشجویان از روی علاقه‌مندی وارد حزب ما شده باشند و موضوع اینگونه نیست که ما با راه‌اندازی یک تشکل دانشجویی به دنبال عضوگیری دانشجویان در حزب‌مان باشیم بلکه این احتمال وجود دارد به دلیل تعلق خاطر بعضی دانشجویان آنان به عضویت حزب مردم‌سالاری درآمده باشند.

کواکبیان در پاسخ به سخنان یکی از دانشجویان که گفت ما زمانی احساس خطر می‌کنیم که وزارت علوم با فشار و تهدید اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه علامه را مجبور به پذیرش یک فردی به عنوان دبیر این انجمن می‌کند، گفت: این سخنان باید اثبات شود که وزارت علوم چنین اقدامی را انجام می‌دهد البته اگر موضوع خروج انجمن علامه از دفتر تحکیم وحدت غیرقانونی است پس این موضوع تحصیل به حاصل است.

وی افزود: این خوب نیست که بگویند تحکیم وحدت هم به صورت غیر مستقیم برای جبهه دیگری است و شما باید با عملکردتان این نگرانی را برطرف کنید و اینگونه تصور نکنید که تمام دستگاه‌ها علیه شما است.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: در حال حاضر با انتخاباتی که صورت گرفت فضای دانشگاه‌ها نیز تغییر کرده است و تشکل‌های دانشجویی جدیدی در حال فعالیت هستند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها