امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۱:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110557
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی رئیس‌جمهور در دیدار با «اسلام کریم‌اف» رئیس‌جمهور

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی رئیس‌جمهور در دیدار با «اسلام کریم‌اف» رئیس‌جمهور ازبسکتان که در «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان انجام شد، اظهار داشت: ازبکستان به عنوان یک کشور دوست، جایگاه مهمی در سیاست خارجی ایران دارد و باید زمینه همکاری‌های دوجانبه به نفع دو ملت توسعه یابد.

وی به موقعیت ژئواستراتژیک ایران در منطقه اشاره کرد و گفت: ایران همیشه یک مسیر مطمئن برای ترانزیت کالا برای کشورهای این منطقه از جمله ازبکستان خواهد بود.

روحانی افزود: هر 2 کشور ظرفیت‌های اقتصادی زیادی دارند که می‌تواند به ارتقای سطح روابط کمک کند و شکوفایی این ظرفیت‌ها، اقتصاد 2 کشور را تکمیل خواهد کرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهوری ازبکستان مبنی بر اراده تاشکند برای توسعه روابط با ایران، تصریح کرد: ما از این اراده شما برای توسعه روابط استقبال می‌کنیم و تلاش خواهیم کرد تحول جدی در روابط همه جانبه دو کشور به ویژه در زمینه اقتصادی ایجاد شود.

روحانی در زمینه تعامل با غرب نیز یادآور شد: اینکه این تعامل چگونه باشد و در عین حال از حقوق‌مان کوتاه نیاییم، بسیار مهم است؛ مسیر ممکن است دشوار باشد اما ایران مستحکم، حساب‌شده و بدون تعجیل قدم برمی‌دارد.

وی تصریح کرد: اراده ما روابط نزدیک‌تر با جهان طبق منافع و حقوق‌ ملت ماست و به صراحت گفته‌ایم که سیاست ما برد – برد و منافع دو طرفه است و در این مسیر نیز دولت از حمایت ملت بزرگ ایران برخوردار است.

روحانی با اشاره به آموزه‌های اسلام مبنی بر هوشیاری و تحمل در مقاطع و امور سخت، حیات انسان‌ها کارهایی است که عبور از آنها، اضافه کرد: مردم ایران به دولت اعتماد دارند، چون دولت به دنبال حقوق و منافع آنان‌ است و از این حقوق عقب نمی‌نشیند.

«اسلام کریم‌اف» رئیس‌جمهور ازبکستان نیز در این دیدار، خواهان گسترش هر چه بیشتر روابط تهران – تاشکند شد و گفت: ازبکستان برای گسترش بیش از پیش همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در ایران آماده است.

رئیس‌جمهور ازبکستان پیشنهاد داد یک گروه مشترک برای پیگیری تفاهمات تشکیل شود تا توافقات میان دو کشور به سرعت بیشتری اجرایی شوند.

«اسلام کریم‌اف» از اعتدال، دوراندیشی، استحکام و تحمل‌پذیری به عنوان درس بزرگ رئیس‌جمهور به سیاست‌مداران جهان نام برد و تأکید کرد: من وضعیت اقتصادی ایران را طی یک سال گذشته بررسی کردم و دیدم که طی این دوره مدیریتی شما کشورتان تحولات چشمگیری داشته است.

رئیس‌جمهور ازبکستان عنوان کرد: از نظر من الگوی ایستادگی و اعتدال شما بهترین راه برای حل مشکلات است؛ ایران دولتی مقتدر و با صلاحیت بالا در عرصه منطقه و جهان است، ملت شما در عزم خود راسخ و متحد است و راهتان هم روشن است و این موقعیت برتر شما در مذاکرات با غرب است.

طبق این گزارش، در این دیدار که وزرای خارجه 2 کشور نیز حضور داشتند، روحانی از «کریم‌اف» برای سفر به ایران دعوت کرد که این دعوت از سوی همتای ازبکستانی وی مورد استقبال قرار گرفت و آقای «کریم‌اف» به روحانی گفت: از دعوت شما با کمال تشکر استقبال می‌کنم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار