امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۶:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110578
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی بسیج دانشجویی، محمد ودود حیدری رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور در ...

به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی بسیج دانشجویی، محمد ودود حیدری رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور در افتتاحیه دوره راهبردی خط امام (ره) استان فارس و در جمع دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های این استان، با اشاره به فرمان امام خمینی(ره) برای تشکیل بسیج دانشجویی، این تشکل را یکی از ضروری‌ترین تشکل‌ها خواند و گفت: بسیج د‌انشجویی رسالت و ماموریت دارد بر اساس دستور امام(ره)، در دانشگاه‌ها از اسلام و انقلاب دفاع کند.

وی گفت: بسیج دانشجویی برای اجرای فرامین بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) و همچنین اوامر مقام معظم رهبری، در دفاع از اسلام و انقلاب، تعامل می‌کند ولی در عین حال با کسی تعارف ندارد. البته این را هم باید بدانیم که خط امام (ره)، ملاک سنجش و تطبیق عملکرد مسئولان و دولتمردان با گفتمان انقلاب اسلامی است.

حیدری با بیان اینکه هدف ما از گزاره «خط امام» برای این دوره، این است که این خط، همان خط امامت شیعه است، گفت: این خط نوری است که اهل بیت دنبال کردند. نه نقطه‌چین دارد و نه خط‌چین، بلکه یک خط ممتد است. همان اهداف و رسالت‌هایی که اهل بیت دنبال می‌کردند و توسط نائبان ایشان پیگیری می‌شود. مقام معظم رهبری می‌فرمایند که من از خودم چیزی ندارم، هر چه می‌گویم ترجمان سخنان امام (ره) است و امام (ره) نیز هرچه داشت از مکتب اهل بیت بود. منظور این است که ادبیات و گفتمانی که امام (ره) بر مبنای مکتب، پایه‌ریز آن بودند را دنبال کنیم.

رئیس سازمان بسیج دانشجویی با اشاره به اینکه پیش از هر اقدامی، دو مقدمه لازم است و این دوره سعی در تجهیز دانشجویان بسیجی به این دو مولفه دارد، افزود: به فرموده مقام معظم رهبری عنصر بسیج باید پیش از فعالیت، دو مقدمه را در خود به وجود آورد. نخست این است که شما، «حساس» و «تکلیف محور» باشید. آمار می‌گوید که بالای 90 درصد از دانشجویان دانشگاه‌های کشور، در بهترین حالت، تنها برای تحصیل در حوزه‌ای خاص وارد دانشگاه می‌شوند و اهمیتی به اتفاقات استان و منطقه اسلام و جهان ندارند و وقت، انرژی و همت روی این مسائل نمی‌گذارند، زیرا برای خود نقشی قائل نیستند.

ودود حیدری دومین مقدمه را "تشخیص" و "تحلیل درست" دانست و اضافه کرد: عنصر فعال بسیجی پیش از اینکه دست به اعلام موضع بزند باید به تشخیص و تحلیل درست برسد و این همان بصیرت است و  این نیاز به اشراف بر برخی مبانی است. شناخت مبانی، یعنی شناخت اندیشه‌های امام(ره) و رهبری. شما باید ابعاد گفتمان انقلاب اسلامی را بدانید، چراکه لحظه به لحظه فعالیت در دانشگاه نیازمند استفاده از این گفتمان هستید.

مسئول سازمان بسیج دانشجویی تاکید کرد: امام(ره) بدون تردید شاخص انقلاب اسلامی‌ است. امام (ره) با توجه به اینکه اندیشه‌هایش را از جای مطمئنی یعنی مکتب راستین اسلام، آورده‌است، راه میانبر برای شناخت و تشخیص است. اگر به اندیشه‌های امام(ره)، اشراف پیدا کنید؛ در هیچ مسئله‌ای، دچار گیجی و گنگی نمی‌شوید.

وی با بیان اینکه یا باید تحلیل‌گر باشید یا تحلیل‌پذیر و نوع سومی نیز وجود ندارد، تصریح کرد: شان شما در تحلیل‌پذیری نیست، بلکه باید به تحلیل و تشخیص برسید. رهبر انقلاب حتی در دیدار دانشجویی فرمودند که نیاز نیست منتظر تحلیل من بمانید، خودتان بروید تحلیل کنید.

ودود حیدری در ادامه گفت: بدون تعصب باید بگوییم که مبنای تحلیل ما امام(ره) و رهبریست، زیرا ولی‌فقیه برداشت از دین دارد و حجت شرعی‌ است و مسیری محکم‌تر از این وجود ندارد.

مسئول سازمان بسیج دانشجویی گفت: تحلیل درست این است که اگر از این به بعد اسرائیل ایران اسلامی را تهدید به حمله کرد، لبخند بزنیم. اسرائیل ادعای برترین ارتش جهان را دارد، اما در برابر نیروهای بی‌تجهیزات حماس 51 روز بیشتر دوام نیاورد.

* نباید اجازه حضور و نفس‌کشیدن لیبرال‌ها در دانشگاه‌ها داده شود

وی با بیان اینکه در جنگ غزه بیش از 2000 کودک و زن کشته شدند و صدای کشورهای حامیان دموکراسی درنیامد، گفت: باید از این عدم واکنش کشورهای داعیه‌دار حقوق‌بشر، متوجه شویم که نظام لیبرال دموکراسی مرده است.

ودودحیدری با اشاره به حضور افرادی در دانشگاه‌ها که دل در گرو نظام لیبرال دارند و اقدامات صهیونیست‌ها را مشروع می‌دانند، افزود: نباید اجازه حضور و نفس‌کشیدن چنین افرادی را در دانشگاه‌های کشور بدهیم.

مسئول سازمان بسیج دانشجویی در ادامه به بیان پنج نکته درباره بسیج دانشجویی پرداخت و با اشاره به فرمان تشکیل بسیج دانشجو و طلبه توسط امام راحل(ره)، این پیام را مانیفست فکری بسیج دانست و عنوان کرد: عالی‌ترین و عارفانه‌ترین فرازهای مربوط به اصل بسیج را امام(ره) در این پیام می‌آورد. این موضوع برای امام(ره) خیلی مهم بوده است که در ماه‌ها پایانی عمر پربرکت‌شان قلم به نگارش چنین جملاتی به دست می‌گیرند.

* در دوران اصلاحات، خاکریز دشمن را در دانشگاه دیدیم

این مسئول با طرح این پرسش که چه ضرورتی پیش می‌آید که امام(ره) سال 58 پیش از آغاز جنگ، دستور تاسیس بسیج مردمی می‌دهند و چند ماه پس از پایان جنگ، بسیج دانشجویی را تشکیل می‌دهند، اضافه کرد: امام(ره) با بینش خود در آن دوره که فضای جنگ سخت حاکم بوده است، وقوع جنگ نرم را پیش‌بینی کرده و فرمان تشکیل بسیج را می‌دهند و به نظر من، امام(ره) بیست سال از ادبیات سیاسی جهان پیشی گرفته بودند.

وی با اشاره به اینکه امام(ره) پیش‌بینی کردند که این جنگ نرم در دانشگاه‌ها اتفاق می‌افتد می‌دانستند که خاکریزهای ما از دهلاویه و خرمشهر فردا در دانشگاه‌ها زده می‌شود، بیان داشت: ما در دوران اصلاحات، خاکریزهای دشمنان را در دانشگاها دیدیم و باید توجه کنیم که قرار است چه اتفاقی بیفتد که امام(ره) در پیام خود می‌فرمایند که بسیج دانشجو و طلبه از انقلاب و اسلام دفاع کند.

* در یک‌سال‌و‌نیم اخیر، «نه غربی» کم‌رنگ شده است

مسئول سازمان بسیج دانشجویی با بیان اینکه بخش «نه غربی» از شعار «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی»، یک سال و نیم است که دارد زیر سوال می‌رود، اضافه کرد: وظیفه شما دانشجویان بسیجی‌ است که از «نه غربی» انقلاب اسلامی پاسداری کنید. در مواجهه با دشمن، برد، برد نداریم. یا باید پیروز شویم یا شکست بخوریم زیرا مسیر انقلاب اسلامی و لیبرال سرمایه‌داری از یکدیگر جداست و ان‌شاالله که پیروزی متعلق به ما باشد.

وود حیدری با بیان اینکه مذاکره با دشمن موضوعی جدید نبوده و ایرادی ندارد و حضرت آقا تاکید کردند و ما هم همینطور، خاطرنشان کرد: ما حتی با صدام مذاکره کردیم. اما اکنون راجع به موضوعات هسته ای داریم با امریکا مذاکره می کنیم. هنگامی که هم می گوییم «نه غربی» و هم مذاکره می‌کنیم، حرف ما چیست؟

وی در پاسخ به سوالی که مطرح کرده بود، توضیح داد: این اقدام ما با وجود شعاری که می‌دهیم یعنی ما داریم با دشمن مذاکره می‌کنیم.

این مسئول با اشاره به اینکه گاهی دولتمردان ما حواس‌شان پرت می‌شود و دشمن را، دوست، می‌‌پندارند، افزود: این یک‌سال که از مذاکرات می‌گذرد در رشد تحلیل جامعه ما موثر بود چرا که عده‌ای فکر می‌کردند که اگر با امریکا بنشینیم و مذاکره کنیم، همه چیز خوب و ارزان می‌شود. اما ما بچه‌های انقلاب که می‌دانستیم که چنین نیست.

ودود حیدری تاکید کرد: کسی که تصور کند طرف مقابل می‌خواهد مشکلات ما را حل کند، یا احمق است یا خائن. نظام سلطه در ماهیت با نظام اسلامی مشکل دارد. تجربه نشان داده است که هرجا که محکم ایستادیم و از مبانی دفاع کردیم و به حرف های امام(ره) اعتماد کردیم کارمان درست انجام شده است و موفق بوده‌ایم.

وی چهارمین نکته درباره بسیج دانشجویی را چنین توصیف کرد: امام(ره) در این پیام یکی از بزرگترین اندیشه‌های آرمانی‌شان را از شما خواستند. یعنی تشکیل «حکومت بزرگ اسلامی»، حکومت «پابرهنگان» و «مستضعفان عالم». تداوم حرکت تا تشکیل حکومت جهانی اسلام باید در تک تک سلول‌های وجود شما باشد. بسیجی یعنی کسی که آرام ننشیند.

مسئول سازمان بسیج دانشجویی کشور پنجمین نکته همراهی حوزه و دانشگاه در این مسیر در کنار هم دانست و بیان کرد: امام(ره) به همگامی حوزه و دانشگاه در کنار هم بودند که این یعنی دانشگاه بی‌نیاز از حوزه نیست و نباید به خودش اکتفا کند و امام(ره) بچه‌های فعال این دو مرکز را در کنار هم می‌بیند. امام(ره) از فرزندان بسیجی‌اش در حوزه نیز خواسته که در این مکان نیز، از اسلام و انقلاب دفاع کنند.

مسئول سازمان بسیج دانشجویی با بیان اینکه اگر فرصت نمی‌کنید تمام سخنان امام(ره) را بخوانید، لااقل کلیدواژه ها را بدانید، اظهار داشت: از کلیدواژه‌های جدی امام(ره)، «مردم»، «محرومان» و «مستضعفان» است و شاید سخنرانی‌ پیدا نشود که امام(ره) یکی از این واژگان را به کار نبرده باشد.

ودود حیدری اضافه کرد: ایشان در پیروزی انقلاب، دسته و گروه و جناح هم تشکیل نداد و اعتقاد به اقدام «مردم» داشت. مستقیم با مردم صحبت می‌کرد. هیچ گروهی را تائید نکرد. انقلاب و جنگ را اینچنین مدیریت کرد و بسیج نیز یعنی «مردم».

این مسئول تاکید کرد که ملاک فهم ما از اندیشه سیاسی اسلام همان است که که امام(ره) و رهبری از اندیشه سیاسی اسلام درک کرده‌اند و در این راه، نگاه‌های دیگر فقها، علما و استادان، را نیز تائید کرده و احترام می‌گذاریم اما اندیشه این دو بزرگوار، برای ما حجت است. از جمله اینکه هنگامی که امام(ره) می فرمایند «جمهوری اسلامی»، یعنی مردم در حکومت اسلامی نقش دارند اما برخی معتقدند که حکومت تنفیذی است و مرم نقشی ندارند.

وی همچنین بیان کرد: «لیبرال‌‌ها» نیز از کلیدواژه‌های امام(ره) بود و امام(ره) هنگامی که فرمودند که چپ‌ها و منافقین به لیبرال‌ها پیوسته‌اند بسیاری متعجب شدند و درک نمی کردند اما اکنون می بینیم که فرموده ایشان درست بود و این همان پیشی گرفتن ایشان از ادبیات سیاسی حاکم بر زمان‌شان است.

ودود حیدری عنوان کرد: «تشکیل هسته‌های مقاومت در جهان برای صدور انقلاب» از کلیدواژه‌ها و تاکیدات امام(ره) است اما زمان بسیاری‌ است که کسی این حرف‌ها را نمی‌زند و غبار روی این گزاره‌ها را گرفته است و شما بسیجی‌ها باید چنین سخنانی را دوباره زنده کنید.

مسئول سازمان بسیج دانشجویی تاکید کرد: یکی از وظایف شما جلوگیری از تحریف اندیشه‌های امام(ره) توسط دانشجویان پیرو خط امام(ره) یعنی شما بسیجی‌هاست. افکار و رفتار شما بچه‌های بسیجی به مانیفست فکری امام(ره) نزدیک‌تر از گروه‌هایی‌ است که ادعای پیروی از خط امام(ره) را دارند و اینجاست که شما مسئولیت بیشتری دارید.

این مسئول گفت: اکنون ببینید منسوبین ژنتیکی و غیرژنتیکی به امام راحل(ره) درباره ایشان چه می گویند و به نظر من اگر قادر بودند، می‌گفتند که امام(ره) دوم خردادی بود! اگر شما بسیجی‌ها از این خط نورانی صیانت نکنید، کسی برای دفاع از این خط نورانی باقی نمی‌ماند.

ودود حیدری همچنین خاطرنشان کرد: ما تفسیر درست خط امام(ره) را از ولی فقیه زمان می گیریم. مبنای تفسیر درست خط امام(ره)، ولی‌فقیه زمان است.

* اگر آقایان دولت‌های سازندگی و اصلاحات می گذاشتند اکنون سرپنجه‌های انقلاب به آفریقا نیز رسیده بود

وی با بیان اینکه امام راحل(ره) رفتار پایه‌ای، بلندمدت و ساختارسازانه داشتند، تصریح کرد: به دلیل این رفتار، امام(ره) برخی کارها را انجام می‌دادند مثلا می فرمود اگر جنگ سال‌ها به طول انجامد ما می‌ایستیم. این ایستادگی و عدم پذیرش آتش‌بس در مقاطع مختلفی از جنگ، اکنون ما را از حملات مصون کرد. یک بار محکم ایستادیم و به سرعت آتش‌بس را قبول نکردیم و نشان دادیم که توانایی و قدرت بالایی داریم.

وی بیان کرد: انقلاب ایران، انقلاب اسلامی «ایران» نیست بلکه «انقلاب اسلامی»‌ است. این انقلاب از ایران آغاز شده و متعلق به ایران نیست، مربوط به تمام جهان است.

مسئول سازمان بسیج دانشجویی با بیان اینکه ایستادگی ما، باعث شده است که اکنون دشمن درجه یک، نظام سلطه باشیم، عنوان کرد: اگر آقایان دولت‌های سازندگی و اصلاحات می‌گذاشتند اکنون سرپنجه‌های انقلاب به آفریقا نیز رسیده بود.

انتهای خبر/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها