امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۸:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110583
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، در این بیانیه به نکات زیر تاکید شده است.  جهان مدرن در یک دوره گذار قرار گرفته که ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، در این بیانیه به نکات زیر تاکید شده است. 
جهان مدرن در یک دوره گذار قرار گرفته که شامل انتقال از سیستم روابط بین‌المللی در راستای شکل‌گیری یک جهان چند قطبی، عدم اطمینان و بی‌ثباتی رو به افزایش در اقتصاد و سیاست جهانی، تشدید تهدیدات امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است.

به اعتقاد سران کشورها، در چنین شرایطی، کشورهای عضو با توجه به اصول و هنجارهای حقوق بین‌الملل، در درجه اول منشور سازمان ملل متحد در حمایت و احترام به تمام ملت‌ها را محترم شمرده بر شناخت مجدد تعهد خود و تقویت بیشتر روابط بین‌المللی تاکید می کنند.

کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای با تاکید بر اصل احترام متقابل به حاکمیت ملی، استقلال، تمامیت ارضی کشورها، برابری و منافع متقابل، عدم مداخله در امور داخلی، عدم استفاده و یا تهدید به زور برای توسعه پایدار روابط بین‌المللی را مهم می دانند.

کشورهای عضو این سازمان با تاکید مجدد بر تعهد خود به تقویت نقش هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در روابط بین‌المللی به منظور حفظ صلح و امنیت در جهان، ترویج توسعه پایدار و تعمیق همکاری‌های دو جانبه و چند جانبه بر اساس برابری و همکاری بین کشورها اذعان کردند.

این کشورها با حمایت از تقویت بیشتر نقش راهبردی شورای امنیت سازمان ملل متحد در حفظ صلح و امنیت بین المللی، بر اساس منشور سازمان ملل معتقدند که به منظور دستیابی به گسترده‌ترین اجماع ممکن در اصلاح شورای امنیت سازمان ملل متحد انجام مشاوره را مهم دانسته جستجوی یک رویکرد جامع بر اساس منافع بلند مدت کشورهای جهان و انسجام کشورهای عضو آن را لازم برشمردند.

در این بیانیه بر  لزوم انجام اصلاحات در ساختار این سازمان به هدف جلوگیری از ادامه افزایش گزینه‌هایی که توسط اکثریت کشورهای عضو سازمان ملل پشتیبانی نمی‌شود و بر اهمیت افزایش نمایندگی از کشورهای در حال توسعه در شورای امنیت سازمان ملل تاکید شده است.

کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای با تاکید مجدد بر تعهد خود برای اطمینان از امنیت منطقه‌ای و ثبات، احترام متقابل، برابری و اعتماد، مقاومت مشترک علیه تهدیدات جهانی و چالش‌ها، گسترش همکاری در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و انسانی در منطقه این سازمان را برای حفظ صلح، دوستی، حسن همجواری، رفاه و هماهنگی را مهم خواندند.

کشورهای عضو خواستار جهانی عاری از جنگ، درگیری، خشونت و فشار به منظور توسعه یک همکاری همه جانبه، همکاری  متقابل سودمند برای رسیدن به امنیت مشترک، جامع و پایدار، با در نظر گرفتن منافع مشروع همه کشورهای عضو به شدت معتقدند که پاسخ به چنین چالش‌های جهانی و تهدید، از جمله تروریسم، جدایی‌طلبی و افراط‌گرایی، قاچاق مواد مخدر، روان‌گردان، جرایم سازمان یافته فراملی، تهدیدات اینترنتی، گسترش سلاح های کشتار جمعی، بلایای تکنولوژیک و محیط زیست، گسترش بیماریهای عفونی، و همچنین اثرات تغییر جهانی آب و هوا تنها از طریق همکاری نزدیک همه کشورها و نهادهای بین‌المللی و انجمن‌ها امکان پذیر است.

کشورهای عضو ابراز تمایل خود را به همکاری برای مبارزه با این تهدیدات و چالش ها با هم و با کشورهای علاقه مند، سازمان‌های منطقه ای و بین‌المللی و موسسات وابسته در فرمت‌های دو جانبه و چند جانبه اعلام می‌کنند.

سران دولت‌ها در راستای حمایت از همکاری‌های بیشتر عملی از کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای برای مقابله با چالشها و تهدیدات جدید برای اجرای کنوانسیون شانگهای در مبارزه با تروریسم، جدایی طلبی و افراط گرایی، تروریسم برای سالهای 2013-2015 اقدامات مشترکی را در چارچوب موافقتنامه همکاری بین کشورهای عضو  تدوین و اجرا کنند.

کشورهای عضو تلاش‌های مشترک برای ساخت یک محیط صلح آمیز اطلاعاتی، امن، عادلانه و باز بر اساس اصول احترام به حاکمیت ملی و عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورها انجام داده برای بکارگیری فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات به منظور همکاری در موضوعات امنیتی و سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و ثبات کشورهای عضو و همچنین حفظ پایه‌های اخلاقی و اجتماعی، جلوگیری از ترویج تروریسم، جدایی طلبی، افراط گرایی و فاشیسم با استفاده از اینترنت اقدام می‌کنند.

کشورهای عضو در راستای حمایت از حقوق برابر برای همه کشورها در مدیریت اینترنت و حق حاکمیت دولت ها برای کنترل آن در بخش ملی خود، از جمله امنیت کار خواهند کرد.

در بخش دیگر این بیانیه آمده است: کشورهای عضو با تاکید بر احترام به استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی افغانستان، حمایت خود از تلاش مردم افغانستان برای آشتی ملی، بازسازی و احیای صلح از دولتی تحت رهبری افغان‌ها و توسط خود افغان‌ها ابراز کرده اند.

کشورهای عضو برای حمایت از تقویت نقش هماهنگ کننده سازمان ملل در سطح بین‌المللی برای حل و فصل موضوعات افغانستان نیز پشتیبانی می کنند.

کشورهای عضو بر لزوم توسعه افغانستان به عنوان یک کشور مستقل، صلح آمیز، بی‌طرف و شکوفا تأکید می‌کنند.

کشورهای عضو سازمان معتقدند مشکلات خاورمیانه و شمال آفریقا باید از طریق مسالمت‌آمیز و از طریق گفت‌وگو با مشارکت گسترده تمام طرف‌های ذینفع حل شود، 

بر اساس این بیانیه، کشورهای عضو با حمایت از حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی سوریه، بر حل و فصل بحران این کشور تنها با ابزار سیاسی و دیپلماتیک از طریق ادامه گفت‌وگوی مستقیم تاکید کردند.

در بند دهم این بیانیه آمده است: سازمان همکاری شانگهای از روند مذاکرات سازنده بین گروه «5+1» و ایران به منظور رسیدن به یک توافق جامع در حل و فصل برنامه هسته‌ای ایران با روش های سیاسی و دیپلماتیک و نیز از تصویب طرح اقدام مشترک به تاریخ 24 نوامبر 2013 در ژنو، بین وزرای خارجه انگلیس، آلمان ، ایران، چین، روسیه، آمریکا و فرانسه حمایت کرده چنین حرکتی را به عنوان گام مهمی در تقویت اعتماد و درک متقابل بین کشورهای ذی نفع و به طور کل برای منطقه می‌دانند.

کشورهای عضو این سازمان همواره برای رعایت دقیق مفاد معاهده منع گسترش سلاح های کشتار جمعی با  هدف از بین بردن تهدیدات هسته‌ای، حمایت از خلع سلاح هسته ای با هدف تقویت ثبات استراتژیک، برابر و امن به ترویج همکاری بین‌المللی در زمینه انرژی هسته ای برای اهداف صلح آمیز تاکید کردند.

سران دولت‌ها برای بازگشت سریع صلح به اوکراین و ادامه روند مذاکرات به منظور حل و فصل بحران در این کشور تلاش خواهند کرد.

بنا به این بیانیه، روسای جمهور کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای با استقبال از توافق مینسک در تاریخ 4 سپتامبر ادامه رایزنی های سه جانبه با هدف اجرای طرح صلح روسای جمهور اوکراین و روسیه را ضروری دانستند.

سران کشورهای عضو از تلاش برای توسعه این سازمان حمایت کرده افزایش تعداد اعضا از طریق کشورهای ناظر را در چارچوب قانون مهم خواندند.

این بیانیه از سوی روسای جمهوری قزاقستان، چین، روسیه، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان امضا و 12 سپتامبر در پایان نشست دوشنبه منتشر شد.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها