امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۹:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110604
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یاسوج، با توجه به ابلاغ سیاست‌های سلامت و تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بیمار جز دغدغه بیماری ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یاسوج، با توجه به ابلاغ سیاست‌های سلامت و تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بیمار جز دغدغه بیماری نباید رنج دیگری داشته باشد که نشان از توجه ویژه رهبر انقلاب به حوزه سلامت است لذا برنامه‌ریزی برای سلامت مردم از مهمترین برنامه‌های دولت یازدهم است.

به همین خاطر پرویز یزدانپناه معاون دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد به تشریح دستاورد‌های این طرح در استان پرداخت.

فارس: اجرای طرح تحول سلامت از چه تاریخی شروع شد و شامل چه بسته‌های خدمتی است؟

طرح تحول سلامت از 15 اردیبهشت سال 93 در سراسر کشور آغاز شد و دارای هفت بسته خدمتی است که سه برنامه ارتقای کیفیت هتلینگ بیمارستان‌ها، کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان‌ها و ترویج زایمان طبیعی از 15 اردیبهشت آغاز شد و دو برنامه حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و حضور پزشکان مقیم بیمارستان‌ها از تاریخ یکم خرداد و دو برنامه ارتقاء کیفیت ویزیت در کلینیک‌های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و حفاظت مالی از بیماران صعب‌العلاج، خاص و نیازمند از 15 خرداد در این طرح کلید خورده است.

فارس: این طرح در چه مرکز درمانی و چند بیمارستان استان اجرا و چه مقدار تاکنون هزینه شده است؟

در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و در پنج بیمارستان‌ شهید بهشتی، امام سجاد(ع)، شهید رجایی یاسوج، شهید رجایی گچساران، امام خمینی(ره) دهدشت در حال اجرا است و تاکنون بالغ بر 70 میلیارد ریال هزینه خدمات ارائه شده طرح در کهگیلویه و بویراحمد است.

فارس: میزان مراجعات بیماران به مراکز درمانی مشمول طرح در این مدت چه تعدادی بوده و میزان تغییر آن نسبت به قبل چه مقدار بوده است؟

از شروع این طرح در 15 اردیبهشت تا 14 شهریور سال جاری قریب به 24 هزار و 53 بیمار از حمایت‌های برنامه تحول سلامت در بیمارستان‌های مشمول طرح استان بهره‌مند شدند که نسبت به مدت مشابه قبل از شروع طرح شاهد افزایش 10درصدی بوده‌ایم.

فارس: نسبت زایمان طبیعی به عمل سزارین در مدت اجرای این طرح چه میزان بوده است؟

یکی از بسته‌های خدمتی طرح رایگان بودن زایمان طبیعی است که از زمان اجرای این طرح تا تاریخ چهاردهم شهریور سال جاری تعداد دو هزار و 747 زایمان طبیعی در بیمارستان‌های مشمول استان انجام شده که عمل سزارین نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 5 درصدی داشته که همگام با برنامه‌های وزارت بهداشت است.

فارس: با توجه به افزایش تعداد بیماران و مراجعان به بیمارستان‌ها و افزایش کاری و کمی پرستاران آیا در جهت بهبودی وضعیت حقوقی، رفاهی و استخدام کادر درمانی فکری شده است؟

با توجه به اینکه با اجرای طرح مراجعات مردم به بیمارستان‌های دولتی افزایش یافته در نتیجه سختی کار مجموعه مسئولان درمانی و بهداشتی و پرسنل افزایش می‌یابد و به همین دلیل باید برنامه‌ای برای جبران سختی کار آنان تعیین شود که با این حال با افزایش زمان و اضافه کاری نسبت به کمبود کادر درمانی را جبران و از نظر کیفیت خدمات پرستاری به هیچ وجه افت نداشته‌ایم و طرح به خوبی در حال اجرا است و در قالب اجرای طرح مسائل حقوقی، کارانه و امور رفاهی کادر درمانی و پرسنل مد نظر قرار خواهد گرفت.

فارس: در راستای بهبود فضاهای فیزیکی و ساختمانی فرسوده بیمارستان‌ها و ایجاد مکان استراحت برای همراهان بیماران چه اقداماتی شده است؟

برنامه ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان‌ها به همین منظور بوده و باعث بهبود فضای فیزیکی و خدمات رفاهی و تغذیه همراهان و بیماران و تاسیسات بیمارستان‌ها خواهد شد و نقاط مختلفی که نیازمند بازسازی هستند مورد توجه بیشتر قرار گرفته و با افزودن امکانات و ملزومات رفاهی به فضای بیمارستان‌ها ارباب رجوع و همراه بیمار می‌توانند از خدمات نسبی بهره‌مند شوند که این اقدامات هم اکنون در حال اجرا است.

فارس: چه اقداماتی برای تجهیز بیمارستان‌‌ها به وسایل درمانی پیشرفته و تخصصی برای جلوگیری از اعزام بیماران به شهر‌های مجاور گرفته شده است؟

تاکنون برای بعضی از بیمارستان‌ها تجهیزاتی خریداری شده است اما تجهیزات سرمایه‌ای کلان مانند دستگاه سی.تی.اسکن و ام.آر.آی توسط خود وزارتخانه خریداری و در بین بیمارستان‌ها توزیع می‌شود که نیازسنجی تجهیزات در بیمارستان‌های کهگیلویه و بویراحمد انجام و به وزارتخانه اعلام شده است.

فارس: رضایت مردم از زمان اجرای طرح چه میزان بوده و دریافت مبالغ غیر قانونی و زیر میزی چه تاثیری داشته است؟

از زمان اجرای این طرح میزان رضایت‌مندی مردم افزایش پیدا کرده و قریب به 85 درصد مردم از این طرح رضایت دارند به خصوص کاهش پرداختی از جیب مردم، رایگان شدن زایمان طبیعی و عدم ارجاع بیماران برای تهیه دارو و خرید وسایل پزشکی مواردی بود که مورد رضایت مردم است، ضمن اینکه بیشترین نارضایتی مردم از هتلینگ و برخی تجهیزات بیمارستانی است که با اجرای کامل هتلینگ و خرید تجهیزات توسط وزارتخانه به نظر می‌رسد درصد رضایت مردم به طور کامل افزایش پیدا کند همچنین با اجرای این طرح دریافت غیر متعارف دستمزد توسط پزشکان نیز حذف شد.

فارس: مردم شکایات، انتقاد‌ها و کمبود‌ها را چگونه و از چه منابعی گزارش کنند؟

کلیه بیماران و همراهان آنها که به بیمارستان‌های دانشگاه مراجعه می‌کنند می‌توانند در صورت انتقاد و پیشنهاد به مسئولان بیمارستان‌ها مراجعه کنند و یا با شماره تلفن‌های؛ 1590 و سامانه پیامکی 20001590 مسائل و مشکلات خود را بیان کنند و به سایت Tahavol.behdasht. gov. ir نیز می‌توانند، مراجعه کنند.

فارس: نتایج و دستاورد‌های اجرای طرح تحول سلامت در استان را تشریح کنید.

کاهش پرداختی از جیب بیماران که از 40 درصد به هفت و نیم درصد رسیده، عدم ارجاع بیماران و همراهان آنها جهت تهیه دارو و لوازم پزشکی، در اختیار قرار دادن کیف‌های بهداشتی بیماران به صورت تقریب رایگان با قیمت مناسب، رایگان شدن زایمان طبیعی، کاهش درصد سزارین، بهبود و ارتقاع کیفیت خدمات رفاهی، سرمایشی، گرمایشی و هتلینگ بیمارستان‌ها، دسترسی بهتر بیماران به پزشکان متخصص به دلیل اجرای مقیمی و ماندگاری پزشکان متخصص در ساعات غیر اداری و ایام تعطیل در بیمارستان‌ها و ویزیت بیماران با قیمت مناسب همه از دستاوردهای طرح تحول سلامت در بیمارستان‌های کهگیلویه و بویراحمد است.

تمام همکاران ما در سطح وزارتخانه، دانشگاه و معاونت درمان نهایت تلاش خود را انجام می‌دهند تا این طرح که از طرح‌های موفق دولت تدبیر و امید است به نحو احسن اجرا شود.

---------------------------

گفت‌وگو از مهین‌تاج راوند

---------------------------

انتهای پیام/2571/ق40/ض1002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها