امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۰:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11063
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۴۸
تعداد بازدید: 178
ولایتی: برای درمان اقتصاد و معیشت فرصت 100 روزه می‌خواهم/مردم از تورم و گرانی افسارگسیخته رنج می‌برند به گزارش خبرنگار سیاسی فارس علی اکبر ولایتی ...

ولایتی: برای درمان اقتصاد و معیشت فرصت 100 روزه می‌خواهم/مردم از تورم و گرانی افسارگسیخته رنج می‌برند

به گزارش خبرنگار سیاسی فارس علی اکبر ولایتی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری که در برنامه «با دوربین» شبکه اول سیما حضور یافته بود، به تشریح بیوگرافی از خود پرداخت و اظهار داشت: بنده علی اکبر ولایتی متولد 4 تیرماه 1324 شمسی و در قریحه رستم‌آباد از قرای شمیرانات به دنیا آمدم و در دبیرستان جم قلهک تحصیلاتم را ادامه دادم. (تماشای فیلم صحبت‌های ولایتی)

وی با بیان اینکه اهل شمیرانات و اجدادم نیز شمیرانی هستند خاطرنشان کرد: بعداز پایان تحصیلات متوسطه در کنکور سراسری شرکت کردم و رتبه 49 را به خود اختصاص دادم به همین دلیل در هر دانشکده‌ای در حوزه تجربی می‌توانستم تحصیلاتم را ادامه دهم و بنده نیز رشته پزشکی دانشگاه تهران را انتخاب کردم.

عضو ائتلاف پیشرفت ادامه داد: بعد از گذشت 7 سال یعنی در سال 1350 پزشک عمومی شدم و با تجربه به علاقه‌ای که به طبابت اطفال داشتم و زمینه آن را نیز که روحیه عاطفی است در خود می‌دیدم به طبابت اطفال علاقه‌مند شدم.

ولایتی دلیل دیگر پزشک اطفال شدن خود را شاگردی در محضر استاد دکتر محمد غریب دانست و گفت: دکتر محمد غریب استاد طب اطفال و استاد اخلاق بود و امیدوارم گوشه‌ای از آن میراث اخلاقی ایشان را داشته باشم.

وی اضافه کرد: به دلیل اینکه در حوزه تخصصی مراتبی را کسب کرده بودم برای گذراندن دوره فوق تخصصی عفونی اطفال من را به آمریکا فرستادند که در آنجا نیز از محضر استاد مشهور و برجسته‌ای چون دیوید کارور بهره‌مند شدم و از آنجا که برگشتم به عنوان کادر علمی دانشکده پزشکی مشغول خدمت شدم و از سال 53 تا کنون سابقه 39 ساله تدریس در دانشگاه تهران را دارم.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: بنده در حال حاضر استاد تمام و ممتاز پایه C دانشگاه شهید بهشتی هستم.

ولایتی در بخش دیگری از سخنان خود به سابقه سیاسی خود نیز اشاره و تصریح کرد: از دوره دبیرستان فعالیت سیاسی داشته‌ام و طبق پرونده‌هایی که در ساواک داشتم از 17 سالگی یعنی از سال 1341 تا 57 در ساواک پرونده داشتم.

وی با بیان اینکه همراه با آقایان لواسانی، لبافی‌نژاد و فیاض‌بخش انجمن اسلامی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران را بنیان‌گذاری کردیم، یادآور شد: در گرماگرم انقلاب یک شبکه مخفی بیمارستانی با مسئولیت بنده در شمیرانات تأسیس و کسانی که در جریان انقلاب مجروح می‌شدند برای اینکه به دست ساواک نیافتند در این بیمارستان مورد درمان قرار می‌گرفتند.

عضو ائتلاف پیشرفت در ادامه این برنامه 30 دقیقه‌ای به سمت‌های سیاسی خود اشاره و خاطرنشان کرد: در 2 آذر 58 به معاونت درمان وزارت بهداشت، انتخاب و در اولین دوره مجلس شورای اسلامی نیز از سوی جامعه روحانیت به عنوان کاندیدای تهران معرفی و رأی آوردم.

ولایتی ادامه داد در 25 آذر 1360 به عنوان وزیر امور خارجه از سوی مقام معظم رهبری معرفی شدم و مدت16 ساله‌ای را سکان‌دار سیاست خارجی کشورمان بودم و امروز نیز مأموریت افتخار این را داشتم که به عنوان مشاور رهبری در حوزه بین‌الملل منصوب شوم.

وی در مورد فعالیت‌های خود در زمان ریاست وزارت خارجه گفت: در طول دوره 16 ساله وزارت خارجه تقریباً از زیر صفر به جایی رسید که دیپلماسی جنگ و صلح را اداره کند.

ولایتی در ادامه در رابطه با حضورش در وزارت امور خارجه و تائید وی از سوی امام خمینی (ره)، گفت: امام (ره) در وصیت‌نامه خود نیز تاکید کرده بودند که از کارکرد وزارتخانه‌های امور خارجه راضی نبوده است، با سفارتخانه‌ها نیز مشکل داشت ولی پس از آن و در زمان مدیریت من تاکید داشتند که من بمانم و هر بار که قرار بود مجلس رأی اعتماد بدهد از سوی امام (ره) و پس از ایشان از سوی مقام معظم رهبری تاکید می‌شد که بنده در پست وزیر امور خارجه باقی بمانم.

وی ادامه داد: برای اینکه پلی بزنم بین آنچه در آن زمان بود و آنچه امروز با آن مواجهیم و همچنین دولتی که قرار است روی کار بیاید و اگر شما مردم شریف ایران به من اعتماد کنید و رأی دهید باید مثال‌هایی را مطرح کنم تا مشخص شود کاری که امروز در رابطه با مسئله هسته‌ای داریم سخت‌تر از کارهایی که در قضیه 598 داشتیم نیست.

ولایتی افزود: من می‌دانم که چگونه باید با قضیه هسته‌ای و توسعه روابط خارجی کار کنم. چند سال از مذاکرات سیاسی مربوط به اجرای قطعنامه 598 را مسئولیت داشتم و در آن زمان صدام‌حسین 3 روز قبل از حمله به ایران جلوی خبرنگاران قرارداد 1975 را پاره کرد و گفت: آن زمان که عراق ضعیف بود و ایران قوی، این قرارداد به ما تحمیل شد ولی در زمانی که ما قوی هستیم و ایران ضعیف، من این قرارداد را پاره می‌کنم، صدام‌حسین این را گفت و جنگ را آغاز کرد و بنده مأمور پیگیری قرارداد 1975 شدم.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: امام (ره) مسئولیت مذاکرات در مورد قرارداد 1975 را برعهده من گذاشتند و به من اختیار تام دادند به طوریکه در مورد مسائلی نظیر پروتوکل 1913 استانبول که از ایشان سوال کردند از طریق مرحوم احمد خمینی گفتند که ولایتی اختیار کامل دارد و دعای امام راحل و حمایتش باعث شد من در مقابل ایشان، مقام معظم رهبری و ملت ایران سرافکنده نباشم.

وی افزود: جنگ 8 ساله جنگی بود که با توجه به تاریخ  200 ساله قطعه‌ای از ایران جدا نشد در حالیکه پیش از آن در جنگ با روسیه 17 شهر از کشور جدا شد و در جنگ‌های دیگر نیز قسمتی از هرات، خوارزم و بخشی از بلوچستان جدا شد و حتی در زمان رضاخان بدون جنگ بخشی از آرارات به آتاتورک هدیه شد ولی در جنگ 8 ساله هیچ قطعه‌ای از ایران جدا نشد.

ولایتی ادامه داد: این پیروزی به دلیل دستورات امام (ره) و ریاست جمهوری مقام معظم رهبری و حضور هاشمی رفسنجانی و همچنین مقاومت رزمندگان در حوزه نظامی رخ داد.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همچنین تصریح کرد: در حوزه مذاکرات مربوط به صلح در سازمان ملل طوری رفتار می‌کردند که انگار می‌خواستند آنچه در جنگ بدست نیاوردند را در صلح بدست آورند و اروند رود به عراق بپیوندد ولی ما مقاومت کردیم و با اینکه اسرا در بند بودند مردم با صبوری حمایت کردند و موفق شدیم که قطعنامه‌ 598 را اجرا کنیم، این قطعنامه اولین قراردادی بود که بعد از شروع جنگ و مسائلی که امام (ره) مدنظر داشتند در آن مشخص شده بود و به همین دلیل آن را پذیرفتیم.

وی گفت: اجرای این قطعنامه دیپلماسی پیچیده‌ای داشت و مانند کوه یخ بود، در آن زمان دبیرکل سازمان ملل در شورای امنیت اعلام کرد که صدام حسین متجاوز است و همه آن را تائید کردند و عملاً ما پیروز شدیم و این مسئله به واسطه مقاومت مردم و راهکاری ظریفی بود که انجام شد و بخشی از آن گفتنی نیست.

ولایتی در رابطه با مسئله هسته‌ای گفت: من مسئله هسته‌ای را با حفظ حقوق هسته‌ای مردم حل می‌کنم و روابط خارجی را توسعه می‌دهم بدون اینکه از حقوق ایران ذره‌ای گذشت کنیم.

وی همچنین مشکلات معیشتی را مربوط به روابط خارجی دانست و گفت: من با سران معروف دنیا ملاقات‌هایی داشتم، به طور مثال با گاندی دیپلماسی فعالی داشتیم به طوریکه با وجود اینکه 51 کشور از 54 کشور موافق میزبانی بغداد در جلسه غیرمتعهدها بودند گاندی را قانع کردم که اگر این کار را نکند اعلام می‌کنم ایران از غیرمتعهدها خارج می‌شود که موجب بی‌حیثیتی غیرمتعهدها است بنابراین گاندی حاضر به میزبانی ایران شد و صدام میزبانی غیرمتعدها را به گور برد.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مشکل حال حاضر کشور را در معیشت و اقتصاد دانست و گفت: موضوع اقتصاد داخلی و روابط خارجی به یکدیگر مربوط است.

وی افزود: در حال حاضر ما میلیاردها دلار پول در کشورهای خارجی داریم و باید دیپلماسی فعالی برای برگرداندن آن داشته باشیم تا شاهد کاهش ارزش پول نباشیم.

ولایتی ادامه داد: در توسعه روابط کشورها نباید مشکلی داشته باشیم زیرا یک زمان وزرای خارجه کشورهای دیگر برای ورود به ایران صف می‌بستند بنابراین ما باید این روابط را احیاء کنیم.

وی عنوان کرد: در اجلاس بیداری اسلامی 6 نوبت میزبان 80 کشور بودیم و بزرگان علمای جهان اسلام و اساتید دانشگاه به ایران آمدند و با اینکه کشورهای عربی قصد داشتند موج بیداری اسلامی را به نام بهار عربی بنامند ولی با درایت مقام معظم رهبری امروز موج بیداری اسلامی در منطقه حاکم است.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری موضوع معیشت را درمورد مسائل داخلی کشور یک مسئله اساسی دانست و تصریح کرد: امروز مردم از تورم و گرانی افسارگسیخته رنج می‌برند که علتش مشخص است و علاج دارد.

وی افزود: بخشی از این مشکل مربوط به روابط خارجی است که باید روابط خارجی را بازسازی کنیم و بخشی از آن باید در داخل کشور حل شود.

ولایتی با اشاره به ضرورت کنترل بازار برای کاهش تورم گفت: این قابل قبول نیست که هر روز قیمت‌ها افزایش می‌یابد و کنترلی بر روی آن صورت نمی‌گیرد، چرا باید نقدینگی ما به این صورت باشد، از 90 هزار میلیارد تومان در سال 85، نقدینگی کشور به 500 هزار میلیارد تومان رسیده است که این وضعیت این معنی را می‌دهد که مقدار زیادی پول در جامعه است ولی به آن اندازه کالا تولید نمی‌شود.

وی گفت: تقویت تولید و واگذاری تولید به مردم راه‌حل ماست همانطور که مقام معظم رهبری در تفسیر اصل 44 نیز بر این قضیه تاکید داشتند.

علی اکبر ولایتی در ادامه سخنان خود هدفمندی قابل قبول است اما باید 30 درصد به صنایع 10 درصد به سلامت و همچنین به سایر امور هم داده می‌شد اما این کار صورت نگرفت. از این رو باید به صنایع کمک شود.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم با تأکید بر اینکه برای علاج مسائل حاد اقتصادی کشور فرصت 100 روزه می‌خواهم تصریح کرد: به عنوان یک طبیب به عنوان بیماری به اقتصاد نگاه می‌کنم؛ باید گرانی و تورم روز‌افزون کنترل شود.

وی با تأکید بر اینکه با دیپلماسی فعال می‌توان ارزش پول ملی را کاهش نداد یادآور شد: اگر اعتماد بین دولت و مردم افزایش یابد و هر روز بانک مرکزی یک بخشنامه صادر نکند می‌توان این مشکلات را حل کرد، در واقع باید ثبات در کار اقتصادی صورت گیرد.

ولایتی با تأکید بر اینکه شعار ما در دولت جدید این است که اخلاق‌محور و ثبات در مدیریت وجود داشته باشد، افزود: ممکن است کسی اصولگرا باشد اما سلیقه سیاسی‌اش با بنده یکی نباشد اما نظام قانون اساسی و ولی فقیه را قبول کند چرا باید این فرد را کنار بزنیم و بله قربان‌گوها به صحنه بیایند.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم دولت خود را دولت متمم دانست و یادآور شد، دولت متمم در واقع فرع ملت است و هرکدام از حروف این کلمه نشان دهنده سیاست آینده ماست.

وی در عین حال گفت که هرکس همکار ما می‌شود باید متدین باشد چرا که در این صورت به فساد کشیده نمی‌شود؛ تجربه دومین مسئله است و اینکه افراد باید تخصص داشته باشند.

ولایتی در ادامه به معتدل بودن اشاره و اضافه کرد: یکی از مشکلات ما افراط‌گرایی‌ است که مردم این را نمی‌پسندند و میم آخر نیست مشورت‌پذیری را شامل می‌شود که متخصصان در حوزه‌های مختلف مشورت کنند.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم ضمن بیان هدفهای خود اظهار داشت: بازسازی اقتصاد داخلی در تقاطع زمانی و همچنین بازسازی روابط خارجی که به حالت رکود درآمده از دیگر اقداماتی است که هدف ما به شمار می‌رود.

وی ادامه داد:‌ دولت جدید به مردم اعتماد دهد تصمیماتی که اتخاذ می‌کند حساب شده است و هر روز شاهد بخشنامه‌های جدید نیستیم.

ولایتی با تأکید بر اینکه دولت باید قانون‌گرا باشد یادآور شد: برای اینکه نشان دهیم قانونگرا خواهیم بود حتماً همکاری نزدیک و تنگاتنگ با مجلس دارم و در حال حاضر نیز برخی از اعضای ستاد بنده در مجلس هستند.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم با تأکید بر اینکه حتماً باید همکاری نزدیک و تنگاتنگ بین قوای ثلاثه باشد، افزود: این یکی از کارهای اساسی ماست که انجام خواهیم داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اقتصاد مقاومتی و بدون نفت که مقام معظم رهبری به آن تأکید داشتند اشاره و اضافه کرد: ما یک جاده ابریشم جدید درست می‌کنیم و از ویژگی‌های ترانزیتی خود استفاده خواهیم کرد.

ولایتی بر همین اساس به دیدارش با سلمان خورشید اشاره و تصریح کرد: وی در این دیدار می‌گفت که چرا خط شمال به جنوب را احیاء نمی‌کنید.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم در پایان خاطرنشان کرد: اگر ملت ایران به بنده رأی دهند با ظرفیت و توانی که در این ملت و انقلاب و امکانات خدادادی این سرزمین که بیشترین خدمت را به اسلام کرده و پرچم‌دار بیداری اسلامی است می‌بینم مشکلاتی که وجود دارد را خیلی زود حل خواهم کرد.
 
روحانی: در دولتم مردم نیازی به یارانه ندارند/ اردوکشی خیابانی 88 محصول افراط‌گرایی بود
 
حجت‌الاسلام حسن روحانی نیز شب گذشته در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره انگیزه خود برای حضور در انتخابات، اظهار داشت: نیازی به توضیح ندارد وضع کشور و مشکلاتی که هست چیست و همه در روستا، شهر و همه اقشار، پیر، جوان، دانشجو، کارگر و عشایر می‌دانند که امروز با چه مشکلاتی مواجه هستند. (برای تماشای فیلم کامل صحبت‌های روحانی اینجا و برای تماشای فیلم حاشیه‌های این گفت‌وگو اینجا را کلیک کنید.)

وی تصریح کرد: بنده به عنوان فردی که تجربه‌‌هایی در دوران مجلس شورای اسلامی، دفاع مقدس و 8 سال در کنار هاشمی رفسنجانی به عنوان دبیر شورایعالی ملی و 8 سال در کنار خاتمی دبیر شورای امنیت ملی بودم و در مجمع تشخیص و مجلس خبرگان حضور داشتم و همچنین نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی بودم دلم می‌خواست با توجه به تجربیاتم و آنچه کسب کردم در این شرایط حساس خدمتی کرده باشم.

روحانی اضافه کرد: بنده می‌خواستم در زمینه آینده کشور شاهد آینده‌ای بهتر بوده و برای رفاه و زندگی مردم تلاش کنم و آنچه در توان دارم در خدمت مردم بگذارم؛ یک اعتدال‌گرا هستم و همیشه با اصولگرایان معتدل و اصلاح‌طلبان معتدل آشنا و نزدیک بودم و فعالیت کردم و امروز نیز همان مسیر را دارم.

وی یادآور شد: خوشحالم در این مسیر و فکر تغییر نکرده و افراط‌گر در راست و چپ نبودم و امروز هم می‌خواهم آنهایی که عدالت و اعتدال را دوست دارند نمایندگی کنم.

این نامزد ریاست‌ جمهوری یازدهم در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا شعار تدبیر و امید را برای دولت خود نام‌گذاری کرده‌اید و برای حل مشکلاتی که در حوزه‌های اقتصادی و تورم چه برنامه‌ای دارید، گفت: ریشه همه این مشکلات و بخش‌های دیگر به مدیریت و کارآمدی دولت باز می‌گردد.

وی بر همین اساس به نحله‌های مختلف در بحث اقتصاد اشاره و تصریح کرد: یک نحله معتقد است که دولت باید پروژه اجرا کند؛ نحله دیگر معتقد است که باید اعتبارات را تقسیم و هر وقت لازم دید دست به جیب بانک‌ها ببرد.

روحانی در ادامه به نحله دیگری اشاره کرد که به دنبال خصوصی‌سازی است و اظهار داشت: نحله چهارم نیز بر این باور است که وظیفه اصلی دولت این است که محیط کسب و کار را آماده کند چرا که اگر محیط کسب و کار بهبود یافت، زمانی است که تولید رونق می‌یابد و بخش صنعت، کشاورزی و خدمات فعال می‌شود.

این نامزد ریاست ‌جمهوری یازدهم با تأکید بر اینکه موانع تولید با یک تدبیر قابل حل و فصل است، افزود: برخی موارد در کوتاه مدت و بخشی نیز به بلندمدت باز می‌گردد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بیش از 41 هزار واحد صنعتی نیمه‌تمام داریم و اگر 34 هزار میلیارد تومان اعتبار در اختیار این واحدها گذاشته شود، همه کامل و فعال می‌شود و 499هزار نفر را مشغول به کار می‌کند.

روحانی با تأکید بر اینکه امروز در بخش‌های مختلف تولیدی اگر مقداری ثبات باشد و مردم بدانند مقررات تغییر نمی‌کند به گونه‌ای که شاهدیم در یک ماه نزدیک به 50 برابر مقررات اقتصادی تغییر می‌کند، همه فعال می‌شوند، گفت:‌ بخش‌های مختلف فعالیت خود را آغاز می‌کند.

این نامزد ریاست ‌جمهوری یازدهم با تأکید بر اینکه اگر بتوانیم رونق اقتصادی را درست کنیم مشکل اقتصادی حل می‌شود، گفت: امروز در کشور، 3 میلیون و 300 هزار بیکار داریم.

روحانی ادامه داد: برخی منابع دیگر می‌گویند 3 میلیون و 560 هزار بیکار داریم و اگر ما این تعداد را 3 میلیون و 500 هزار میلیون نفر بگیریم یا اصلاً فرض کنیم 3 میلیون نفر بیکارند، اگر این تعداد مشغول به کار شوند، هر کدام به اندازه یک میلیون به تولید خدمت کنند، درآمد کلی این 3 میلیون نفر، 3 هزار میلیارد تومان می‌شود.

وی بر همین اساس اضافه کرد: مردم این رقم را به دلیل بروز یک فساد به خوبی به یاد دارند اما فقط فساد مربوط به آن نبود و در دادگاه وجدان مردم، خیلی‌ها باید به دادگاه بروند که چرا کاری نکردند که ما هر ماه 3 هزار میلیارد ضرر کنیم و 3 میلیون نفر بیکار شوند.

این نامزد ریاست‌ جمهوری یازدهم با طرح این سؤال که در کدام خانواده بیکار وجود ندارد، یادآور شد: اگر دولتی با تدبیر کار می‌کرد این مشکل حل و فصل می‌شد و شاهد تحول بزرگ در کشور بودیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر رشد اقتصادی ما کجاست، افزود: قرار بود در چشم‌انداز 20 ساله حداقل رشد اقتصادی 8درصد باشد اما الآن حدود 3 درصد به‌طور متوسط است؛ کدام کشور در منطقه ما تورم 30 درصدی دارد؟ تورم عربستان 2.9 دهم درصد در سال 92 بوده و ما بالای 30 درصد هستیم و مواد غذایی در 12 ماه گذشته 58 درصد با تورم مواجه بودند و دلیل آن اینست که تولید رونق نداشته است.

روحانی با تأکید بر اینکه اگر تولید رونق یابد در بخش‌های مختلف هم بیکاری حل می‌شود و هم وقتی این مسأله افزایش یابد عرضه کالا زیاد می‌شود و در برابر تقاضا تعادل به وجود می‌آید گفت: در این صورت ناچار نمی‌شویم بنجل‌ها را از خارج وارد کنیم و برای کارگر چینی کار درست کنیم.

نامزد ریاست جمهوری یازدهم در ادامه سخنان خود به بیکاری جوانان بخصوص دانشجویان اشاره و تصریح کرد: هر ساله از دانشگاه‌‌ها 900 فارغ‌التحصیل که همه اینها با رونق در سایه بهبود کسب و کار امکان‌پذیر است.

وی به برنامه‌های خود در دولت «تدبیر و امید» برای ایجاد کسب و کار اشاره و خاطرنشان کرد: اولین قدم در دولت تدبیر و امید بهبود دائمی محیط کسب و کار است که در کوتاه‌مدت بسته‌های تشویقی ویژه‌ای را برای حرکت اقتصادی در جامعه در نظر گرفته شده است.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به مجری برنامه که پرسید اقتصاد مقاومتی در دولت شما چه جایگاهی دارد، به تعریف واژه اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصاد استقامتی که ما باید مقاومت را ادامه بدهیم و این به معنای اقتصاد ریاضتی نیست.

روحانی ادامه داد:‌ در اقتصاد مقاومتی باید به دنبال تولید داخل و رشد اقتصادی برویم و خرج‌های بیجای دولت را کم کرده و به جای شعار برنامه‌ریزی و کار کنیم؛ مداوم واردات زیاد نشود و تولیدات آخر ما افزوده شود و با استقامت اهداف اقتصادی از جمله چشم‌انداز را دنبال کنیم.

وی معتقد است که قدرت‌مندان جهانی درصدد منزوی کردن ایران در دو حوزه اقتصادی و سیاسی هستند و به گفته وی ایران اسلامی نباید در حوزه اقتصادی منزوی شود و تنها با استقامت و مقاومت است که می‌توان توطئه‌های دشمن را نقش بر آب کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی رفاه را خلق می‌کند، اشاره‌ای نیز به ظرفیت‌های جمهوری اسلامی کرد و یادآور شد: ایران در همه منابع غنی است و سرمایه انسانی عظیمی دارد.

وی افزود: سرمایه انسانی که 4 میلیون دانشجو را که متشکل از استاد، متخصص و مدیر هستند می توان با قدری سعه ‌صدر و تدبیر، به کار گرفت.

روحانی در مورد هدفمندی یارانه‌ها نیز به طرح پرسشی مبنی بر اینکه آیا الان یارانه‌ها هدفمند شده، پرداخت و تأکید کرد: هدفمندی یارانه‌ها حرکت قشنگی بود و مجلس از برنامه دوم و سوم به دنبال تحقق آن بود. اما ای کاش در اجرا همانطور که مجلس تصویب کرده بود، پیش می‌رفت چرا که قرار بود در هدفمندی‌ها به تولید هم برسیم.

وی با بیان اینکه هدفمندی یارانه یعنی علامت درست به تولید دادن، اظهار داشت:‌ هدفمندی یارانه عدالت بود و چون مصوبه مجلس و قانون است باید ادامه پیدا کند اما باید قانون را با دقت اجرا کرد و نواقص گذشته را جبران و اشکالات قبلی را رفع کرد.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت که در دولت تدبیر و امید همراه با یارانه‌های نقدی، یارانه‌های کالایی نیز داده می‌شود تا اقشار ضعیف دیگر دغدغه معیشتی نداشته باشند؛ چرا که اساس اقتصاد دولت من آرامش به مردم و از بین بردن نگرانی است.

روحانی اضافه کرد: دولت تدبیر و امید به دنبال این است که آنچنان مردم را از درآمد سرشار کنند که اصلاً به یارانه 45 هزار تومانی نیازی نداشته باشند.

وی با بیان اینکه باید زندگی خوب و شغل آبرومند برای مردم افتخار باشد، خاطرنشان کرد: صدقه گرفتن افتخار نیست بلکه صدقه دادن افتخار است؛ باید کار را به جایی برسانیم که به جای اینکه مردم دست‌شان را به سوی دولت دراز کند، دولت دستش را به سوی مردم دراز کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به مجری که پرسید دایره فراجناحی شما تا چه حدی قطر دارد، گفت: من از این واژه فراجناحی خیلی خوشم می‌آید چون معتقدم با یک جناح نمی‌شود کشور را اداره کرد.

روحانی افزود: روزی دوستانی در مجلس و یک عده سیاست‌مدار می‌گفتند اگر روزی دولت، مجلس و قوه قضاییه در یک خط باشند و کمی نفت هم گران شود چه خواهد شد! چون فکر می‌کردند هماهنگی بیشتری خواهد بود اما ما دیدیم اینگونه نشد و یک جناح نمی‌تواند کشور را اداره کند.

وی با تأکید براینکه چه دانشجو و چه هر شخصی دیگری همه سرمایه ملی هستند، خاطرنشان کرد: چپ و راست فرقی نمی‌کند برای مسئولیت فرد متدین، دلسوز و کسی که قانون اساسی را قبول دارد و دلش می‌سوزد را باید به کار گماشت.

روحانی ادامه داد: باید فراجناحی کار کرد چرا که هیچ‌کس حق ندارد نیمی از سرمایه مردم را کنار بگذارد و اتوبوسی بیایند و اتوبوسی بروند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصحلت نظام گفت که با افراطی‌گری میانه‌ای ندارم و آنهایی که افراطی بودند به کشور خدمت نکردند.

روحانی افزود: اگر افراط نبود نه شاهد اردوکشی خیابانی بودیم، نه زندان و نه حصر. همه این گرفتاریها افراط است. اگر در مسیر اعتدال باشیم می‌توانیم کشور را خوب اداره کنیم و بنده از تمام کارشناسان و نخبگان استفاده خواهم کرد.

وی در مورد عدالت و پیشرفت نیز گفت: پیشرفت چشم‌اندازی 20 ساله است و ایران باید تبدیل به کشوری توسعه یافته و پیشرفته توأم باعدالت شود که این هدف اصلی است.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه سخنان خود به تعریف عدالت پرداخت و اظهار داشت: عدالت یعنی هرچیزی سرجای خودش باشد. یعنی به کسی ظلم نشود و تولیدگر و کارگر به حقشان برسند و هر کسی بتواند انتقاد و حرف خود را بزند که چنین جامعه‌ای، جامعه علوی خواهد بود.

روحانی معتقد است که عدالت از اعتدال می‌گذرد چرا که به گفته وی تندروی‌ها باعث می‌شود که به عدالت نرسیم و این عدالت است که می‌تواند به ملتی عزت و سربلندی بخشد.

وی ادامه داد: عدالت یعنی یک مسئول یک هواپیمایی برمی‌دارد فقط زن و بچه‌های خود و خبرنگاران را همراه خود به سفری نبرد بلکه کارآفرینان را در آن سفر به همراه داشته باشد؛ باید از ترکیه یاد بگیریم که وقتی مقامی از این کشور به جایی سفر می‌کند 100 تا 200 کارآفرین را همراه خود می‌برند و این به معنای طرفداری از سرمایه‌داری نیست.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه سخنان خود به مفهوم عدالت پرداخت و گفت: عدالت می‌تواند ملتی را به عزت و سربلندی برساند، از ترکیه یاد بگیریم که نخست ‌وزیرش در سفرهای خارجی 100 تا 200 کارآفرین را با خودش می‌برد؛ این یعنی عدالت نه اینکه بستگان را با خود ببریم.

وی افزود: اگر یک شرکتی توسعه پیدا کند مهندس و کار وضع‌شان خوب می‌شود تولید و صادرات هم وضع‌شان بهتر می‌شود؛ عدالت و پیشرفت زیبا و قشنگ است اما همه جا عدالت باید برقرار شود.

روحانی با انتقاداز صداوسیما، گفت: ای کاش عدالت در صداوسیما هم بود؛ ای کاش اگر نقدی سازنده می شد که ما هم تشکر می‌کردیم از صداوسیما اما اگر تخریب و تهمت بود نه اینکه طرف مرتب زنگ به رئیس سازمان زنگ بزند به او وقت بدهند یا ندهند.

روحانی افزود: خوب بود همان شبی که به‌ برخی در صداوسیما تهمت زده و ظلم شد، آنها را صدا می‌کردند و فرصت حرف زدن می دادند؛ خیلی از بزرگان و کسانی که در زندان شاه شلاق خوردند و یار نزدیک امام بودند، به آنها در صداوسیما توهین شد.

وی ادامه داد: متأسفانه صدواسیما به عدالت رفتار نکرد، صداوسیما باید پیشرفت داشته باشد، باید کانال‌هاش بیشتر باشد، بیننده‌هاش بیشتر باشد؛ ما می‌ خواهیم صداوسیمایی داشته باشیم که با آن فخر بفروشیم و به دنیا بگوییم این صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران است که اگر به کسی اهانت شد می‌آید در صداوسیما از خودش دفاع می‌کند.

روحانی بر همین اساس به رئیس صداوسیما توصیه کرد به کسانی که به آنها توهین می‌شود وقت بدهند که بیایند از خودشان دفاع کنند و حرف بزنند چرا که گاهی ممکن است دشمن ما را توی دام بیاندازد که همه باید مواظب باشیم.

وی ادامه داد: زمانی امام به بنده دستور داد اگر پشت تریبون مجلس نماینده‌ای توهین کرد باید به شخص توهین‌ شونده وقت داد تا از خود دفاع کند به رئیس سازمان صداوسیما بگویید که اگر به کسی توهین شد به آن شخص وقت دفاع دهد چرا که نباید سرمایه‌های انقلاب را تلف کنیم.

روحانی تأکید کرد: نباید به سادگی نیروهای انقلاب را از دست داد و نباید هرچه بیگانگان می‌گویند گوش دهیم چرا که گاهی دشمنان می‌خواهند ما را به دام بیندازند.

عضو شورایعالی امنیت ملی در پاسخ به سؤال مجری گفت‌وگوی ویژه خبری مبنی بر اینکه آیا سیاست خارجی وی مانند زمان 1+5 و ارتباط با سه وزیر اروپایی است یا خیر، گفت: شما نباید در سؤال اشتباه کنید! شکل گیری 1+5 مربوط به دوره پس از ما ولی ارتباط و مذاکره با سه وزیر اروپایی مربوط به دوره ماست.

وی افزود: اساس اینست که تهدید را به فرصت تبدیل کنیم و اگر نشد حداقل تهدید به آسیب و پس از آن به شرایط عادی تبدیل شود تا به تدریج بتوانیم آن را به فرصت تبدیل کنیم.

روحانی ادامه داد: در آن 22 ماه سیاست ما تحت نظارت مقام معظم رهبری این بود که تهدید‌ها را دفع کنیم و من به عنوان نماینده مقام معظم رهبری در شورایعالی امنیت ملی باید توطئه آمریکا را می‌شکستم، هرجا توطئه آمریکا شکسته می‌شود زیباست و ملت ما لذت می‌برند.

وی گفت: آمریکا پرونده هسته‌ای ما را از وین حرکت داد و به نیویورک رسانید، در قطعنامه شهریور 82 طبق ماده 18 قطعنامه شورای حکام را بستند و ما می‌خواستیم تهدید را به فرصت تبدیل کنیم و اجازه ندهیم کشور دچار تحریم شود. در صورتی که آمریکا می‌خواست آنچه در فناوری هسته‌ای داریم کامل نشویم و حتی همان که داریم را به آمریکا تحویل دهیم.

روحانی افزود: ما به دنبال تکمیل فناوری بودیم و وقتی سه وزیر اروپایی را دعوت کردیم تنها 10 سانتریفیوژ در نطنز داشتیم، تولید کیک زرد و آب سنگنین نیز نداشتیم و می‌خواستیم این فناوری‌ها تکمیل کنیم ولی آمریکا قصد داشت اعلام کند که ما به دنبال بمب هستیم.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: ما قصد داشتیم ثابت کنیم که آمریکا دروغ می‌گوید و ایران به دنبال بمب نیست و نخواهد بود زیرا مقام معظم رهبری اعلام کرده است که ساخت بمب حرام است.

وی افزود: ایران به دنبال توسعه است و ما با ارشاد مقام معظم رهبری و همت مسئولان این مسئله را ثابت کردیم که به دنبال توسعه و صلح هستیم.

وی ادامه داد: یکی از آن سه وزیر اروپایی (فیشر) اعلام کرد که در تهران به ایران قول دادند که اجازه نمی‌دهند پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت برود البته قول‌های دیگری نیز دادندو گفتند که برای جلوگیری از ورود پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت از حق وتو استفاده می‌کنند.

روحانی افزود: البرادعی در کتابش نوشت که سه وزیر اروپایی به آنها گفتند که ما برای ایران سپر انسانی شدیم تا آمریکا نتواند به ایران حمله کند، در آن شرایط حساس که آمریکا به افغانستان و عراق حمله کرده بود و بوش با آن وضعیت دیوانگی می‌خواست ایران را نیز اشغال کند ولی ما از آمریکا نمی‌ترسیم.

وی ادامه داد: البته تا جایی که می‌توانیم نباید اجازه دهیم که جنگ شود ولی اگر تحمیل شود ما مرد جنگ هستیم، من همان طلبه‌ای هستم که به عنوان سرباز خدمت‌گزار 8 سال جنگ بودم.

وی تصریح کرد: ما اجازه ندادیم پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت برود و صلح‌آمیز بودن پرونده هسته‌ای را در یک سال با حضور آمریکا ثابت کردیم به طوریکه در آذر سال 83 شورای حکام فعالیت صلح‌آمیز ایران را تأئید کرد که این مسئله یعنی شکست آمریکا.

روحانی گفت: رایس نیز اعلام کرد که ما می‌خواستیم ایران را منزوی کنیم ولی ایران ما را منزوی کرد.

کاندیدای یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری اظهار داشت: امروز دشمن پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت برده که ما باید پرونده را از شورای امنیت خارج کنیم، باید تلاش کنیم تا تحریم‌های ظالمانه برداشته شود، زیرا این سلطه‌طلبی آمریکاست و ظلم شورای امنیت سازمان ملل به ملت ایران را نشان می‌دهد.

روحانی افزود: در آن زمان برای اینکه به اهداف برسیم با وزرا مذاکره می‌کردیم که کم‌کم با رؤسا مذاکره کردیم ولی امروز مذاکرات ما در حد مدیرکل کشورها است که باید به سطح وزیر و رؤسا برسیم، این کار شدنی است ولی باید متحد شویم و پشت مذاکره کننده را خالی نکنیم.

به گفته روحانی ما می‌توانیم با درایت مقام معظم رهبری و همت ملت تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

در ادامه روحانی در پاسخ به سؤال مجری گفت‌وگوی ویژه خبری مبنی بر توقف قراردادهای سعدآباد، بروکسل و پاریس گفت: شما که می‌دانید این مسائل دروغ است، در سعدآباد اصلاً قراردادی نبود، طرح این مسائل مربوط به بی‌سوادها است، شما که اینها را می‌دانید و اگر در گوشی به شما اطلاع می‌دهند حتماً آنها بلد نیستند که به شما می‌گویند.

وی افزود: در بیانیه تهران قطعنامه این بود که همه چیز متوقف شود ولی ما اجازه ندادیم.

در ادامه مجری برنامه در رابطه با تعطیلی UCF سؤال کرد که روحانی اظهار داشت: شما آن زمان کجا بودید؟ خوب است که تاریخ را بخوانید، مذاکرات تهران مهر سال 82 انجام شد و UCF فروردین 83 به مرحله اول رسید و مرحله پس از آن پائیز 83 بود و در فروردین 84 نیز تکمیل شد.

وی افزود: تولید آب سنگین در تابستان 83 صورت گرفت، تولید کیک زرد زمستان 83 و تکمیل سانتریفیوژ نیز زمستان 83 انجام شد.

روحانی گفت: ما هیچ کاری را متوقف نکردیم بلکه فناوری را تکمیل کردیم؛ البته من نه، دانشمندان هسته‌ای ما که دست‌شان را می‌بوسیم که جانشان را نیز نثار کردند که باید به مقام شهدای عزیز ادای احترم کنم، این فناوری را تکمیل کردند.

وی افزود: ما فرصت‌ها را ساختیم؛ البته ما که می گویم یعنی رهبری و نظام نه حسن روحانی.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: این مرحله در همان زمانی طی شد که مقام معظم رهبری پس از مذاکرات تهران در تاریخ یازدهم بهمن ماه سال 82 فرمودند در این مذاکرات توطئه آمریکا و اسرائیل شکسته شد و بدون تسلیم و پذیرش حرف زور کار را انجام دادیم.

وی گفت‌: این حرف‌ها همان بداخلاقی‌های صداوسیماست که شما نیز در ذهن‌تان جا افتاده است.

در ادامه مجری برنامه اعلام کرد که کتاب خاطران هسته‌ای حسن روحانی را 2 بار خوانده است و روحانی هم به او توصیه کرد برای بار سوم نیز آن را بخواند زیرا در آن تصریح شده فناوری‌های هسته‌ای را ما تولید کرده‌ایم تا UCF ، UF4 و UF6 تولید شود.

وی گفت: روزی که پرونده را تحویل گرفتیم 150 سانتریفیوژ داشتیم و وقتی پرونده را تحویل دادم به 1500 سانتریفیوژ رسیدیم.

حداد عادل: مهمترین وظیفه دولت آینده ساماندهی مسائل اقتصادی است/ قولی نمی‌دهم که عملیاتی نشود

غلامعلی حدادعادل نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم نیز در گفتگوی تلویزیونی در پاسخ به ایرانیان مقیم خارج کشور که از شبکه جام جم 1 پخش شد، اظهار داشت: دیدگاهم این است ایرانیان خارج از کشور بخشی از ملت ایران هستند؛ ایرانی بودن صرفاً به معنای زندگی در مرزهای جغرافیایی ایران نیست.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم تصریح کرد: کسانی هستند که هزاران کیلومتر از ایران و تهران دورند ولی دلشان برای این وطن می‌تپد. ما به همه آنها احترام می‌گذاریم و ایرانیان خارج از کشور عموماً مردم محترم و فرهیخته‌ای هستند و جزو سرمایه‌های کشور به شمار می‌آیند.

وی با تأکید بر اینکه مهاجرت به خارج از ایران پدیده جدیدی نیست که تصور کنیم صرفاً بعد از انقلاب اسلامی به وجود آمده است، گفت: سفر ایرانیان به خارج از کشور همواره وجود داشته است و بسیاری از افراد از ایران مهاجرت کردند.

حداد عادل با بیان اینکه نباید کسی به موضوع ایرانیان در خارج از کشور علی‌الاصول نگاه منفی داشته باشد اظهار داشت: معتقدیم تخصص ایرانیان خارج از کشور تجربه آنها داشتن مدیریت و آگاهی آنها از امور جهانی سرمایه و ثروتشان جزئی از دارایی‌های کل ملت ایران است و هوشمندانه و صمیمانه این موضوع مورد توجه دولت‌های آینده باشد.

وی تاکید کرد: اگر توفیق داشته باشم اداره دولت را بر عهده بگیرم به این موضوع توجه خاصی خواهم داشت.

حداد عادل در ادامه برنامه در پاسخ به سؤال یکی از ایرانیان خارج از کشور مبنی بر اینکه هدف اصلی شما از حضور در این صحنه چیست، یادآور شد: بنده تجربه‌ای دارم و در واقع از امکانات این کشور درس خوانده‌ام و مدیریت کرده‌ام و از انقلاب شناخت دارم از این رو فکر می‌کنم زمان این است که این تجربه را در این مسئولیت در خدمت ملت ایران قرار دهم.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم ادامه داد: هدفم این است که از همه ظرفیت‌ها و نیروها برای حل مشکلات کشور استفاده کنم و برای پیشبرد کشور و وحدت بیشتر ایرانیان تلاش کنم.

وی همچنین درباره شعار نامزدها نیز خاطرنشان کرد: ما نباید شعاری بدهیم که نتوانیم به آن عمل کنیم. نباید قولی دهیم که تاریخ مصرف آن برای ایام انتخابات باشد و بعد ببنیم که عملی نیست از این رو بنده سعی می‌کنم که قولی ندهم که عملیاتی نشود.

حداد عادل در خصوص مسائل مربوط به اقتصاد و بازار ارز نیز اظهار داشت: این سؤالها عمومی و فراگیر است و بنده مهمترین وظیفه دولت آینده را ساماندهی مسائل اقتصادی می‌دانم و مهمترین مشکل ما و اولین دستور کار دولت رسیدگی به مسائل اقتصادی باید باشد.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم با تأکید بر اینکه اقتصاد ایران از ده‌ها سال پیش اقتصاد بیماری بوده است، افزود: در واقع کشور از نظر علمی و صنعتی ضعیف و در هر امری محتاج خارج بوده است. قبل از انقلاب اگر کامیونی به نام ساخت ایران عرضه می‌شد در واقع پلاکی هم که روی آن می‌نوشتند ساخت ایران است از خارج می‌آوردند و این وضع کشور ما بود.

وی بر همین اساس به وابستگی اقتصاد به نفع اشاره و تصریح کرد: اقتصاد گرچه یک منبع درآمد و سرمایه بوده است اما چندین عیب و اشکال داشت، یکی اینکه قدری خیال ما را راحت می‌کرد با این معنی که بالش نرم نفت را داشتیم و دیگران می‌خرند و دلار می‌آورند.

حداد عادل به موضوع کشاورزی اشاره کرد و گفت: کشاورزی می‌تواند برای ما یک منبع درآمد بسیار مهم به ویژه از حیث صادرات باشد اما رشد نکرده است چرا که سایه سنگین نفت روی آن قرار داشت.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم با تأکید بر اینکه قیمت دلار باعث گران شدن کالاهای سرمایه‌ای و گرانی و تورم است، افزود: دولت آینده مهمترین وظیفه‌اش این است که نرخ ارز را تثبیت کند و مصرف آن را مهار و کنترل نماید و از این طریق بر قیمت‌ها و بازار تأثیر بگذارد.

وی تصریح کرد: طبعاً وقتی یک آرامش در بازار پیدا شد امکان سرمایه‌گذاری هم فراهم می‌شود و اشتغال تابع سرمایه‌گذاری است.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: نظر من در مورد بخش خصوصی از ابتدای انقلاب مثبت بوده است.

وی افزود: در هیچ کجای دنیا، دولت تاجر خوبی نبوده است بلکه دولت باید سیاست‌گذاری کند، نظارت و حمایت کند و کار را به بخش خصوصی بسپارد.

حداد عادل در رابطه با طرح هدفمندی یارانه‌ها نیز گفت: یارانه باید پرداخت شود و در شرایط فعلی با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نمی‌توان این طرح را قطع کرد زیرا قانون باید به طور کامل اجرا شود.

وی تصریح کرد: یکی از انتقادات ما به طرح هدفمندی یارانه‌ها این است که این طرح به صورت کامل اجرا نشد.

وی در پاسخ به سوال مطرح شده یکی از ایرانیان خارج از کشور مبنی بر برنامه وی برای جذب حمایت سازمان ملل در پشتیبانی از انرژی هسته‌ای، گفت: پیشرفت فن‌آوری هسته‌ای سبب افتخار ایرانی‌هاست و هر ایرانی باید خوشحال باشد که کشورش می‌تواند اورانیوم غنی‌شده تولید کند زیرا این فن‌آوری یکی از آرزوهای کسانی بوده است که با فن‌آوری هسته‌ای آشنا هستند.

وی ادامه داد: پشت سر کلمه هسته‌ای صد رشته مهم علمی نهفته شده است یعنی اگر ایران در 100 رشته مهم پیشرفت نکرده باشد نمی‌تواند اورانیوم غنی‌شده تولید کند.

حدادعادل در رابطه با مذاکره با آمریکا گفت: بنای ما بر تنش‌زدایی و همزیستی مسالمت‌آمیز با همه کشورها است و قصد دیگری نداریم، ملت ما نیز چیزی کم ندارد، ما نه از خاک کم داریم و نه از منابع و نیازی نداریم که بخواهیم درگیری ایجاد کنیم ولی ذلت هم نمی‌پذیریم.

وی افزود: هر رابطه‌ای که در آن استقلال ما محترم شمرده شود از نظر ما ممکن است و در مورد آمریکا نیز همین مسئله است.

این کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری تصریح کرد: دولتمردان آمریکا اگر قبول کنند ملت ایران دوران سلطه‌پذیری را پشت‌سر گذاشته و استقلال خود را بدست آورده است ما می‌توانیم با آنها مذاکره کنیم.

وی در رابطه با برنامه‌های دولت احتمالی آینده‌اش برای ایرانیان خارج از کشور، گفت: بنده اگر موفق به تشکیل دولت در ایران شوم برای ایرانیان خارج از کشور کاری می‌کنم که آنها ایرانی بمانند، وقتی یک ایرانی مهاجرت می‌کند به تدریج هویت خود را از دست می‌دهد به طوریکه جامعه شناسان آمریکایی تحقیق کرده‌اند که وقتی خانواده‌ای از آمریکا مهاجرت می‌کند پس از سه نسل هویت خانواده از بین می‌رود.

حداد عادل در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه باید کاری کنیم که ایرانیان مقیم خارج، ایرانی باقی بمانند، گفت: لازمه ایرانی ماندن ایرانیان مقیم خارج این است که ایران را بشناسند و ما باید کاری کنیم که موانع اداری و غیره برای سفر آنها به ایران برداشته شود.

وی افزود: ما می خواهیم کاری کنیم که ایرانی در هر جای دنیا که باشد به ایرانی بودن خود افتخار کند و با عزت بگوید من ایرانی هستم، چراکه الأن زمان آن گذشته که دیگران ایرانی بودن ما را به نفت و قالی و پسته‌اش بشناسند، امروز وقتی صحبت از ایران می‌شود، ملتی که با فرهنگی عظیم برای استقلال خود قیام کرده، در اذهان تداعی خواهد شد.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه باید کاری کنیم که ایرانی‌های خارج از کشور، به کشور خدمت کنند، خاطرنشان کرد: هم اینک بسیاری از ایرانی‌های مقیم خارج، به کشور خدمت می‌کنند و در برخی از استان‌های ما، ده‌ها دبیرستان و مدرسه ساختند که موج خدمت در این استان‌ها به چشم می‌آید که باید این موج‌ها را تقویت کرد.

حداد عادل با اشاره به جلوگیری از عدم خروج ایرانیان به خارج از کشور تصریح کرد: خروج ایرانیان یک امر طبیعی است و ما نمی‌توانیم دروازه‌ها را ببنیدیم، باید به انگیزه رفتن، نگاه کرد، اگر انگیزه آنها درس خواندن و تحصیل است، بنابراین نباید از اینگونه رفتن‌ها ناراحت شد.

وی ادامه داد: متأسفانه تعدادی از فارغ‌التحصیلان ما که تعداد آنها کم نیست، وقتی جذب دانشگاه‌های خارج می‌شوند در موسسات، ادارات و جاهای دیگر مشغول به کار می‌شوند و به کشور باز نمی‌گردند که راه جلوگیری از آن سرمایه‌گذاری است.

کاندیدای ریاست جمهوری ادامه داد: اگر ما یک دانش آموز المپیادی را طوری رشد دهیم که تبدیل به دانشمند نخبه جوان شود، اما اگر ظرفیت‌های لازم را برای وی ایجاد نکنیم، جذب جاهای دیگری خواهد شد، بنابراین باید در رشته‌های علمی و پژوهشی سرمایه‌گذاری کرد تا از فرار مغزها جلوگیری کنیم.

عضو ائتلاف پیشرفت خطاب به دانشجویان سفر کرده به کشورهای خارجی گفت: من از دانشجویان می‌خواهم که خوب درس بخوانند تا وقتی برگشتند با دست پر به میهن خدمت کنند و ما هم تلاش می‌کنیم تا زمینه را برای استفاده از تخصص‌ها فراهم کنیم

حداد عادل با بیان اینکه امروز 4.5 میلیون دانشجو در کشور داریم، خاطرنشان کرد: الآن در هر مرکز استان ما دانشگاه‌های بزرگ دایر است، به طوری که در شهرهای ما نیز به ازای هر 10 نفر، یک نفر دانشجو وجود دارد، بنابراین با وجود اینکه در ایران زمینه کار فراهم است، باید با گسترش مراکز صنعتی، پژوهشی و توجه کردن به بخش خصوصی زمینه را برای جذب دانش آموختگان فراهم کنیم.

وی تأکید کرد: همه نباید استخدام دولت شوند، بلکه دولت باید زمینه بخش‌های خصوصی را فراهم کند تا آنها بتوانند از متخصص‌ها نهایت استفاده را ببرند.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خصوص حضور زنان در پست‌ها و موقعیت‌های اجتماعی نیز بیان داشت: زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و از نظر بهره هوشی هم دست کمی از مردان ندارند که خوشبختانه امروز نیز شاهد رشد علمی و اجتماعی زنان در سطح جامعه هستیم.

حداد عادل با بیان اینکه در زمان دانشجویی بنده 70 دانشجوی مرد و 3 دانشجوی زن داشتیم، گفت: امروز در بعضی از کلاس‌ها دقیقاً قضیه برعکس است، یعنی تعداد خانم‌ها به مراتب از آقایان بیشتر است، امروز در جمهوری اسلامی زمینه برای حضور زنان فراهم شده و عده‌ای که فکر می‌کردند با انقلاب و جمهوری اسلامی زنان از ادارات اخراج می‌شوند، شاهد هستند که امروز در دانشگاه‌ها، مؤسسات و بسیاری از ارگان‌های ما از زنان استفاده می‌شود که در برخی از این مؤسسات نیز تعداد آنها بیش از 50 درصد است.

وی با تأکید کرد: در ایران هیچ خانمی به زن بودن مشکلی برای پیشرفت و ترقی ندارند.

عضو ائتلاف پیشرفت در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که چه برنامه‌ای برای مشکلات فرهنگ دارید، گفت: بنده بیشتر تجربه مدیریتی‌ام در زمینه آموزش و پرورش و فرهنگ بوده است و سال‌ها در وزارت آموزش و پرورش و بعد در مؤسسه فرهنگستان ادبیات فارسی خدمت کردم، بنابراین فرهنگ برای من اصل است، چراکه معتقدیم اگر بخواهیم عالم نو بسازیم، باید آدمی نو بسازیم.

حداد عادل افزود: من بیشترین دلبستگی را به فرهنگ دارم و معتقدم یکی از وظایف دولت جمهوری اسلامی به ایرانیان مقیم خارج، خدمات فرهنگی است و معتقدم که باید آنها را مرتب مورد خدمات فرهنگی قرار داد و یکی از این خدمات آموزش زبان فارسی است.

وی با اشاره به تأسیس بنیاد سعدی در ابتدای امسال تصریح کرد: ما آمادگی آن را داریم که با انواع روش‌ها برای خدمت‌ رساندن با ایرانیان مقیم خارج پشتیبانی و معلم تربیت و اعزام به خارج کنیم و یا کتاب کمک‌های آموزشی تألیف و یا از فضای مجازی برای آموزش استفاده کنیم.

این نامزد انتخابات اضافه کرد: بنده با تمام قوا سعی خواهیم کرد تا برای تقویت بنیه ایرانیان خارج از کشور زبان فارسی را از آنچه تاکنون بوده جدی‌تر بگیریم.

حداد عادل در مورد دموکراسی نیز گفت: دموکراسی از نظر ما که آن را به مردم‌سالاری تعبیر می‌کنیم حاکمیت ملت بر سرنوشت خود است، امروز هم دنیا قبول دارد که ملت ایران برای خود تصمیم می‌گیرد و هیچ قدرت خارجی در آن نفوذ ندارد.

وی افزود: ما آزادی سیاسی را لازمه دموکراسی می‌دانیم، چراکه معتقدیم آزادی سیاسی روی دیگر سکه است و آزادی نعمتی است که باید آن را قدر بدانیم.

عضو ائتلاف پیشرفت در مورد تحریم‌ها نیز گفت:‌ باید سعی کنیم از طریق مذاکره و گفت‌وگو تا آنجایی که ممکن است به تفاهم برسیم و مسئله تحریم‌ها را حل کنیم که این نیازمند یک دیپلماسی قوی است و ما باید به صورت جدی با حفظ منافع و استقلال روند تحریم‌ها را متوقف کنیم.

حداد عادل گفت: معتقدم که در داخل کشور برای زدودن آثار تحریم‌ها باید با مدیریت خوب اقتصادی و استفاده از راه‌حل‌هایی مانند کنترل بازار از مشکلات ناشی از آن عبور کنیم.

وی در خصوص آموزش و پرورش نیز گفت: بنده با تمام توان به تقویت آموزش و پرورش اهتمام می‌بخشم و شأن معلم را بالا می‌بریم که به آن افتخار کنند، چراکه معتقدم که هر آینده‌ای برای ایران اسلامی در نظر داشته باشیم، قدم نخست آموزش و پرورش است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پایان گفت: توسعه سیاسی و اقتصادی را از هم جدا نمی‌دانم، چراکه کشوری که فقیر است، از نظر سیاسی نیز آسیب‌پذیر خواهد بود و کشوری هم که توسعه سیاسی نداشته باشد، نمی‌تواند از همه ظرفیت‌های خود استفاده کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها