امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۰:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110684
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
مهرداد کاظمی کارگردان مستند «جنگ نفتکش‌ها» در گفت و گو با خبرنگار سینمایی فارس در توضیح این مستند که کاری از گروه مستندسازان آزاد است، عنوان کرد: از ...

مهرداد کاظمی کارگردان مستند «جنگ نفتکش‌ها» در گفت و گو با خبرنگار سینمایی فارس در توضیح این مستند که کاری از گروه مستندسازان آزاد است، عنوان کرد: از آنجائی که جنگ نفتکشها رویدادی مهم در تاریخ جنگ‌های دریایی در جهان است و این جنگ بعد از نبردهای دریایی جنگ جهانی دوم دومین نبرد بزرگ دریایی قرن بیستم به‌ شمار می‌رود که آمریکا در آن درگیر شده است و متاسفانه با توجه به شکل گیری فیلمهای مستند به زوایای مهم این جنگ پرداخت نشده است و اگر بجای ایران آمریکا در منطقه قرار داشت و در این جنگ با ایران روبرو شده بود، کمپانی های هالیوودی با بزرگ نمایی کردن از این جنگ بر افتخارات آمریکا طبل توخالی می کوبیدند و قدرت نمایی این کشور را به رخ جهانیان می‌گشودند.

وی تاکید کرد: حال که ما با رشادت‌های دلیرمردان نیروی دریایی و هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با توجه به تحریم های سنگینی که در زمان جنگ بر ما تحمیل شده بود و توانسیتم ضربات سنگینی به عراق و آمریکا و کشورهای حوزه خلیج فارس که با ارائه کمک‌های بلاعوض خود به عراق این کشور را حمایت می کردند وارد سازیم، متاسفانه زوایای اصلی و مهم این جنگ که با درایت های هوشمندانه امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری که رئیس جمهور وقت بودند، آیت الله هاشمی رفسنجانی و دیگر مسئولین نظام و رشادت‌های غیورمردان سپاه و ارتش برای نسل امروز و آینده به تصویر کشیده نشده است.

تهیه کننده و کارگردان مستند جنگ نفتکش‌ها با اشاره به ویژگی‌های این مستند تصریح کرد: یکی دیگر از موضوعات اصلی، مهم و تاثیر گذار این فیلم، عمکلرد وزارت نفت در طول جنگ نفتکشها است که با توجه به تهاجمات عراق و آمریکا به نفتکشها و اسکله های نفتی ایران و نا امن کردن منطقه با برنامه ریزی های دقیق سعی در تنظیم بازار جهانی نفت (اوپک) و صادرات نفت با توجه به حجم سنگین بیمه های شرکتهای خارجی طرف قرارداد و ورود ارز و کالاهای تجاری به ایران را بر عهده داشت.

وی افزود: شیوه داکیودراما در گفتمان سینما و تلویزیون به فرمی گفته می‌شود که با استفاده از مصالح و قراردادهای مستند، وقایع تاریخی را دراماتیزه کرده و به نمایش می‌گذارد. در فیلم‌های مستند هالیوودی و کمپانی های اروپایی برای به تصویر کشاندن صحنه های جنگ به طور واقعی، از این شیوه استفاده نموده و مستندهای مهمی با این روش ساخته شده‌اند که در کشور ما شیوه داکیودراما فقط برای مجموعه آخرین روزهای زمستان به کار گرفته شد و جنگ نفتکشها نخستین مستندی است که جدای از اینکه با این شیوه ساخته می‌شود تمام صحنه‌های جنگ با استفاده از جلوه های ویژه میدانی و کامپیوتری در سطح کاملا حرفه ای به آن پرداخت می‌شود.
کاظمی متذکر شد: در مجموعه مستند «جنگ نفتکشها» به تمام زوایای تاریخی و اتفاقاتی که در طول جنگ 8 ساله در خلیج فارس صورت پذیرفت، اشاره خواهد شد. قدرت نمایی نیروی دریایی و هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسدران انقلاب اسلامی و نگاه هوشمندانه شرکت ملی نفت ایران در ارسال نفت خام به کشورهای درخواست کننده جلوه دیگری در این فیلم خواهد بود.

وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به اینکه مجموعه مستند جنگ نفتکشها کار بسیار سنگین و پر هزینه ای است، حمایت همه جانبه وزارت نفت، نیروی دریایی و هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بنیاد شهید برای تولید این مجموعه الزامی است و امید است با همکاری و مساعدت همه جانبه این دستگاهها مجموعه قابل توجهی جهت به نمایش گذاشتن این تحول تاریخی بزرگ صورت پذیرد.

کارگردان مستند «کافه مروارید» تاکید کرد: از دل این مجموعه، مستندی 90 دقیقه ای جهت شرکت در جشنواره‌های داخلی و خارجی و به تصویرگذاشتن قدرت ایران و امنیت در منطقه خلیج فارس و دریای عمان تهیه خواهد شد تا با رونمایی از این مستند قدرت دفاعی ایران در برابر تهاجمات دشمنان به نمایش گذاشته شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها