امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۸:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110734
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۹
تعداد بازدید: 13
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهور، روز سه شنبه 18 شهریور ماه 1393 پس از امضای اسناد همکاری ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهور، روز سه شنبه 18 شهریور ماه 1393 پس از امضای اسناد همکاری بین دو کشور ایران و قزاقستان در نشست خبری گفت: جمهوری اسلامی ایران روابط خود با کشور قزاقستان در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و گردشگری را میزان 5 برابر افزایش خواهد داد.

توسعه و گسترش روابط راهبردی با کشورهای منطقه و جهان بویژه همسایگان راهکاری جهت کاهش آسیب پذیری اقتصاد کشور است که در بند دوازدهم سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی نیز به آن اشاره شده است. لذا تفاهم نامه گسترش روابط با قزاقستان که در جریان سفر اخیر رییس محترم جمهور به قزاقستان میان دو کشور امضا شد در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی موثر و مفید خواهد بود. با این حال برای اثرگذاری بیشتر این اقدامات توجه به نکات زیر برای تکمیل حرکت آغاز شده ضروری است:

1- خرید محصولات غذای اساسی: هرچند واردات غذای اساسی کشور و وابستگی به دیگر کشورها در این زمینه یک اشتباه راهبردی است و موجب افزایش آسیب پذیری اقتصاد کشور می گردد اما اگر این وابستگی برای تامین غذایی به کشورهای متخاصم باشد، آسیب پذیری را دوچندان خواهد کرد. با توجه به پتانسیل بالای قزاقستان برای تولید غلات، این امکان وجود دارد تا در قالب این تفاهم نامه بخشی از غذای اساسی مورد نیاز کشور از قزاقستان به جای آمریکا، کانادا و استرالیا تامین شود.

2- کشت فراسرزمینی: عدم بهره برداری مناسب از منابع آب کشور و بهره وری بسیار پایین آب در بخش کشاورزی باعث شده تا در دوره های زمانی که بارندگی در سطح کشور کم می شود، مشکلاتی در خصوص تامین مواد غذایی ایجاد شود. با توجه به منابع آبی گسترده کشور قزاقستان و وسعت جغرافیایی این کشور ضروری است کشت فراسرزمینی در قزاقستان، در قالب این تفاهم نامه پیگیری شود. بدیهی است اولویت کشت فراسرزمینی با غلات و محصولاتی است که نیاز بالایی به آب دارند.

3- توسعه ترانزیت: محصور بودن قزاقستان و عدم دسترسی به آب های آزاد باعث شده تا اقتصاد این کشور برای فروش محصولات و واردات کالا با محدودیت همراه باشد. ایجاد دسترسی به آب های آزاد از مسیر ایران، بازارهای جدیدی را در اختیار اقتصاد قزاقستان قرار می دهد. تسهیل ترانزیت بار این کشور با تسریع در احداث راه آهن چابهار ـ سرخس از طریق تبدیل قرارداد اجرای آن از پیمانکاری به BOT اقدامی موثر برای افزایش مبادلات تجاری ایران و قزاقستان خواهد بود.

4- انعقاد پیمان پولی دو جانبه: بدیهی است مبادلات تجاری دو کشور نیازمند بستری مناسب برای جریان مبادلات پولی است، با توجه به اینکه استفاده از ارزهای واسط مانند دلار و یورو امکان رصد مبادلات و مسدود کردن آن ها را در اختیار کشورهای صاحب ارز قرار می دهد، ضروری است بانک مرکزی دو کشور با انعقاد قراردادی برای انجام مبادلات پولی در قالب پیمان های پولی دو جانبه، مبادلات تجاری بین دو کشور را تسهیل نمایند. با استفاده از این روش علاوه بر تسهیل مبادلات تجاری، آسیب پذیری تعاملات اقتصادی از محل تحریم های پولی به صفر می رسد.

باتوجه به اینکه دولت بر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و بی اثر شدن تحریم های ظالمانه موجود تاکید دارد و با در نظر گرفتن تفاهم نامه امضا شده میان روسای جمهور ایران و قزاقستان ضروری است تا با درنظر گرفتن نکات فوق نسبت به توسعه روابط با این کشور اقدام شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها