امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۲:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110740
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۹
تعداد بازدید: 84
هوشنگ فلاحتیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص جزئیات ساخت نیروگاه‌های حرارتی توسط روسها در ایران گفت: در ...

هوشنگ فلاحتیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص جزئیات ساخت نیروگاه‌های حرارتی توسط روسها در ایران گفت: در قالب توافقنامه‌ای که میان ایران و روسیه صورت گرفته مقرر شد که تمام وزارتخانه‌هایی که طرح و برنامه دارند در قالب این توافقنامه آنرا اجرایی و ارائه کنند.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌هایی میان وزیر نیرو و وزیر انرژی روسیه افزود: در مفاد این توافق‌نامه مقرر شد که شرکت مجری روسی در یک ماه آینده پیشنهاد مالی و اقتصادی و فنی خود را برای احداث یک نیروگاه  1400 مگاواتی (4 واحد 350 مگاواتی) در بندرعباس به ایران ارائه کند.

فلاحتیان ادامه داد: یکی دیگر از مفاد این تفاهمنامه افزایش ظرفیت نیروگاه سهند تبریز (2 واحد 350 مگاواتی) به 700 مگاوات بود که در صورت عدم مخالفت از سوی محیط زیست شرکت مجری روسی پیشنهادهای خود را ارائه کند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: یکی دیگر از مفاد تفاهم‌نامه افزایش راندمان و بهینه‌سازی نیروگاه رامین اهواز، بندرعباس و شهید منتظری اصفهان است که مقرر شده طرف روسی در ارتباط با مدرنیزاسیون و تجهیزات مربوط به پست‌های برق به ایران پیشنهاد مالی و فنی ارائه کند.

فلاحتیان خاطر نشان کرد: در قالب این توافقنامه مقرر شد که طرف روسی پیشنهادات مالی و اقتصادی خود را برای مشارکت در احداث نیروگاه برق  آبی به ایران ارائه کند.

*برآورد مالی این توافقنامه بالغ بر 5 میلیارد دلار است

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه برآورد مالی این توافقنامه چه میزان است، گفت: برآورد مالی این توافقنامه بالغ بر 5 میلیارد دلار است که البته این مورد تا همین الان یک برآورد اولیه است چرا که طرف روسی باید تا یک ماه آینده پیشنهاد مالی و فنی خود را ارائه کند تا پس از بررسی پروژه نهایی با طرف روسی به امضا برسد و در قالب یک قرارداد منعقد شود.

*ایران تجربیات قبلی روس‌ها را مدنظر قرار داده 

فلاحتیان در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه سابقه روس‌ها نشان می‌دهد که آن‌ها در احداث و راه‌اندازی چندان خوش قول نیستند و با تأخیر عمل می‌کنند، گفت: به هر حال ایران تجربیات قبلی روس‌ها را مدنظر قرار داده است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به این سؤال که آیا در داخل شرکت‌های ایرانی توانمندی‌ نداشتیم که سراغ روس‌ها رفته‌ایم، گفت: به هر حال شرکت‌های ایرانی در ساخت نیروگاه‌های گازی و سیکل ترکیبی دارای عملکرد خوب و تجربیات خوبی هستند اما در ساخت نیروگاه‌های حرارتی هنوز تکنولوژی آن را در ایران نداریم.

انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها