امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۷:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110760
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۹
تعداد بازدید: 16
«جعفر قنادباشی» کارشناس ارشد مسائل شمال آفریقا در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل و سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در خصوص تشکیل کمیته

«جعفر قنادباشی» کارشناس ارشد مسائل شمال آفریقا در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل و سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در خصوص تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای محاکمه حامیان داعش گفت: سناریوی داعش در واقع سناریوی همان القاعده است که زمانی آمریکایی‌ها آن را به وجود آوردند و پاکستان هم آن‌ها را ساپورت نظامی‌کرد و از سوی دیگر عربستان از نظر ایدئولوژی و مادی این گروه تروریستی را حمایت می‌کرد.

این کارشناس افزود: نقشه وجودی داعش را در حقیقت انگلیس و آمریکا ترسیم کردند و این بار ترکیه را مسئول آموزش این گروه تروریستی می‌بینیم و عربستان هم مانند گذشته از نظر ایدئولوژی و مادی از آن‌ها حمایت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه تشکیل گروه القاعده برای نابودی شوروی سابق شکل گرفت، گفت: آمریکایی‌ها برای اینکه قدرت جبهه مقاومت که از سمت لبنان، عراق، سوریه و ایران شکل گرفته و قوی شده است را بگیرند این گروه تروریستی را در منطقه ایجاد کردند تا این ارتباط زمینی بین این کشورهای حامی مقاومت قطع شود .

قنادباشی با اشاره به اینکه اگر داعش از بین برود مقاومت قدرتمندتر می‌شود، تصریح کرد: آمریکا می‌خواهد این گروه تروریستی را محدود کند تا کارکردش به نفع آنها شود به همین خاطر می‌بینیم شهرهای شیعه‌نشین در منطقه کردستان عراق که مورد تهاجم داعش قرار می‌گیرند، مخالفتی با آن صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه از بین بردن گروه تروریستی داعش یک امر طبیعی است، گفت: هرچقدر رژیم صهیونیستی از سوی گروه‌های مقاومت شکست بخورد امکان رشد بیداری اسلامی در کشورها بیشتر است. اسرائیل و کشورهای حامی گروه عربی همچون رژیم سعودی حامی این گروه تروریستی هستند تا منافع آنها به خطر نیفتد.

این کارشناس امور بین‌المل برای پیگیری محاکمه حامیان داعش، گفت: برای پیگیری محاکمه حامیان داعش، می‌توان از چند جهت وارد عمل شد، در ابتدا مجرم را که به دادگاه می‌آورند به جرم آن اشاره می‌کنند، مثلاً می‌توان القاعده را مثال زد که هم به بهانه سرکوب و هم برای ایجاد آن مردم بی‌گناه را سرکوب کرده‌اند و در هر دو مسیر مردم متضرر شدند و حامیان آنها (آمریکا، عربستان و...) به دنبال منافع خودشان بودند. می‌توان این سؤال را از آنها پرسید شما که در جبهه صدام او را حمایت می‌کردید چرا بعد حمله کردید و او را کشتید و چرا آمریکا و انگلیس به عراق حمله کردند؟ چرا این اشتباه را مجدداً تکرار کردید و مردم بی‌گناه این کشور را کشتید؟ در عراق بیش از یک میلیون نفر کشته و پنج میلیون آواراه شدند. حامیان داعش باید پاسخگوی اشتباهات گذشته و حال خود باشند چرا مردم منطقه را نادیده گرفتید، مگر در یک روز سه هزار نفر در مصر کشته نشدند و به بهانه اینکه مسئله مصر داخلی است ورود نکردند اما در عراق برعکس این قضیه روی داد آری جایی که نفت باشد آن‌ها دخالت می‌کنند.

وی با اشاره به حمایت‌های هیلاری کلینتون وزیرخارجه سابق آمریکا از گروه تروریستی داعش گفت: مجموع کمک‌های هیلاری کلینتون به گروه تروریستی داعش 45 میلیون دلار در هفت نوبت بوده است که به معارضان سوری اختصاص داده است و یا می‌توان به کمک 135میلیون دلاری جان کری به معارضان سوری اشاره کرد. می‌توان آنها را به جرم رشد و پرورش و آموزش گروه‌های تروریستی داعش مورد محاکمه قرار داد. اخیراً موضوعی مطرح شده است با عنوان «پرورژه لانه زنبور» ، آنها با ایجاد گروه تروریستی داعش به این فکر افتادند تا بتوانند به نفع منافع خود دیگر گروه‌ها را سرکوب کنند همانطور که در شالیزارهای برنج شاهد پرورش زنبور ساقه‌خوار هستیم تا کرم‌های مزرعه را بخورند اما زمانی که رشد این زنبور بیشتر از حد شود کنترل آن سخت است به نظر من اینها این تئوری را در برابر داعش پیاده می‌کنند تا بتوانند کنترل آنها را راحت‌تر به دست گیرند و به منافعشان ضرری وارد نشود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها