امروز : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 24
۰۰:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110839
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
ساغر صالح‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بیان اینکه پلاکت یکی از بخشهای تشکیل دهنده خون است که موجب انعقاد آن می‌شود اظهار داشت: ...

ساغر صالح‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بیان اینکه پلاکت یکی از بخشهای تشکیل دهنده خون است که موجب انعقاد آن می‌شود اظهار داشت: در حالت طبیعی تعداد پلاکت‌های خون باید بین 150 هزار تا 450 هزار باشد و اگر پایین بیاید ممکن است انعقاد خون مختل شود.

وی ادامه داد: در حاملگی به ویژه در سه ماهه سوم به دلیل تغییراتی که بارداری در بدن ایجاد می‌کند ممکن است پلاکت خون پایین بیاید ولی معمولاً کمتر از صد هزار نمی‌شود. همچنین گاهی سیستم ایمنی بدن بر هم می‌خورد و گاهی نیز به دلیل بیماری‌های خونی پلاکت خون پایین می‌آید.

این متخصص زنان گفت: یکی دیگر از دلایل پایین بودن پلاکت خون در زنان باردار مسمومیت و دیابت حاملگی است که موجب پایین آمدن پلاکت خون می‌شود.

وی افزود: کاهش پلاکت که بر اثر حاملگی ایجاد شده باشد کمتر از صد هزار نمی‌شود و عارضه‌ای نیز ایجاد نمی‌کند اما اگر به هر دلیلی کمتر شود باید پیگیری شود.

وی با تشریح مکانیزم اثر برخی اختلالات و تأثیر بر پلاکت‌ها اظهار داشت: در مشکلات ایمنی پلاکت‌ها به هم می‌چسبند و تعدادشان در جریان خون کم می‌شود همچنین در بیماری‌های خونی پلاکت در مغز استخوان کمتر از افراد عادی تولید می‌شود و در برخی عفونت‌ها نیز پلاکت‌ها به یکدیگر چسبیده و تخریب می‌شوند.

این فوق تخصص نازایی تصریح کرد: پایین بودن پلاکت خون ممکن است خطرات خونریزی داخل جمجمه، دستگاه گوارشی و ادراری را ایجاد کند در برخی موارد به دلیل کاهش پلاکت یا عاملی که موجب کاهش آن شده است ختم حاملگی داده می‌شود.

وی با بیان اهمیت تأثیر پلاکت پایین مادر بر جنین گفت: اگر پلاکت مادر پایین باشد پلاکت جنین نیز پایین می‌آید، در واقع آنتی‌بادی که باعث می‌شود پلاکت پایین بیاید از جفت عبور می‌کند و موجب پایین آمدن پلاکت خون جنین نیز می‌شود و در این موارد ممکن است جنین خونریزی مغزی کند، همچنین چنانچه پلاکت مادر زیر 80 هزار تا باشد، به ویژه در سزارین نگران کننده است.

صالح‌پور با اشاره به شیوه‌های خودمراقبتی در زنان باردار اظهار داشت: چنانچه فردی خونریزی لثه، خونمردگی خودبه‌خودی در اندام‌ها و خونریزی بینی مشاهده کند قبل از حاملگی به پزشک مراجعه و آ‌زمایش خون دهد.

وی خاطرنشان کرد: تنها شیوه تشخیص پایین بودن پلاکت از طریق آزمایش خون است بنابراین زنان بهتر است پیش از بارداری با بررسی وضعیت خونی خود به پیشگیری و مراقبت در این زمینه بپردازند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار