امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۱:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110887
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
«علی محبوبی» کارشناس امور خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل و سیاست خارجی فارس در خصوص تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای محاکمه حامیان داعش، گفت: ...

«علی محبوبی» کارشناس امور خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل و سیاست خارجی فارس در خصوص تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای محاکمه حامیان داعش، گفت: این یک ژست جدیدی است که آمریکا در این باره گرفته است. آمریکایی‌ها خودشان گروه تروریستی داعش را به وجود آوردند و حال تصمیم به نابودی آن گرفتند. آنها بعد از سه سال موفق نشدند به اهداف خود دست یابند و امروز با این‌کار پیش‌دستی می‌کنند.

وی افزود: شاید امروز نوبت گروه تروریستی داعش باشد اما در آینده گروه‌های دیگر از سوی غرب و آمریکا تشکیل می‌شوند و دوباره همین داستان تکرار می‌شود همانگونه که در خصوص القاعده شاهد بودیم.

این کارشناس امور خاورمیانه، با اشاره به اینکه زادگاه اصلی گروه‌های تروریستی عربستان است، گفت: تکفیری‌ها زادگاهشان عربستان است می‌بینیم از گروه داعش حمایت می‌کنند و با ائتلافی که با بعثی‌های عراق صورت دادند اهداف خود را در این کشور دنبال می‌‌کنند. آنها به صورت آلت دستی درآمدند و اهداف غرب را پیاده می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه تروریسم به دنبال این است که در عراق شیعه نباشد، تصریح کرد: شکست آنها در برابر محور مقاومت را می‌توان از دیگر دلایل اقدامات این گروه تروریستی عنوان کرد.

محبوبی با توصیف اینکه باراک اوباما می‌خواهد کارهایی شبیه جرج بوش انجام دهد و به نوعی شکست‌های گذشته خود را سرپوش بگذارد، گفت: آنها می‌دانند که ایران در ائتلاف ضد داعش شرکت نمی‌کنند به نشست اخیر خود دعوت نکرده‌اند چرا که می‌دانند ایران تمامی اسرار آنها را فاش می‌کند.

وی با اشاره به چگونگی محاکمه حامیان داعش از طریق کمیته حقیقت‌یاب گفت: حقوق دانان کشورهای سوریه و عراق و سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند بدون حضور دولت‌ها موضوع شکایت از حامیان داعش را در سازمان‌های مختلف پیگیری کنند و آن سازمان ها نیز بنا به درخواست گروه‌ها پیگیر این شکایات می‌شوند.

محبوبی یاد آور شد: طرح حمله ائتلافی به گروه تروریستی داعش ترفند جدیدی است آنها سه سال از این گروه تروریستی حمایت کردند و اکنون که موفق به پیروزی نشدند می‌خواهند راهی را برای ورود دوباره به سوریه و عراق پیدا کنند و سوریه را دور بزنند و به همین خاطر به مخالفان بشار اسد کمک می‌کنند. به نظر من این توطئه جدیدی است که به بهانه حمله به داعش شکل گرفته است. آنها که در جنگ 51 روزه غزه شکست خوردند برای سرپوش گذاشتن به شکست‌های خود با حمایت کشورهای عربی به دنبال نبرد با داعش هستند و شکست‌ نخوردن دولت ائتلافی مالکی در عراق از دیگر دلایل این حمله می‌توان توصیف کرد. آنها برای تضعیف دولت شیعه از این راه وارد شده‌اند چرا که در گذشته نتوانستند آن را شکست دهند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار