امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۲:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110889
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 180
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه صهیونیستی «دبکا»، دولت ترکیه روز پنجشنبه هفته گذشته، 11 سپتامبر، ضربه گیج‌کننده‌ای را به

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه صهیونیستی «دبکا»، دولت ترکیه روز پنجشنبه هفته گذشته، 11 سپتامبر، ضربه گیج‌کننده‌ای را به راهبرد «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا برای تشکیل ائتلاف گسترده علیه گروه «داعش» وارد آورد.

این ضربه درست چند ساعت بعد از آن از سوی ترکیه به آمریکا وارد آمد که اوباما در سخنرانی ملی روز چهارشنبه هفته گذشته خود از طرحش برای تشکیل ائتلاف بین‌المللی علیه داعش پرده برداشت.

یکی از 11 کشور مسلمان که روز پنجشنبه توسط «جان کری»، وزیر خارجه آمریکا به «جده»، پایتخت عربستان سعودی دعوت شد تا به این ائتلاف بین‌المللی بپیوندد، ترکیه بود اما ترکیه در پاسخ به این دعوت گفت که تمایلی ندارد که بخشی از راهبرد آمریکا برای نابودی داعش باشد.

اوباما در سخنرانی چهارشنبه شب خود به طرز خاصی از ترکیه بعنوان یکی از «دوستان و همپیمانانی» نام برد که می‌تواند نظامی‌هایی را برای انجام این مأموریت بین‌المللی تخصیص دهد.

با اینحال، یکی از مقامات آنکارا که خواست نامش فاش نشود، بعد از این اظهارات اوباما گفت: ترکیه اجازه نمی‌دهد که ائتلاف به رهبری آمریکا از پایگاههای هوایی این کشور به جهادی‌ها (تکفیری‌های داعش) در کشورهای همسایه عراق و سوریه حمله کنند و همچنین در عملیات رزمی علیه این شبه‌نظامیان شرکت نمی‌کنند.

وی ادامه داد: ترکیه در هیچ‌یک از عملیات‌های مسلحانه مشارکت نمی‌کند اما کاملاً بر عملیات‌های انساندوستانه متمرکز می‌شود.

منابع نظامی و اطلاعاتی دبکا گزارش کردند که ترکیه یکی از ستون‌های طرح اوباما که تکیه به نیروهای منطقه‌ای برای مقابله با داعش در عراق و سوریه است را تخریب کرده است.

این گزارش افزود که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور کنونی ترکیه، حدود 11 سال پیش وقتی که نخست‌وزیر ترکیه بود، با همین دلسردی، با «جرج بوش» رئیس‌جمهور سابق آمریکا به تقابل پرداخت و در آستانه حمله 2003 آمریکا به عراق، ترکیه، از پایگاههای خود برای استقرار 60 هزار نظامی آمریکایی به منظور گشودن یک جبهه شمالی علیه «صدام حسین»، دیکتاتور معدوم عراق، مضایقه کرد که این امر موجب شد بحران طولانی در روابط بین واشنگتن و آنکارا به وجود آید.

آلمان و انگلیس نیز اعلام کرده‌اند که در کمپین هوایی آمریکا در عراق و سوریه علیه داعش شرکت نمی‌کنند که البته برخی گزارشات ضد و نقیضی در اینباره وجود دارد و دفتر نخست‌وزیری انگلیس اعلام کرده است که عدم حضور انگلیس قطعی نیست و ممکن است شرکت کند.

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه هفته گذشته در بغداد اعلام کرد که ائتلاف بین‌المللی علیه دائش از 40 کشور تشکیل خواهد شد و تاکنون 10 تا 15 کشور در آن ثبت‌نام کرده‌اند و از طرف دیگر، اوباما ظاهراً در این تصمیم برای مبارزه با داعش و نابودی آنها مصمم اما به هیچ عنوان ملاحظه عملیاتی که به آرامی آغاز خواهد شد و مدت زمان آن طولانی خواهد بود را نمی‌کند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها