امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۲۰:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110891
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 98
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در چند ماه اخیر با مراجعه به رسانه‌های جهانی با انبوهی از اخبار مربوط به گروه تروریستی داعش مواجه ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در چند ماه اخیر با مراجعه به رسانه‌های جهانی با انبوهی از اخبار مربوط به گروه تروریستی داعش مواجه می‌شویم. هشتگ‌هایی که به نحوی مرتبط با داعش هستند فضای رسانه‌های اجتماعی همچون تویئتر و فیس‌بوک را پر کرده‌اند. هفته گذشته نقطه عطفی در اخبار مربوط به تحولات گروه تروریستی داعش محسوب می‌شود. سرانجام چهارشنبه گذشته باراک اوباما در نطقی از استراتژی بلند مدت خود برای مبارزه با گروه داعش سخن گفت. اوباما مدعی شد که قصد دارد حملات هوایی به مواضع داعش در سوریه را به موازات تشدید حملات هوایی آمریکا به شمال عراق در دستور کار قرار دهد. وی همچنین از ایجاد ائتلافی بین‌المللی با حضور کشورهای منطقه‌ای و با رهبری آمریکا برای مبارزه با داعش خبر داد. علی‌رغم همه انتقادات ساختاری وارد بر این ائتلاف، رئیس‌جمهور آمریکا نشان داده که قصد دارد تصمیم خود را عملی کند. در همین راستا وی ژنرال «جان آلن» را به عنوان نماینده ویژه خود برای ائتلاف علیه گروه تروریستی داعش برگزید. بنا بر اخبار منتشر شده آلن با وزیر امور خارجه آمریکا در ارتباط مستقیم خواهد بود و از وی دستور می‌گیرد. به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا  «برت مک گورک»  مسئول پرونده ایران و عراق در وزارت امور خارجه نیز به عنوان معاون ژنرال آلن معرفی شده است. مک‌گورک مشاور ارشد سفیر سابق آمریکا در عراق و مشاور شورای امنیت ملی آمریکا نیز بوده است.

شرایط حساس کنونی و تاثیرات قابل ملاحظه‌ای که این عملیات می‌تواند بر منطقه داشته باشد، حساسیت‌ها نسبت به جزئیات این استراتژی را بیشتر می‌کند. نحوه مدیریت این عملیات از مهم‌ترین موضوعاتیست که می‌تواند مورد پرسش قرار گیرد. بدین ترتیب توجه به پیشینه ژنرال آلن که هم‌اکنون مرد اول ائتلاف بین‌المللی محسوب می‌شود می‌تواند تا حدودی سیر پیشروی ائتلاف مذکور را روشن کند.

جان آلن یکی از فرماندهان نیروی دریایی ارتش آمریکا بود که در سال 2013 پس از 38 سال فعالین نظامی بازنشسته شد. وی فرماندهی نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان (ایساف) را در حد فاصل سال‌های 2011 تا 2013 به عهده داشت و در اوایل سال 2013 به عنوان نامزد فرماندهی کل نیروهای ناتو انتخاب شد، اما بنا به اظهارات خود به دلایل شخصی وارد رقابت مذکور نشد و از ارتش استعفا داد.

دوران مسئولیت آلن بر نیروهای نظامی آمریکا و ناتو در افغانستان با فراز و نشیب‌های گسترده‌ای مواجه بود. در این دوران حدود 150هزار نیروی نظامی تحت فرماندهی ژنرال آلن در افغانستان مستقر بودند. بر طبق آمار رسمی منتشر شده 813 نفر از کل 2238 نفر تلفات آمریکا طی 13 سال حضور آمریکا در افغانستان در دوران تصدی آلن بر سمت فرماندهی نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان کشته شده‌اند. توجه به این آمار زمانی جالب توجه است که به تلاش‌های وی برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان و اقدامات گوناگون جهت قرار دادن نیروهای افغان در صف اول عملیات‌های مبارزه با طالبان به جای نیروهای آمریکایی توجه کنیم. گفته شده است که در دوران مسئولیت وی حدود 33 هزار سرباز آمریکایی از خاک افغانستان خارج شده‌اند. بدین ترتیب آشکار می‌شود که فرماندهی وی نه تنها نتوانسته در برقراری امنیت در افغانستان موثر باشد، بلکه از توانمندی لازم برای تامین امنیت نیروهای نظامی آمریکا و ناتو نیز برخوردار نبوده است.

سابقه این ژنرال آمریکایی به ماموریت وی در افغانستان محدود نمی‌شود. جان آلن یکی از مهم‌ترین افرادی است که در مذاکرات صلح فلسطین و رژیم اسرائیل به ایفای نقش پرداخت. وی مسئولیت ارائه طرح ترتیبات امنیتی پیشنهادی برای برقراری صلح میان مسئولان فلسطینی و تل‌آویو را به عهده داشت. بر اساس طرح پیشنهادی آلن، به ارتش رژیم اسرائیل این اجازه داده می‌شد که در منطقه مرزی بین اردن و کرانه باختری حضور داشته باشد و مسئولیت محافظت از این مرز به مدت 10 سال تمام به اسرائیل واگذار می‌شد. به موجب طرح ارائه شده توسط ژنرال آلن در صورت برقراری صلح و تشکیل دولت مستقل فلسطین، این دولت به طور کامل از حق برخورداری تسلیحات سنگین محروم می‌شد و ارتش آن صرفا برای برقراری نظم وامنیت داخلی اجازه داشت از تسلیحات نظامی بهره ببرد. نظارت بر روند خلع سلاح نیز بر عهده آمریکا بود. جهت‌گیری اسرائیلی این طرح امنیتی تا آنجا بود که حتی «بنجامین نتانیاهو» نخست‌وزیر تندرو رژیم صهیونیستی نیز به لحاظ شدن تمامی شروط طرف اسرائیلی در طرح آمریکا اعتراف کرد. اگر چه بلافاصله پس از ارائه این طرح مقامات فلسطینی مخالفت خود را با تمامی مفاد ذکر شده دراین طرح اعلام کردند.

هم اکنون ژنرال جان آلن با پیشینه نظامی و دیپلماتیکی که شرح آن رفت نمایندگی آمریکا به عنوان مبتکر و رهبر ائتلاف مبارزه با داعش را در دست دارد. ماهیت خطرناک گروه تروریستی داعش تا کنون بر همگان آشکار شده است و از شواهد موجود این گونه بر می‌آید که ائتلافی که قرار است مدیریت آن در دستان ژنرال جان آلن قرار بگیرد، از توانمندی لازم برای تامین امنیت کشورهای منطقه و در عین حال حفظ کرامت و حق حاکمیت آنها برخوردار نیست.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها