امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۱:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110946
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در چهاردهمین جشنواره ملی صنعت چاپ دقایقی پیش با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در چهاردهمین جشنواره ملی صنعت چاپ دقایقی پیش با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از اهالی فرهنگ و اهالی چاپ در تالار وحد ت در حال برگزاری است.

در این مراسم علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: برگزاری موفق چهاردهمین جشنواره صنعت چاپ را به شما اهالی فرهنگ و هنر تبریک می‌گویم و ازاین که می‌بینیم این صنعت با همت و تلاش شما هر روز پویاتر و پربارتر می‌شود بسیار خوشحالم.

وی اضافه کرد: ایرانیان از دیرزمان تا کنون در تولید نشر اندیشه و افکار پیشگام بودند و در تکامل دانش بشری کوشیده‌اند مردمان این دیار با هنر و فراستی که در وجود آنها نهفته است از نوع‌آوری جهانیان به خوبی بهره برده‌اند و فناوری‌های برتر را برای معرفی فرهنگ و آئین خود به کار گرفته‌اند.

جنتی ادامه داد: سال‌ها از ورود صنعت چاپ به ایران یعنی بیش از 200 سال پیش این صنعت نوپا را به کار گرفته‌اند به تدریج آن را با پشتکار خویش رونق بخشیدند و برای ارتقا سطح دانایی در جامعه همت ورزیدند.

وی افزود:‌چاپ را نمی‌توان صرفا یک صنعت دانست بلکه بیش از آن که یک صنعت باشد، یک هنر است به جهش هنر در جهان کمک شایانی کرده است تردیدی نیست که نشر افکار و معارف بشری با توسعه صنعت چاپ میسر شد و عصر ارتباطات شکل گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همه گروه آکادمیک پیشرفت روزافزون خود را مدیون صنعت چاپ هستند هنوز هم علیرغم توسعه فضاهای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای این صنعت جایگاه خویش را در نشر کتاب، مطبوعات و تبلیغات حفظ کرده است.

در این راستا فناوری‌های اطلاعات و دیجیتال نیز در خدمت چاپ قرار گرفته‌اند تا این صنعت هم به لحاظ کمی و به لحاظ کیفی توسعه یابد.

وی اضافه کرد: اقتصاد جهانی صنعت چاپ نشان می‌دهد که گردش مالی این صنعت در حدود 800 میلیارد دلار است. در حالی که سهم ایرانیان از این رقم حدود 3 میلیارد دلار برآورد می‌شود.هر چند در این عرصه بیش از 5 هزار واحد صنفی و صنعتی و بیش از 50 هزار شغل به صورت مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد با این حال لازم است همه دست‌اندرکاران دولتی و غیر دولتی و ابعاد فرهنگی و اقتصادی این صنعت به عنوان صنعت پایه برای انتشار دانش و اطلاع‌رسانی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

این مقام مسئول گفت: در این میان نقش اتحادیه‌های صنفی در رونق بخشیدن و به روز رسانی این صنعت به عنوان صنعت پایه در حوزه فرهنگ و هنر و موثر در اقتصاد و فرهنگ بسیار نقش بی‌بدیلی است، همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان سیاست‌گذار و حامی این صنعت و با توجه به شعار سال 93 با عنوان اقتصاد و فرهنگ و اجرای سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی در ارتباط تنگاتنگ با اهالی چاپ برای تحقق این اهداف مصمم است.

وی اضافه کرد: این وزراتخانه تلاش می‌کند تا با همکاری اتحادیه‌های صنفی و پیشکسوتان این عرصه و با بازنگری در قوانین و مقررات مرتبط، موانع موجود بر سر راه فعالیت رو به جلو صنعت چاپ را از پیش رو بردارد.

و کسب و کار در این عرصه را سهل کند و برای این مهم از تمام ظرفیت‌های قانونی و اجرایی استفاده خواهد کرد.

جنتی ادامه داد: مهمترین اقداماتی که در این زمینه انجام شده است می‌توان به انعقاد تفاهم‌نامه با نهادهای مختلف از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک‌ها به منظور پرداخت تسهیلات به صنایع چاپ، بهسازی و نوسازی این صنعت و ترغیب علاقمندان به سرمایه‌گذاری، توسعه، آموزش و پژوهش و منابع انسانی،‌ چابک‌سازی و تلاش برای افزایش تخصص نیروی انسانی‌،تجهیز کتابخانه‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی در استان‌ها،‌حمایت از پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌های مرتبط، اشاره کرد.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت از نوآوری‌ها و خلاقیت‌های نیروهای جوان و مستعد در این صنعت و تولید ماشین‌آلات و مواد اولیه در داخل با هدف اشتغال‌زایی و شورآفرینی در جوانان و جلوگیری از خروج ارز و ایجاد بسترهای لازم برای اقتصاد مقاومتی از اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این عرصه است.

وی اضافه کرد: حمایت از نوسازی، بهسازی و ارتقای کیفی دستگاه‌ها و تجهیزات با همکاری سایر سازمان‌های مرتبط و اتحادیه‌ها و انجمن‌های تخصصی، تشکیل بانک جامع اطلاعات صنعت چاپ و نشر ایران از مسائل مهم حوزه چاپ و مورد اهتمام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که امیدواریم در آینده نزدیک این موارد تحقق یابد.

جنتی ادامه داد: به دلیل پایگاه‌های علمی و پژوهشی متناسب با نیازهای جامعه و کشور و عدم تعادل در نیازها و تجهیزات برخی از چاپخانه‌ها با کمبود سفارش و کسادی بازار مواجه هستند در حالی که در گمرک‌ها با انبوهی از واردات محصولات چاپی به کشور و خروج ارز مواجه هستیم.

وی افزود: اطلاعات دقیق و روزآمد آماری و پژوهشی مبنایی دقیق برای سیاست‌گذاری کلان و راهبردی در ورود تجهیزات و مواد چاپی، مکان‌یابی متناسب چاپخانه‌ها و برآورد نیازهای چاپی در کشور از جمله برنامه‌های این وزارتخانه به شمار می‌رود، همچنین برپایی گردهمایی، هم‌اندیشی، جشنواره و نمایشگاه‌های صنعت چاپ نیز بستر لازم را برای تجمیع آراء و نظرات اندیشمندان حوزه صنعت چاپ فراهم ساخته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سخنان علی نیکوسخن رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران گفت: بیشتر مواردی که ایشان به عنوان دولتی از آن یاد کردند بیشتر وقف عمومی است تا دولتی چرا که دولت به عنوان یک سیاست کلان به دنبال واسپاری کلیه تصدی‌گری‌هایی است که امروز در اختیار دارد به ویژه در حوزه صنعت چاپ.

وی اضافه کرد: از نکات مهم در حوزه صنعت چاپ توجه به بستر جامعه و دستاوردهای این صنعت به ویژه در حوزه چاپ و بسته‌بندی و تقویت آن در صادرات این کالاها است که به عنوان افرایش ظرفیت ایجاد مشاغل جدید و دست‌یابی به بازارهای منطقه و فرا منطقه و حمایت از بخش را ضروری می‌داند چرا که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بهره‌برداری از چنین ظرفیت‌هایی برای افزایش اشتغال در داخل کشور و حمایت از تولیدات داخلی مصمم است.

وی در پایان گفت: رهبری معظم انقلاب همواره در تولید دانش و حرکت در مرزهای علم تاکید کرده است و جوانان ایرانی با لبیک به این خواسته در حال فتح قله‌های دانش هستند و هر روز افتخاراتی را می‌آفرینند یا به عبارتی هنر چاپ برای کشوری مثل ایران که گام‌های بلندی در حال پیشرفت و تولید علم برداشته و دانشمندان آن در بسیاری از مرزهای دانش حرکت می‌کنند، یکی از اولویت‌های اساسی به شمار می‌آید به عبارت دیگر گسترش صنعت چاپ از جمله الزامات حضور در مرزهای دانش و معرفی دستاوردهای علمی و پژوهشی است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها