امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۹:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110950
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 29
  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، چهاردهمین جشنواره صنعت چاپ با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امور فرهنگی ...

  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، چهاردهمین جشنواره صنعت چاپ با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد و جمعی از اهالی چاپ در تالار وحدت در حال برگزاری است.

در این مراسم علی نیکوسخن رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران بیان داشت: چندسالی است که در شهریور ماه به مناسبت روز ملی صنعت چاپ علیرغم همه محدودیت‌ها و کمبودهای موجود فرصتی برای تبادل نظر و تشریک مساعی در حوزه‌های گوناگون فراصنعت چاپ فراهم شده است که ضمن تجلیل از گروهی از پیشکسوتان، فعالان این صنعت نیز بتوانند از این رهگذر خواست‌ها و داشته‌های خود را به اطلاع مسئولان و متولیان امر برسانند.

* صنعت چاپ کشور هنوز با انبوهی از مشکلات و کاستی‌ها دست و پنجه نرم می‌کند

وی اضافه کرد:رهبر انقلاب سال 93 را بعنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامیدند که این انتخاب هوشمندانه تکالیف فراوانی را فراروی مسئولان امر در بخش‌ها و حوزه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی قرار می‌دهد که در این میان صنعت چاپ به عنوان نقطه تلاقی اقتصاد، صنعت، فرهنگ و هنر حائز اهمیت و از اعتبار و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

نیکوسخن ادامه داد: صنعت چاپ زیربنای اصلی فرهنگ و هنر است و ما امسال در حالی چهاردهمین سالروز ملی صنعت چاپ را برگزار می‌کنیم که این صنعت علیرغم توانمندی‌های فراوان هنوز با انبوهی از مشکلات و کاستی‌ها دست و پنجه نرم می‌کند.

* کماکان دولت، چاپ را به مثابه یک صنعت به رسمیت نمی‌شناسد

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران گفت: اعمال سلیقه‌ای برخی از کارگزاران در خصوص مالیات بر درآمد، مالیات بر ارزش افزوده، بیمه، شهرداری، چند برابر شدن هزینه‌ها با اجرای هدفمندی یارانه‌ها ، رکود کاری و کمبود شدید نقدینگی و فرسودگی دستگاه‌‌ها بخشی از مشکلاتی است که عدم توجه دستگاه‌های مسئول در پوشش و جبران این هزینه‌ها و نقیصه‌ها بار معضلات چاپ را سنگین تر کرده است.

وی اضافه کرد: کماکان دولت، چاپ را به مثابه یک صنعت به رسمیت نمی‌شناسد و همین امر موجبات عدم توسعه و نزول بهره‌وری مناسب را نزد فعالان این صنعت پدیدی آورده است.

* مشکل فعالان حوزه چاپ در ایران، سردرگمی این صنعت بین صنعت و فرهنگ است

نیکوسخن بیان کرد: شاید نخستین مشکل فعالان حوزه چاپ در ایران را بتوان سردرگمی این صنعت بین صنعت و فرهنگ دانست. ایثارگران صنعت چاپ از یک سو هیچ امتیازی از حمایت‌های صنعتی دریافت نمی‌کنند و از سوی دیگر از حداقل حمایت‌های فرهنگی نیز بی‌بهره هستند که به عنوان نمونه می‌توان به مسئله معافیت مالیاتی کلیه فعالیت‌های فرهنگی موضوع بند (ل) ماده 139 قانون مالیات‌های مستقیم اشاره کرد.

وی افزود: البته باعث خوشحالی است که در سال جاری در سایه تدابیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور فرهنگی، همکاران ناشر کشور توانستند از این امتیاز برخوردار شوند اما چاپخانه‌داران همچنان در پیچ و خم‌های کلامی و انشایی گرفتار هستند و با جابجایی یک ویرگول و اعمال سلیقه برخی از متولیان امور مالیاتی، تاکنون نتوانسته‌اند از این امتیاز بهره‌مند شوند.

به گفته این چاپخانه‌دار، در اینجا این سئوال مطرح است که آیا این امکان نباید برای خادمان اصلی فرهنگ کشور فراهم آید؟ بخاطر داشته باشیم که فرهنگ و نشر بدون صنعت چاپ و معنا و هویت خویش را از دست می‌دهد چرا که چاپ ستون اصلی خیمه فرهنگ است پس بهتر است مسئولان بیاندیشند و با برنامه‌های مدون، براساس قانون ، چاپخانه داران را هم که در فرایند تولید کتاب نقش اساسی دارند، مشمول این قانون کنند.

* چاپخانه‌های دولتی به رقابت غیرمنصفانه با بخش خصوصی می‌پردازند

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران با اشاره به وزیر ارشاد و مظلوم خواندن صنعت چاپ، گفت: از دیگر مشکلاتی که طی سالهای متمادی نفس فعالان صنعت چاپ کشور را به شماره انداخته و تعدادی از آنان را در آستانه غیر فعال شدن قرار داده است، موضوع چاپخانه‌های دولتی و شبه دولتی است، این چاپخانه‌ها علاوه بر اینکه سفارشات واحدهای تابعه را انجام می‌دهند به رقابت غیر منصفانه با بخش خصوصی می‌پردازند؛ از محل بیت‌المال هزینه می‌کنند و با ورود به بازار کار، بخش خصوصی را از گردونه رقابت و ادامه حیات محروم می‌کنند.

وی اضافه کرد: از آنجا که یکی از شعارهای اصلی دولت تدبیر و امید ایجاد رونق در فضای کسب و کار است، امید می‌رفت اقدامات موثرتری در این حوزه به انجام برسد. چرا که اکنون پس از گذشت یک سال هنوز شاهد عملکرد در خور توجه دراین عرصه نیست به همین منظور بار دیگر بر لزوم تدبیر عاجل و جامع در این زمینه تاکید کرده و امیدواریم متولیان امر در بدنه دولت به این مشکل عنایت ویژه‌ای داشته باشند و برای تحقق پیام رهبری تلاش کنند.

* عدم توجه نهادهای مالی و اعتباری به صنعت چاپ

این پیشکسوت صنعت چاپ عنوان کرد: متاسفانه موسسات و نهادهای اعتباری کمترین توجه و اهتمامی نسبت به صنعت چاپ کشور نداشته و ندارند، اعطای تسهیلات بانکی با بهره‌هایی تا 30 درصد به هیچ وجه برای واحدهای صنعتی از جمله واحدهای صنعت چاپ توجیه اقتصادی نداشته و نمی‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

وی ادامه داد: به یاد داشته باشیم اعطای این نوع وام‌ها و تسهیلات باعث بالا رفتن رقم بدهی‌های معوقه بانکی خواهد شد، رویکرد این‌چنینی  تحت هیچ شاریطی نمی‌تواند از تولید و توسعه صنعتی حمایت کند، همچنین اعطاء تسهیلات با بهره پایین یکی از ضروریت حمایت از صنایع بویژه صنعت چاپ است.

*یکی از مهمترین مشکلات صنعت چاپ غیبت یک متولی مشخص در بدنه دولت است

نیکوسخن با اشاره به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: شاید یکی از مهمترین مشکلات صنعت چاپ را بتوان در غیبت یک متولی مشخص و مقتدر در بدنه دولت عنوان کرد در حالی که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، صنعت چاپ در زمره 5 صنعت برتر از جنبه‌های مختلف اشتغالزایی، ارزش بازار سرمایه، گردش مالی و تولید ناخالص ملی محسوب می‌شود و ارزش گردش مالی جهانی آن رقمی بالغ بر 865 میلیارد دلار برآورد می‌شود که متأسفانه در کشور ما جایگاهی فرعی و حاشیه‌ای به آن داده شده است.

این پیشکسوت صنعت چاپ بیان کرد: به نظر می‌رسد حداقل باید یک معاونت برای این صنعت فراگیر در نظر گرفته شود، طبیعتاً کسانی که تاکنون مسئولیت چاپ و نشر وزارت ارشاد را برعهده داشته‌اند تمام تلاش خودرا مبذول کرده‌اند تا از این صنعت حمایت کنند اما به دلیل جایگاه و ظرفیت سازمانی این امکان تاکنون فراهم نشده است.

نیکوسخن اقدام مدیرکل چاپ و نشر وزارت ارشاد را در جهت کاهش واردات محصولات چاپی از طریق تعرفه‌های گمرکی بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: صنعت چاپ ایران سرگردان و حیران میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت است که این نابسامانی باید مرتفع شود.

وی افزود: به طور طبیعی نمی‌توان انتظار داشت که وزارت ارشاد بتواند در حوزه‌های صنعتی ورود کرده و از صنعت چاپ حمایت‌های شایان توجهی داشته باشد چرا که باید بخش سخت افزاری و صنعتی چاپ به دستگاه‌های صنعتی کشور منتقل شود تا حمایت‌هایی که سایر صنایع از آن بهره‌مند می‌شوند صنعت چاپ نیز از آن بهره‌مند شوند.

* لزوم حضور صنعت چاپ ایران در عرصه‌های بین‌الملل

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران گفت: صادرات محصولات چاپی و حضور فعالان و صنعتگران ایرانی در عرصه‌های بین‌المللی یکی از ظرفیتهای بالقوه‌ای است که در صنعت چاپ کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: به طور مشخص عرضه محصولات چاپی در کشورهای اسلامی، حوزه خاورمیانه و کشورهای CIS و جنبش غیر متعهدها از جمله مواردی است که در صورت رفع مشکلات ساختاری، صنعت چاپ می‌تواند در توسعه و بهره‌وری بالاتر صنایع و صادرات کشور ایفاگر نقش مهم و قابل اتکایی باشند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها