امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۲۲:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110951
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از کتاب «جای پای جلال» با حضور مهدی قزلی نویسنده کتاب، حجت‌الاسلام

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از کتاب «جای پای جلال» با حضور مهدی قزلی نویسنده کتاب، حجت‌الاسلام زائری، رضا مقدسی، علی عسگری و جمعی از فعالان فرهنگی و ادبی عصر امروز در خبرگزاری مهر برگزار شد.

*جلال اهل نشست و برخاست با توده‌ها بود

رضا مقدسی در ابتدای این مراسم گفت: ایده اولیه این کار برای آقای مهدی‌پور بود که آن را با مهدی قزلی مطرح کردیم، که این ایده دارای جوانب خوبی بود. مهدی قزلی از آنجا که اهل سفر است با تمام سختی‌ها و رنج‌های آن این سفرها را پذیرفتند تا این کتاب به این نقطه برسد. این کتاب با یک تأخیر 6 ماهه منتشر شد و قرار بود که در نمایشگاه کتاب برسد ولی امروز شاهد انتشار آن هستیم. یکی از مهم‌ترین نکات این کتاب یاد کردی از جلال است، حضور جلال در تاریخ ادبیات به عنوان روشنفکر از برجستگی‌های این کتاب است. وی از آنجا که یک روشنفکر بود ولی وجه ممیزه‌ وی ارتباط بسیار با مردم بود که اهل نشست و برخاست با توده‌های مردم است و این ارتباطات روزمره وجه بارز جلال است و این موضوع جلال را از روشنفکران متمایز می‌کند. در تک‌نگاری‌های جلال نکات بسیاری در حوزه‌های ادبی، پژوهشی و جامعه‌شناختی دیده می‌شود که در کل آثار ارزشمندی از خود برجای گذاشته که می‌توان محل رجوع اهالی ادبیات و قشرهای گوناگون باشد و تک‌نگاری‌های جلال از آنجا که چند دهه از نگارش آن می‌گذرد بسیار شیرین است.
  
وی افزود: یکی از اهداف مراجعه به تک‌نگاری‌های جلال زنده کردن یاد و ویژگی‌های آل احمد است از دیگر ویژگی‌های این کار توجه به ایرانگردی است و اهمیت این ایران گردی‌ها توجه دادن به داشته‌های خودمان است. در همفکری‌هایی که با قزلی داشتیم نقاط دیگری را نیز برای سفر انتخاب کرده بودیم تا توجه بیشتری به نقاط محروم و کمتر دیده شده در سطح کشور شود. خط ساحلی جنوبی ایران از خلیج فارس تا دریای عمان یکی از برنامه‌هایی بود که برای سفرنامه‌نویسی انتخاب شده بود ولی موفق به عملیاتی کردن آن نشدیم. از دیگر اهداف این کار ایجاد این ظرفیت در رسانه بودیم تا بتوانیم امثال این کار را در سایر رسانه‌ها با استفاده از جوانان گسترش دهیم. ظرفیت‌های این کار (پاورقی نوشتن در رسانه‌ها) در گذشته بیشتر مورد توجه بود. اهداف ریز و درشتی برای این کار در نظر گرفته شده بود و همزمانی رونمایی این کتاب با روزهای درگذشت جلال را می‌توان به فال نیک گرفت.
 

*«جای پای جلال» شناسنامه قزلی شده است

محمدی دبیر فرهنگ و ادب سابق خبرگزاری مهر در ادامه این آیین گفت: با وجود اینکه از دیرباز با قزلی ارتباط دارم باید پرسیده شود که چرا رزومه قزلی «جای پای جلال» شده است؟ هر جا رزومه‌ای از قزلی می‌بینیم ابتدا با «جای پای جلال» روبه‌رو می‌شویم هرچند به ایشان گفته‌ام که کتاب «پنجره‌های تشنه» می‌تواند عامل سعادت وی شود اما «جای پای جلال» تبدیل به شناسنامه قزلی شده است. قزلی در «جای پای جلال» با شیرینی خاصی این سفرها را انجام داده و با عشق خاصی سفر رفته که این کار را از یک کار اداری خارج کرده است.
 

* نشنال جغرافیا در تک‌نگاری پیشرو است

حجت الاسلام محمدرضا زائری در بخشی از این مراسم گفت:‌ خبرگزاری مهر با انتشار این کتاب ذهنیت خبری در مورد خبرگزاری‌ها را تغییر داد و نشان داد که در خبرگزاری‌ها محتواهایی وجود دارد که قابلیت نشر دارد. در جلسه رونمایی معمولاً نقد و بررسی در مورد جزئیات کتاب صورت نمی‌گیرد اما نکاتی در مورد این کتاب باید ذکر شود. نکته اول این که موضوع این کتاب قابل اهمیت است که در ابتدای این کتاب نیز از سوی قزلی به آن اشاره شده است. در حوزه علوم انسانی ارتباط نگاه آکادمیک با نیاز و تقاضای مخاطب در کارهایی نظیر «جای پای جلال»‌است که با زبان امروزی در دسترس مخاطب قرار می‌‌گیرد. سایرین در این کارها از ما جلوتر هستند، برای نمونه مؤسسه نشنال جغرافیا حتی قبل از اینکه دوربین‌ها وارد شوند شرح ماوقع از مناطق مختلف جهان را در قالب تک‌نگاری منتشر می‌کرد.
 

* به حریت و آزادی جلال بیش از همیشه نیاز داریم

وی افزود: نکته دوم آنجا است که در حوزه انقلاب اسلامی وجود این تک‌نگاری‌ها با اهمیت است. ثبت تجربیات و خاطرات از بزرگترین مشکلات امروز جامعه ما است من به عنوان طلبه وقتی برای تبلیغ به یک روستا می‌روم هیچ اثری از خودم برای مبلغ دیگری به جای نمی‌گذارم تا بتواند از تجربیات من استفاده کند و این از بزرگترین‌ ضعف‌های حوزه انتقال تجربه است. نکته سوم در مورد خود جلال است امروز به حریت و آزادی جلال بیش از همیشه نیاز داریم. بنابه تعبیر شهید بهشتی در جستجوی شدن برای نسل جوان امروز جلال بهترین نمونه است. در ملاقات روز گذشته از حضرت آقا، ایشان اشاره به پروین اعتصامی کردند. امثال دکتر شریعتی، پروین اعتصامی و جلال آل‌احمد از هر دو سو مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌اند. دختر من به اشعار پروین اعتصامی علاقه داشت ولی معلم وی (در یک مدرسه مذهبی) گفته بود اشعار پروین را نخوان زیرا وی بی‌حجاب بوده است من نامه‌ای برای آن معلم نوشتم و به چند نکته اشاره کردم که یکی از آن موضوعات همین است که اگر اشعار پروین را بگیریم به چه شاعری که مورد نظر ما باشد می‌رسیم. امروز جلال و دکتر شریعتی نیز اینگونه هستند که اگر ایشان را از جامعه بگیریم آیا جایگزین می‌شود آن کسی که ما می‌خواهیم.
 این فعال فرهنگی گفت: نکته چهارم این است که مرور تجربه جلال یک حسن است، زیرا این سفرها بازسازی شده و فاصله و تغییر و تحول را نشان می‌دهد. کاری که «جای پای جلال» انجام می‌دهد و به نظرم قزلی کفش‌های جلال را پایش کرده، کار بسیار بزرگی است و از جذابیت‌های این کتاب آن است که آن تصاویر را دوباره زنده می‌کند. علی‌رغم اینکه آثار قزلی زیاد است ولی کیفیت کار وی فدای کمیت نشده است و برای من جای غبطه خوردن است که ایشان چطور فرصت می‌کنند با این همه مشغله کتاب بنویسند. وقتی شنیدم که کتاب «پنجره‌های تشنه» قزلی مورد تقریظ رهبری قرار گرفته است بسیار خوشحال شدم زیرا این نشان از توجه و اهتمام رهبری به کتاب‌های غیر دفاع مقدسی دارد.

علی عسگری مدیرعامل خبرگزاری مهر گفت:‌ این کتاب حاصل تلاش‌های رضا مقدسی و مهدی قزلی است که امروز شاهد رونمایی از آن هستیم. امیدواریم روزی برسد که شاهد رونمایی از سیصدمین اثر قزلی در خبرگزاری مهر باشیم. حس ما در خبرگزاری مهر این است که مردم کمتر کتاب می‌خوانند که این حس فاصله گرفتن از کتاب حس خوبی نیست و اتفاق خوشایندی نخواهد بود. گسترش فضاهای جدید مبادله‌ای مانند اینترنت یک دانش فاقد عمق را به مخاطب منتقل می‌کند در مقطع زمانی کوتاه شاید جواب دهد ولی در بلندمدت جوابگو نخواهد بود ما به عنوان رسانه در نظر داریم که به ترویج کتاب بپردازیم و گفته‌ایم که خبرگزاری مهر متعلق به جبهه فرهنگی انقلاب است و در تلاش هستیم تا کتاب‌های این جبهه و صاحبان آثار آن را معرفی کنیم.

*برای «جای پای جلال» 50هزار کیلومتر سفر کردم

مهدی قزلی نویسنده «جای پای جلال» در انتهای این مراسم گفت: در تولید متن «جای پای جلال» بوروکراسی اداری و محافظه‌کاری وجود نداشت و این از همکاری خوب آقای مهدی‌پور و دوستان خبرگزاری مهر بود و این اولین باری بود که کسی را دیدم که خوب مشاوره داد. آقای مهدی‌پور در آن زمان مشاور مدیرعامل خبرگزاری مهر بود و من برای اولین بار یک مشاور خوب دیدم که کارش را درست انجام می‌دهد و اولین مشاوری بود که در مملکت دست به سیاه و سفید نمی‌زد ولی کار مشاوره را درست انجام می‌داد.
  
وی افزود: تجربه اول به این شکل تجربه سفر به بم در در جریان زلزله بم بود و بعد از آن کارهای مشابهی انجام دادم تا اینکه یک سفرنامه‌ برای حج نوشتم و آقای مهدی‌پور از آن سفرنامه «جای پای جلال» را طلب کردند. این کار باید زودتر چاپ می‌شد و در نمایشگاه کتاب رونمایی می‌شد ولی با بی‌توجهی روبرو شد و امروز شاهد انتشار آن هستیم. این کار قبل از «پنجره‌های تشنه» منتشر شده بود. کارهای دیگری نیز در حوزه تک‌نگاری می‌توانستیم انجام دهیم ولی به تک‌نگاری‌‌ها در قیاس با خبرنگاری کمتر توجه شده است.

نویسنده «پنجره‌های تشنه» گفت: دورانی که این سفرها را انجام می‌دادم سرشار از ایده‌ بودم و وقتی انسان از پشت میز فاصله می‌گیرد این ایده‌ها خودشان به سراغت می‌آیند. برای نگارش «جای پای جلال» بیش از 50 هزار کیلومتر سفر کردم تا این کتاب منتشر شود.
    

در پایان این مراسم ضمن رونمایی از کتاب «جای پای جلال»، از مهدی قزلی تقدیر به عمل آمد و کارت خبرنگاری خبرگزاری مهر به وی اهدا شد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها