امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۶:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110952
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمودرضا برازش مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشن صنعت ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمودرضا برازش مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشن صنعت چاپ و تقدیر از پیشکسوتان و کارآفرینان این صنعت که با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد و اهالی چاپ در تالار وحدت برگزار شد، بیان داشت: لازم است از همه کسانی که در پایه‌گذاری این روز و برگزاری سیزده دوره قبلی صادقانه تلاش کردند، تشکر و قدردانی کنم، همچنین از تمام تلاشگران عرصه چاپ و تولید، چه آنان که حاضر هستند و چه آنان که در بین ما نیستند، تشکر و قدردانی کنم.

* لزوم گسترش و ترویج سنت پسندیده مراسم پاسداشت برای فعالان و پیشکسوتان چاپ

وی با اشاره به برگزاری چهاردهمین دوره جشنواره صنعت چاپ و انتخاب پیشکسوتان و کارآفرینان برتر این دوره، اضافه کرد: در سال جاری تمام استان‌های کشور در بررسی و معرفی افراد واجد شرایط فعالیت جدی داشتند که باعث تعجب و خرسندی دبیرخانه مربوطه شد، البته انتخاب معدودی از بین این افراد نیز بسیار کار دشواری بود.

برازش ادامه داد: چاپخانه‌ها و تشکل‌های صنفی متعددی در برگزاری مراسم و اهدا جوایز و یادمان، چهاردهمین جشنواره صنعت چاپ را یاری کردند که ضمن تشکر از همه آنها، امیدوارم سنت پسندیده تقدیر و تشکر از پیشکسوتان و برگزیدگان توسط خود صنف نهادینه شده و روز به روز گسترش یابد.

* یکی از حلقه‌های اتصال بخش‌های مختلف فرهنگی و اقتصادی به یکدیگر صنعت چاپ است

وی با اشاره به انتخاب شعار سال 1393 از سوی مقام معظم رهبری، گفت: ‌امسال را رهبر انقلاب با درکی بسیار عمیق از وضعیت جهان و کشورمان «سال اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامیدند. با آرزوی سلامتی عاجل برای ایشان و توفیق خدمت بیشتر برای تمام مسئولان نظام مقدس اسلامی، به عرض می‌رسانم یکی از حلقه‌های اتصال بخش‌های مختلف فرهنگی و اقتصادی به یکدیگر صنعت چاپ است.

برازش با اشاره به تحولات رخ داده در صنعت چاپ در دهه‌های اخیر، گفت: در گذشته چاپ بیشتر به تکثیر مقالات و کتاب‌ها مربوط می‌شد اما در چند دهه اخیر تحولات بسیار گسترده‌ای در صنعت چاپ رخ داده است. البته این تحولات همسو با سایر تغییرات و تغییر در روش و سبک زندگی بوده است.

مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه درباره جایگاه صنعت چاپ، عنوان کرد: مقام محترم وزارت از همان ابتدا به مقوله اقتصاد فرهنگ توجه ویژه‌ای داشتند. با توجه به آمار موجود صنعت چاپ بزرگترین صنعت فرهنگی کشور است، به طوری که با بیش از 100 هزار میلیارد ریال گردش مالی، شاید از نظر اقتصادی از تمام صنایع فرهنگی دیگر بزرگ‌تر باشد. البته در سایر کشورهای جهان نیز چنین است به طوری که گردش مالی صنعت چاپ در جهان حدود 800 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

*ورود 600 هزار تن انواع محصولات چاپی طی 9 ماه گذشته به کشور

وی با اشاره به واردات عظیم محصولات چاپی به کشور، گفت: بر اساس مجوزهای صادر شده، در 9 ماه گذشته بیش از 600 هزار تن انواع محصولات چاپی با تیراژ تقریبی 7 میلیارد عدد وارد کشور شده‌ است. از سوی دیگر بسیاری از چاپخانه‌های کشور با کمبود سفارش مواجه هستند. آنچه‌ که در مرحله نخست به نظر می‌رسد، عدم هماهنگی تجهیزات چاپی کشور با در خواست و نیاز بازار است. برای درک صحیح و رفع این نقیصه اولین گام داشتن اطلاعاتی قابل اتکا از چاپخانه‌های کشور و تجهیزات آن‌ها است.

برازش با تأکید بر ایجاد بانک اطلاعات در حوزه چاپ، بیان کرد: ایجاد این بانک اطلاعاتی خواست همه مسئولان و دست‌اندرکاران است. نبود تجهیزات سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و امکانات ارتباطی مناسب مانع تحقق این امر شده است. امیدواریم با دستور مقام محترم وزارت این موانع رفع و اتوماسیون خدمات چاپ و طرح آمارگیری سراسری در سال جاری محقق شود. متأسفانه در نبود آمار و اطلاعات دقیق، سرمایه‌گذاری‌ها و خرید تجهیزات اغلب از روی حدس و گمان و یا رایزنی‌های محدود انجام می‌شود، که منطقی به نظر نمی‌رسد.

* عدم ارائه وام‌های کم‌بهره، یکی از مشکلات موجود بر سر راه تجهیز چاپخانه‌ها است

مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر با اشاره به تقویت زیرساخت‌های صنعت چاپ، عنوان کرد: گام بعدی ایجاد و تقویت نظام مهندسی چاپ و بسته‌بندی و تشکیل هسته‌های علمی مشاوره و اجرای پروژه‌های چاپی آن هم با کمک متخصصان این حوزه است، که امیدورایم این نهادها پا گرفته و در توسعه صنعت چاپ نقش مهمی ایفا کنند.

وی ادامه داد: گام سوم کمک به تجهیز و توسعه صنعت چاپ است. این صنعت نیز مانند سایر صنایع به سرعت در حال تغییر و پیشرفت است. یکی از دلایل انبوه واردات کمبود تجهیزات مناسب و روزآمد در کشور است.

برازش عدم ارائه وام‌های کم‌بهره را یکی از مشکلات موجود بر سر راه تجهیز چاپخانه‌ها دانست و گفت: وام‌هایی با کارمزدهای 20 درصد و بیشتر، انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری ایجاد نمی‌کند. انتظار بر این است این صنعت نیز مانند سایر صنایع و کشاورزی از تسهیلات کم‌بهره و طولانی مدت استفاده کند.

وی افزود: لازم به ذکر است ضعف صنعت چاپ سبب می‌شود محصولات صنعتی و کشاورزی در بسته‌بندی‌های نامناسب ارائه شوند یا مشکل واردات و یا خام فروشی گسترش یابد، همچنین یکی از راه‌های کمک به این صنعت و کاهش واردات محصولات چاپی، کنترل و تنظیم ورود محصولات به کمک تعرفه‌های واردات است.

* برآورد می‌شود سالانه بیش از 20 هزار میلیارد ریال محصولات چاپی به کشور وارد می‌شود

مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در ماه‌ها پایانی سال‌ گذشته هنگامی که آمارهای واردات ارائه شد، نمایندگان محترم پیشنهاد اخذ تعرفه واردات محصولات چاپی را مصوب کردند. انتظار بر این است این مصوبه مجلس محترم با دقت کامل اجرا و سهم هر بخش برای رفع مشکل واردات آن مشخص شود. با توجه به آمارهای واردات و قیمت تقریبی آنها، برآورد می‌شود سالانه بیش از 20 هزار میلیارد ریال محصولات چاپی به کشور وارد شود. اگر مصوبه مزبور بطور کامل تخصیص یابد و صندوق حمایت از توسعه صنعت چاپ تشکیل شود، بخش عمده‌ای از کمک‌های لازم برای توسعه و تجهیز صنعت چاپ با دریافت وام‌های کم بهره محقق می‌شود.

وی تولید مواد اولیه صنعت چاپ را ضرورتی دیگر دانست و افزود: تولید مواد اولیه صنعت چاپ و بسته‌بندی از مسائل استراتژیک کشور است. برای مثال کمبود کاغذ در مقاطعی در کشور ایجاد بحران کرد، اما با ایجاد صندوق ذکر شده تحولی در تولیدات داخلی می‌توان انتظار داشت.

برازش عنوان کرد: دوست و دشمن به هوش و استعداد ایرانیان اعتراف دارند. جوانان ایران در فناوری‌های پیچیده و نو مانند بیوتکنولوژی، نانو، هوا و فضا و هسته‌ای توانایی‌های خود را به رخ جهانیان می‌کشند. با حمایت و برنامه‌ریزی صحیح در آموزش و پژوهش در این صنعت نیز می‌توانیم از کشورهای پیشرو باشیم مشروط بر آنکه متحد شویم و همت کنیم و این صنعت بزرگ و گسترده را دفتری کوچک با امکاناتی محدود تصور نکنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها