امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۰:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110972
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۰۴
تعداد بازدید: 23
دکتر «رحمت حاجی مینه» پژوهشگر مسائل خاورمیانه در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در مورد محاکمه حامیان داعش گفت: پیش از این محاکمه

دکتر «رحمت حاجی مینه» پژوهشگر مسائل خاورمیانه در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در مورد محاکمه حامیان داعش گفت: پیش از این محاکمه جنایتکاران جنگی در دادگاههایی مانند دادگاه نورنبرگ انجام گرفته اما از آن جایی که ما شاهد تحول در ساز و کار بین المللی در محاکمه جنایتکاران جنگی بر اساس اساسنامه رم هستیم، بر این اساس باید کشورها مراحل داخلی و محلی را طی کنند و بعد موضوع را به دیوان کیفری بین‌المللی بسپارند که دراین صورت مراحل حقوقی کمی پیچیده می‌شود.

وی ادامه داد: اما باید به این نکته اشاره کرد که اراده مبارزه سیاسی و عینی در مقابله با داعش مقدمه محاکمه حامیان آن‌ها به عنوان جنایتکاران جنگی را نیز فراهم می‌کند و مرحله محاکمه حامیان داعش پس از اقدام نظامی و سیاسی صادقانه رخ خواهد داد که نیاز به روند پیچیده حقوقی خواهد داشت.

در حال حاضر با تشکیل دیوان کیفری بین المللی بعد از اساسنامه رم، نهادی که برای محاکمه جنایتکاران جنگی تشکیل می‌شد برچیده شد و علاوه بر اینکه کشور شکایت کننده باید عضو این دیوان باشد، کشورهایی که علیه آن ها اقامه دعوی می‌شود نیز باید عضو دیوان کیفری بین‌المللی باشند.

از سوی دیگر از آن‌جایی که گروهی چون داعش در حوزه گسترده‌ای عمل می‌کند و منحصر به یک کشور نیست، این مسأله نیز به پیچیدگی امر می‌افزاید.

این پژوهشگر مسائل خاورمیانه بیش از هر چیزی اراده مبارزه سیاسی و نظامی علیه گروههای تروریستی را مقدمه محاکمه حامیان آن‌ها دانست.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها