امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۵:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 110982
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۱۶
تعداد بازدید: 21
  به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، پریسا طاهری در نشست خبری به مناسبت 9 مهر و روز جهانی سالمند گفت: شعار امسال «کسی را فراموش نکنیم فردایی برای ...

 
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، پریسا طاهری در نشست خبری به مناسبت 9 مهر و روز جهانی سالمند گفت: شعار امسال «کسی را فراموش نکنیم فردایی برای همه» نامگذاری شده و هفته ملی سالمندان که از 5 تا 11 مهر خواهد بود به ترتیب با عناوین سالمندان و سبک زندگی سالم، سازمان‌های مردم نهاد، حمایت‌های اجتماعی قانونی، ارتقای سلامت، شهرهای دوستدار سالمند، کرامت اجتماعی و خانواده نامگذاری شده‌ است.
وی ادامه داد: 800 میلیون سالمند در دنیا زندگی می‌کنند که پیش‌بینی می‌شود تا سال 2050 به 2 میلیارد نفر برسد.
وی گفت: در سال 2000، حدود 60 درصد از سالمندان در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کردند اما پیش‌بینی می‌شود 80 درصد این جمعیت در این کشورها ساکن شوند.
طاهری گفت: از سال 1980 تاکنون تعداد افراد 60 سال به بالا دو برابر شده و پیش‌بینی می‌شود تا 2050 چهار برابر شود.
وی هشدار داد: امسال تعداد سالمندان 65 سال به بالا از تعداد کودکان کمتر از 5 سال پیشی می‌گیرد و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2050 این تعداد از شمار کودکان زیر 14 سال پیشی بگیرد. در نتیجه خاکستری‌ شدن دنیا را پیش روی خود خواهیم داشت.
رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت ادامه داد: بر اساس آخرین سرشماری در سال 90 جمعیت کل کشور 75 میلیون و 149 هزار نفر است و جمعیت سالمندان 6 میلیون و 159 هزار نفر در واقع 8.2 درصد از جمعیت را سالمندان تشکیل می‌دهند.
وی ادامه داد: این وضعیت در استان‌های مختلف متفاوت است به طوری که استان گیلان پیرترین و سیستان و بلوچستان جوان‌ترین استان کشور است. همچنین در کشور ما تعداد افراد 60 سال به بالا با تعداد کودکان کمتر از 4 سال برابر است پس نیاز به برنامه‌های گسترده و هدفمند احساس می‌شود چرا که این گروه سنی آسیب‌پذیرند.
طاهری افزود: افزایش سن به تنهایی یک عامل خطر برای ابتلا به بیماری‌ها است. یکی از این بیماری‌ها آلزایمر است به گونه‌ای که 47 درصد افراد 85 سال به بالا احتمال ابتلا به آلزایمر دارند.
وی گفت: چند سال پیش سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد هر 7 ثانیه یک نفر به بیماری دمانس مبتلا می‌شود اما اکنون هر 4 ثانیه شده علت‌های مختلفی در بروز این بیماری دخیل هستند که آلزایمر شایع‌ترین نوع آن است.
وی با اشاره به اینکه 30 شهریور روز جهانی آلزایمر است گفت: این بیماری با سالمندی ارتباط مستقیم دارد. افزایش سن، زمینه ژنتیکی، سابقه ضربه به سر، پرفشاری خون، دیابت، افسردگی، اضطراب، کمبود ویتامین B12 و D و اختلالات تیروئیدی در پیدایش آلزایمر نقش دارند.
وی ادامه داد: مصرف الکل و سیگار به همراه ضعف در ارتباطات اجتماعی به آلزایمر کمک می‌کنند.
وی گفت: اولین تحقیق در رابطه با سیمای سالمندان در سال گذشته در قالب یک کتاب منتشر شده و مشکلات جسمی، روانی و مالی سالمندان را بررسی کرده است.
طاهری افزود: طبق این بررسی 70.8 درصد سالمندان متأهل‌ هستند، 26.6 درصد بیوه و مطلقه، 9 درصد تنها زندگی می‌کنند، 36 درصد حقوق بازنشستگی می‌گیرند اما در مقابل درصد بسیاری از سالمندان نه حقوق و بیمه دریافت می‌کنند و دچار سوءتغذیه هستند. همچنین 89 درصد از سالمندان واکسن دریافت نکردند در نتیجه به سرعت به دنبال واکسیناسیون این افراد رفته‌ایم.
وی گفت: در برنامه واکسیناسیون سراسری که از مهر در قالب طرح تحول نظام سلامت اجرا می‌شود واکسن آنفلوانزا و پنتاوالان را در دستور کار قرار داده‌ایم تا به سالمندان و افراد 60 سال به بالا تزریق شود.
رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت گفت: همچنین قرار است مکمل‌های مولتی ویتامین و ویتامین D با سالمندانی که دچار سوءتغذیه هستند داده شود.
طاهری گفت: تمهیداتی در سیستم بهداشتی برای آموزش سالمندان در منازل آنها و برگزاری کلاس‌های آموزشی انجام شده. این در حالی است که 66 درصد سالمندان بی‌سوادند و اطلاع‌رسانی به آنها بسیار سخت، هزینه‌بر و وقت‌گیر است.
وی گفت: به طور کلی 15 بیماری در برنامه مراقبت‌های ادغام یافته سالمندی که در میان سالمندان انجام می‌شود شناسایی می‌شود و روش کار به این گونه است که سالمندان توسط افراد غیرپزشک و بهورز معاینه می‌شوند. در صورت نیاز به پزشک ارجاع داده می‌شوند و پس از معاینه و تشخیص درمان آغاز می‌شود و در صورت نیاز مجدد به متخصص ارجاع داده می‌شود.
انتهای پیام/ 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها