امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۲:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111001
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۱۶
تعداد بازدید: 31
  به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محسن رضایی در کارگاه اقتصاد مقاومتی نمایشگاه علوم اقتصادی اظهار داشت: چشم‌انداز 20 ...

  به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محسن رضایی در کارگاه اقتصاد مقاومتی نمایشگاه علوم اقتصادی اظهار داشت: چشم‌انداز 20 ساله کشور مانند یک خانه است که ویژگی‌هایی دارد و اقتصاد مقاومتی می‌خواهد در رسیدن به ویژگی‌های این خانه تاثیرگذار باشد و آن را بررسی و عملی کند.

وی به الزامات اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: این نوع اقتصاد نوعی گفتمان اقتصادی و مدیریتی است که ما را به چشم‌انداز می‌رساند، تصریح کرد: الزامات این نوع اقتصاد رکن‌های مختلف دارد که شامل اقتصاد کلان، توسعه، کارآفرینی است.

به گفته رضایی در بخش رکن اقتصاد کلان، تولید ملی، رشد اقتصادی، فرهنگ جهادی و سیاستهای اقتصادی دولت مد نظر بوده و در بعد توسعه، مباحث دانش‌بنیان، اصلاحات اقتصادی، اقتصاد مردمی و فرهنگ جهادی محور است و در بعد کارآفرینی، دولت اقتصادی، دانش‌بنیان ، محیط کسب و کار و کارآفرینی ملاک قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه تحریم‌ها و تهدیدات، شوک اقتصادی هستند، تصریح کرد: نباید صرفاً به این مباحث بپردازیم که مقابله با شوک باشد بلکه اگر بخواهیم شوک‌ها کمترین اثر را داشته باشند مبنا همان سیاستهای اقتصاد مقاومتی است.

رضایی گفت: افزایش بهره‌وری نیاز به رقابت‌پذیری دارد و در بحث رقابت‌پذیری اکنون باید بررسی شود کالاهای تولید داخل در بازار کشور چقدر سهم دارند و می‌توانند با دیگر کالاها رقابت کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: حتماً باید بین سیاستها و عمل پل زده شود که کار ساده‌ای نیست و حتماً باید بین آنها ارتباط برقرار شود، اکنون در استان‌ها اگر کسی بخواهد بیش از 2 میلیارد تومان وام بگیرد حتماً باید به تهران مراجعه کند.

وی با طرح این سوال که چقدر توانسته‌ایم براساس ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود استانها اختیارات را به آنها بدهیم، تصریح کرد: در این صورت بسیاری از منابع کشور هدر می‌رود در حال حاضر بسیاری از محصولات کشاورزی صادر می‌شود و مثل این است که ما در شرایط کنونی بحران آب آن را صادر می‌کنیم.

رضایی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم اقتصاد دانش‌بنیان داشته باشیم نمی‌توان در اتاق‌های سیاسی نشست و تصمیم گرفت، گفت: باید کاری براساس دانش باشد و بکارگیری دانش در تولید ملی دنیا زیاد است اما اکنون محصولات دانش‌بنیان نداریم.

وی از تصویب شاخص‌های اقتصاد مقاومتی در مجمع تشخیص خبرداد و گفت که این سیاستها و شاخص‌ها از سوی مجمع پایش و نظارت خواهد شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در اداره کشور از ظرفیت همه افراد استفاده نمی‌شود، بیان داشت: صحنه رقابت در فوتبال کامل است اما در اداره کشور رقابت نیست و هر دولتی می‌آید افراد گذشته را بیرون می‌ریزد در حالیکه باید تمام ظرفیتهای داخل به کار گرفته شود.

وی افزود: توانایی‌های درونی را به کار نگرفتیم و بیش از حد اصطکاک درون خود ایجاد کردیم که این موضوع چند برابر تحریم‌ها مانع کار است.

رضایی با اشاره به اینکه برای محقق شدن توسعه نیاز به زبان مشترک است، اظهارداشت: یکی از الزامات اساسی همین موضوع است و تا زمانی که اقتصاد مقاومتی به سهم مشترک تبدیل نشود بخش‌های مدیریتی و اقتصاد و دیگر بخش‌ها با مشکل در اجرا مواجه می‌شوند.

وی افزود: کارآمدی زمانی حاصل می‌شود که منابع و ظرفیت‌ها در اختیار استانها و مسئولان استانی قرار گیرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها