امروز : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111020
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۱۶
تعداد بازدید: 14
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روزنامه آمریکایی «دیلی‌بیست»، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا، اعلام کرد که جنگ علیه گروه ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روزنامه آمریکایی «دیلی‌بیست»، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا، اعلام کرد که جنگ علیه گروه تکفیری «داعش»، از طریق نیروهای زمینی آمریکا صورت نمی‌پذیرد اما او اشاره‌ای به پیمانکاران که به این قضیه به عنوان یک «بلیط بزرگ» نگاه می‌کنند، اشاره‌ای نکرد.

جنگ آمریکا علیه داعش شامل نیروهای زمینی آمریکا نمی‌شود و واضح است که حملات هوایی به تنهایی نمی‌تواند این گروه افراطی را به عقب راند. این امر می‌تواند به این مفهوم باشد که اگر رئیس‌جمهور آمریکا بخواهد به هدف دور از دسترس نابودی داعش دست پیدا کند، مجبور خواهد بود به پیمانکاران نظامی خصوصی تکیه کند و این چیزی است که دستکم پیمانکاران نظامی به آن امید دارند.

در اوج جنگ عراق، این شرکت‌ها از جمله شرکت «بلک‌واتر»، صدها هزار نفر را به استخدام خود درآوردند. پس از مدتی، برخی از این پیمانکاران به سمبل تمام اشتباهات در جنگ عراق تبدیل شدند. آنها به سمبل بی‌تفاوتی، ناکارآمدی و بسیار پرهزینه بودن برای زندگی مردم عراق تبدیل شدند.

این پیمانکاران در بین بزرگترین فسادهای جنگ، از ابوغریب گرفته تا میدان نیسور، حضور داشتند و  آدم ربایی و قتل‌هایی بود که پیمانکاران بلک‌واتر در عراق صورت دادند و موجب شد که یکی از بزرگترین نزاع‌ها در عراق در اینباره به وجود آید.

دیلی‌بیست گزارش کرد که هیچ یک از پیمانکاران کنونی و سابق آمریکا که با دیلی‌بیست گفت‌وگو کردند انتظار تکرار یک دهه گذشته جنگ عراق را ندارند، اما همگی آنها می‌گفتند که یک فرصت برای آنها در حال رسیدن است و این فرصتی هم برای اوباما و هم برای آنها است.

به گفته این شرکت‌های پیمانی خصوصی، اوباما می‌تواند از این شرکت‌های پیمانکاری بعنوان شیوه‌ای برای مخفی کردن تعداد افرادی که در درگیری‌ جدید آمریکا در عراق مبارزه می‌کنند، استفاده کند.

«راجر کارستنز» یکی از مأموران عملیات ویژه سابق که بعنوان مشاور نظامی شرکت‌های پیمانی در سومالی و افغانستان فعالیت می‌کرده است، گفت: «این دوره، جنگ عراق به بزرگی قبل نیست. این جنگ جدید فرصتی برای شرکت‌هایی است که قابلیت مشاوره دارند و می‌توانند در تلاش جدید مشارکت داشته باشند.»

اوباما از کنگره خواسته است که 500 میلیون دلار برای آموزش معارضان سوری تخصیص دهد. این پول بخشی از 5 میلیارد دلار بودجه‌ای است که اوباما در بهار امسال از کنگره برای کمک به آموزش و تجهیز همپیمانان آمریکا برای مبارزه با تروریست‌ها درخواست کرد.

«شان مک فیت» یکی از پیمانکاران سابق نظامی شرکت «دینکورپ» اینگونه می‌گوید که مأموریت آموزش نیروها به شکلی است که گویی ارتش عراق در صحنه مبارزه می‌کند و ارتش آمریکا نیست. «این یک لباس مبدل سیاسی است. این یک صنعت نیابتی است. این اقدام بدون حضور تعداد زیادی نیروی نظامی در عراق، فضای امنیتی و محافظتی به وجود می‌آورد.»

شرکت‌های خصوصی امنیتی و نظامی پس از حملات 11 سپتامبر و آغاز مداخلات نظامی وسیع آمریکا در منطقه خاورمیانه افزایش چشمگیری یافتند و فرایند اعطای وظایف نظامی و امنیتی به این نوع شرکت‌ها تبدیل به روندی روزافزون در جنگ‌های آمریکا شده است.

بلک‌واتر یکی از این شرکت‌ها بود که به دلیل آنکه رسوایی‌های زیادی را در عراق به وجود آورد مجبور شد نام خود را به آکادمی تغییر دهد.

در سال 2002 شرکت امنیتی بلک‌واتر تأسیس شد و در اولین مأموریت خود 20 نفر از افراد خود را با هویت مخفی برای محافظت از مقر سیا و پایگاه مسئول شکار بن لادن اعزام کرد. پس از حمله آمریکا به افغانستان، بلک‌واتر وارد این کشور شد.

دولت عراق در 17 سپتامبر 2007، مجوز بلک‌واتر برای ادامه فعالیت در عراق را باطل کرد. این کار پس از آن انجام گرفت که نیروهای اسکورت خودروهای وزارت امور خارجه در بغداد 17 غیر نظامی عراقی را به ضرب گوله از پای درآوردند. دولت آمریکا مجوز فعالیت این شرکت را در آوریل 2008 تمدید کرد اما در اوایل سال 2009، دولت عراق اعلام کرد که مجوز بلک‌واتر را تمدید نخواهد کرد.دولت عراق از برگزاری دادگاه متهمین این آدمکشی در عراق جلوگیری کرده و آنها را به آمریکا منتقل کرد. این افراد هنوز در دادگاه‌های آمریکا محاکمه نشده‌اند.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها