امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۲۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111027
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۱۶
تعداد بازدید: 17
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - رضا دهقانی: همراه با سخنرانی باراک اوباما در پنج شنبه شب هفته گذشته که خبر از تشکیل ائتلاف ضد تروریسم می‌داد،

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - رضا دهقانی: همراه با سخنرانی باراک اوباما در پنج شنبه شب هفته گذشته که خبر از تشکیل ائتلاف ضد تروریسم می‌داد، رسانه‌های غربی برای صحبت‌های وی سنگ تمام گذاشتند که رئیس‌جمهور آمریکا مبارزه با داعش را شروع کرده و کار تمام است.

موج تبلیغاتی که پیش از سخنرانی اوباما و پس از آن به راه افتاد، جهانیان را به فردایی بدون تروریسم نوید می‌داد، فردایی که از پس ائتلاف ضد تروریسم آمریکا طلوع خواهد کرد. در سلسله یادداشت‌هایی به ابعاد مختلف این ائتلاف و روند و اهداف حقیقی آن پرداخته خواهد شد.

کدام ائتلاف و اصولا کدام مبارزه؟

فردای روز سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا اتفاق حیرت آوری رخ داد؛ نشست جده متشکل از 12 کشور خالق تروریسم برای مبارزه با تروریسم برگزار شد. عربستان، قطر، امارات، اردن و ترکیه برای مبارزه با داعش گرد هم آمدند و ناظران خیره در کمدی تلخ سیاست بودند.

برای برگزاری نشست ضد تررویسم در جده هیچ توجیهی نمی‌توان در نظر گرفت، عربستان به عنوان کشوری که همواره به عنوان منبع وجودی داعش شناسایی شده و وهابیت به عنوان خوراک فکری تررویست‌ها شناخته می‌شود هیچ سنخیتی با واژه‌هایی چون مبارزه و ضد تروریسم ندارد.

کشورهای عربی خلیج‌ فارس با چه مجوزی باید در نشست ضد تروریسم حضور یابند؟ کشورهایی که بنا به سخنان صریح «ماری هارف» سخنگوی وزارت خارجه ‌آمریکا منبع مالی داعش را تأمین می‌کنند.

اردن از یک سو پایگاههای آموزشی داعش را در خود دارد و از سوی دیگر میزبان دختر شرور صدام است که بلافاصله پس از اشغال موصل توسط داعش برای حضور در عراق اعلام آمادگی کرد. ترکیه نیز به خاطر وضوح این طنز سیاسی حتی حاضر به امضای بیانیه پایانی نشست در مبارزه با داعش نشد.

اصولا باید گفت مبارزه با داعش برای چنین کشورهایی امکان پذیر نیست، مبارزه واقعی با تکفیری‌های داعش به معنای نفی خویش و فراهم سازی سلسله تهدیدات امنیتی داخلی است. داعشیان موجودات فضایی نیستند، شهروندان کشورهایی مانند عربستان، ترکیه و اردن هستند.

ائتلاف نمایشی مورد ادعای آمریکا، نمی‌تواند انگیزه‌ای برای مبارزه با تروریسم داشته باشد، علاوه بر این استراتژی که برای جنگ با داعش در نظر گرفته شده است، برنامه‌ای تاریخ گذشته و با نتایج از پیش مشخص شده است. بنا به گفته مقامات آمریکایی، حملات هوایی، شالوده اقدام علیه داعش در خاک عراق و سپس سوریه را تشکیل خواهد داد و ائتلاف مذبور از نیروی زمینی استفاده نخواهد کرد.

مبارزه با تروریسم با استفاده از نیروی هوایی، حملات چندین ساله  آمریکا در کوههای وزیرستان پاکستان و پایگاههای طالبان در افغانستان را به یاد می‌آورد، آمریکا سال‌هاست با استفاده از جنگنده‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین، مواضع تروریست‌ها را بمباران کرده است، اصولا گروهی که هیچ زیرساختی ندارد و تمام داشته اش اسلحه سبک و نیمه سنگینی است که به هر جا می‌تواند با خود می‌برد، با حملات هوایی قابل نابودی نیست.

از زمانی که آمریکا سودای مبارزه با تروریسم را با نمایش نامه هالیوودی 11 سپتامبر سرداده است هنوز طالبان پابرجاست و القاعده در دهها کشور غیر از افغانستان حضور مستقیم دارد. عراق،‌یمن،‌سوریه، لبنان،‌سودان،‌سومالی و اخیرا هم نیجریه به افغانستان و پاکستان اضافه شده اند. نتیجه حملات هوایی آمریکا جز کشته شدن مردمان بی گناه و شهروندان نبوده است. آمریکا همین استراتژی را می‌خواهد در عراق و احتمالا در سوریه به کار ببرد و خبری از نیروی زمینی نیست، مسأله ای که بیش از هرچیزی نمایشی بودن چنین ائتلافی را به رخ می‌کشد.

نه ائتلاف شکل گرفته انگیزه جدی برای مبارزه با تروریسم را دارد و نه روش در پیش گرفته چنین منظوری را به ما می‌رساند، ائتلاف تشکیل شده در معنا و شکل، یک ائتلاف فضایی است که بیشتر برد تبلیغاتی دارد.

در حالی که ائتلاف ذکر شده می‌رود تا در روزهای آینده اقدام پر سر و صدا و همراه با موج گسترده تبلیغاتی و رسانه‌ای را علیه تروریست‌های داعش شروع کند، در روی زمین و در نبرد میدانی بیش از سه سال است که مبارزه واقعی با تروریسم شروع شده و در خط مقدم این مبارزه، سوریه، لبنان و عراق قرار دارند.

بیش از سه سال است که بر روی زمین و در نبرد واقعی، مردم سوریه، عراق و لبنان هزینه‌های گزافی برای مقابله با ترور و خشونت داده‌اند.

زیرساخت‌های آنان خسارات سنگینی دیده و هزاران بی گناه به شهادت رسیده‌اند. البته ضربات مهلکی هم بر پیکر فربه تروریست های مورد حمایت همین ائتلاف ضد داعش وارد آمده است که اگر آمریکایی ها بگذارند عن قریب است که ریشه کن شوند.

ائتلاف فضایی شکل گرفته توسط آمریکا در این سه سال تا توانسته تروریسم را تقویت کرده و نه تنها برای نبرد حقیقی و در روی زمین هیچ کمکی انجام نداده و بلکه جاده صاف کن تروریسم بوده است و در واقع اگر حمایت‌های آمریکا و برخی کشورهای عربی از تروریسم نبود، تاکنون ارتش سوریه، عراق و لبنان، اثری از تکفیری‌های تروریست باقی نگذاشته بودند.

اگر ائتلاف فضایی شکل گرفته در نیت و هدف خویش برای مبارزه با ترور و خشونت عزم جدی دارد، بهترین اقدام می‌تواند کمک و پشتیبانی از ارتش سوریه، عراق و لبنان و یک کلام ائتلاف زمینی و حقیقی باشد؛ اما چه کسی است که نداند از زمان شکل گیری رژیم اشغالگر اسرائیل، تمام عزم آمریکا در جهت تضعیف ارتش کشورهای همجوار این رژیم بوده است و واشنگتن هیچ موقع برای مبارزه با تروریسم در صدد تقویت ارتش‌های عراق یا سوریه و لبنان بر نخواهد آمد. تلاش و هیاهو برای ایجاد ائتلاف علیه داعش صرف نظر از اهدافی که ائتلاف کنندگان در اینده به دنبال ان هستند درحالی است که تلاش ائتلاف کنندگان حقیقی برای نابودی تروریسم بیش از سه سال تحت بایکوت رسانه ای و تبلیغاتی غرب واقع شده است.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها