امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۳:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111048
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 122
*کیهان  «تشییع میلیونی پیکر شهدا در صنعا علی رغم سرکوب های خونین» عنوان تیتر یک روزنامه کیهان و پوشش تحولات قیام مردم در یمن است. یادداشت روز ...

*کیهان

 «تشییع میلیونی پیکر شهدا در صنعا علی رغم سرکوب های خونین» عنوان تیتر یک روزنامه کیهان و پوشش تحولات قیام مردم در یمن است.

یادداشت روز کیهان به قلم محمد صرفی و با عنوان «ز طوفان غم مخور» درباره ایستادگی ملت ایران با محوریت رهبری در مقابل توطئه های مختلف و به ویژه پرونده هسته ای طی یک دهه گذشته نگاشته شده است.

در بخشی از این یادداشت آمده: راز پایداری و بالندگی جمهوری اسلامی با گذشت بیش از سه دهه از عمر آن، علی‌رغم همه این دشمنی‌ها و توطئه‌ها در چیست؟ این سوال اگرچه تکراری است اما گذشت زمان نه تنها باعث کاهش اهمیت آن نشده، بلکه به دلیل ماهیت ماجرا، بر اهمیت آن به شکلی تصاعدی افزوده است. آنچه درجه اهمیت این سوال کلیدی را معین می‌کند، میزان دشمنی یا تعهد به انقلاب و جمهوری اسلامی است چرا که پاسخ این سوال رهیافتی برای حفظ و ارتقای جایگاه جمهوری اسلامی (از سوی متعهدان به آن) و مقابله با توطئه‌های معاندان برای تضعیف و براندازی آن است... بی‌شک پاسخ این سوال تنها در یک عامل خلاصه نمی‌شود اما نگاهی عمیق و دقیق به گردنه‌های خطرناکی که پشت سر گذاشته‌ایم، موید این نکته است که دفع هیچ کدام از این مخاطرات مهلک، بدون عامل همبستگی و همراهی «امام و امت» مقدور نبوده است. این نکته حساس و عامل کلیدی از دید دشمنان نظام و انقلاب نیز پنهان نمانده و نگاهی به طیف گسترده اقدامات و تلاش‌های آنان برای ایجاد اخلال و تضعیف این پیوند، نشانگر این قضیه است.

کیهان در ستون اخبار ویژه خود در مطلبی با عنوان «آیا افراطی ها جهاد دانشگاهی را تسخیر می کنند؟!» نوشت: برخلاف تأکیدات صریح مبنی بر غیرسیاسی بودن جهاد دانشگاهی و تلاش محض در چارچوب برنامه‌های علمی کشور و همچنین بر خلاف ضرورت عقلی و غیرقابل انکار و مهم دیگری مبنی بر عدم در اختیار گذاشتن مسئولیت و مناصب فرهنگی به افرادی که با فرهنگ و آئین اسلامی - ایرانی سنخیت ندارند، جهاد دانشگاهی مشهد خود را مخاطب این ضرورت ندانسته و در مسیر دیگری قدم می‌زند.

در ادامه این مطلب آمده است: ع.و یکی از دانشجویان اخراجی دانشگاه فردوسی مشهد بود. او پس از اخراج از دانشگاه به انگلیس و آمریکا می‌رود و با اخذ مدرک تحصیلی در علوم انسانی با هدف و ماهیتی تازه به کشور بازگشته و در دوره اصلاحات در جهاد دانشگاهی مشهد به کار گرفته می‌شود! در آغازین سال‌های دهه 80 وی به دلیل انحرافات جدی فکری از جهاد دانشگاهی هم اخراج می‌شود... اما اکنون و پس از روی کار آمدن افراطیون جدید در وزارت علوم و نفوذ در مراکز علمی و آموزشی، وی بار دیگر به جهاد دانشگاهی مشهد بازگشته است.

در مطلب دیگر ستون ویژه کیهان با عنوان «اصلاحات بیرون از حاکمیت است بیهوده تلاش نکنید» آمده است: سایت ضد انقلابی روزآنلاین در نوشته‌ای به قلم مرتضی کاظمیان به تشکل جدید اصلاح‌طلب ندا و تلاش این تشکل برای بقا در حاکمیت پرداخته و بر این نکته تاکید کرده است که تلاش برای تعریف اصلاحات درون نظام بیهوده بوده و اصلاح‌طلبی در مقابله با نظام جمهوری اسلامی معنا پیدا می‌کند.

*وطن امروز

تیتر یک روزنامه وطن امروز با اشاره به ائتلاف تشکیل شده از سوی آمریکا برای مقابله با داعش نوشته است «رمزگشایی یک ائتلاف»

این روزنامه همچنین در گفتگویی با موسی الرضا ثروتی نماینده مجلس با اشاره به موضوع کاهش بدهی های دولت از طریق تسعیر نرخ ارز تیتر زد «دولت از راه دیگری برای کاهش بدهی به بانک مرکزی استفاده کند»

وطن امروز در ابتدای این گفت و گو آورده است: اواخر دولت دهم، هیات وقت وزیران، مصوبه‌ای جنجالی را گذراند و تصمیم گرفت از محل تسعیر نرخ ارز، بدهی‌های دولت به بانک مرکزی را تسویه کند. اما با روی کار آمدن دولت یازدهم، مسؤولان این دولت، این مصوبه را «سیاسی» و «غیرقانونی» اعلام کردند.در این میان مجلس نیز دست به کار شده و طرحی را به تصویب رساند که به موجب آن تسعیر نرخ ارز غیرقانونی اعلام شد به همین دلیل عملاً مصوبه دولت دهم ابطال شد ولی پس از گذشت یک‌سال از عمر دولت یازدهم، مسؤولان این دولت در لایحه‌ای که برای خروج از رکود غیر‌تورمی تقدیم مجلس کردند، تصمیم گرفتند با تسعیر نرخ ارز، بدهی 74 هزار میلیارد تومانی به بانک مرکزی را به 40 هزار میلیارد تومان کاهش داده و این بدهی را تعدیل کنند.

ثروتی نیز در این باره به وطن امروز گفته است: مجلس این لایحه را بررسی و اظهار نظر خواهد کرد و همان دیدگاه و نظری که قبلاً در زمان دولت دهم داشته را خواهد داشت.این مصوبه دولت یازدهم حرف تازه‌ای نیست و مجلس هم موضع جدیدی ندارد. تسویه بدهی دولت به بانک مرکزی از 74 هزار میلیارد تومان به 40 هزار میلیارد تومان از طریق تسعیر نرخ ارز غیرقانونی است و بدهی دولت به بانک مرکزی همچنان همان رقم 74 هزار میلیارد تومان باقی خواهد ماند. تنها به قول دولتی‌ها تفاوت دولت یازدهم با دهم، این است که می‌گویند دولت می‌خواهد از مجلس مصوبه بگیرد و دولت قبل بدون مصوبه مجلس می‌خواست این کار را انجام دهد که در پاسخ به این قشر از مسؤولان دولتی باید گفت مجلس هرگز این موضوع را تصویب نخواهد کرد.

این روزنامه همچنین در گزارشی با عنوان «سنگ تمام اوبامابرای لابی ضد ایرانی» به درخواست دولت آمریکا برای لغو شکایت از گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» اشاره کرد و نوشت: ورود دولت آمریکا در پرونده‌های قضایی که به صورت خصوصی مطرح می‌شود امری نادر و غیر‌معمول به حساب می‌آید اما دولت اوباما در ادامه تکرار اقدامات ضد ایرانی خود به این موضوع نادر نیز ورود کرد... دولت آمریکا در اقدامی کم‌سابقه با توسل به یک قانون قدرتمند در زمینه امنیت ملی خواستار لغو شکایت از یک گروه فشار حامی تحریم‌های ایران شد. این اقدام دولت آمریکا که به گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» مربوط می‌شود در پی شکایت یک تاجر یونانی از این گروه صورت گرفت که سال گذشته به جرم دور زدن تحریم‌های ایران از سوی این گروه متهم شده بود.

*اعتماد

«اختیارات رئیس‌جمهور در دست بررسی» تیتر یک روزنامه اعتماد است که با اشاره به نقل قول حجت‌الاسلام ابوترابی عضو عالی هیات حل اختلاف می‌نویسد: احمدی نژاد و روحانی سر هر چیز که با هم اختلاف داشته باشند، سر یک چیز حرف مشترکی می‌زنند؛ اختیارات رئیس‌جمهوری.موضوعی که حالا در دستور کار هیات حل اختلاف قواست و دولت یازدهم بر خلاف دولت دهم هنوز شکایتی در این باره به هیات حل اختلاف قوا نداده است. اما گله های رئیس‌جمهوری از حیطه اختیاراتش حکایت از این دارد که او هم مثل سلف خود به دنبال راهی است تا بتواند بر دایره اختیاراتش بیفزاید.

در ادامه این مطلب می خوانیم: احمدی نژاد و سید محمد خاتمی در سال ها و حتی روزهای پایانی حضورشان در دولت مواضعی جدی برای اجرای قانون اساسی و بحث اختیارات رییس جمهوری گرفته بودند که عمر دولتش کفاف عملی کردن آن را نمی داد. منتقدان روحانی معتقدند که دولت باید تفسیر شورای نگهبان از قانون اساسی را اجرا کند، چیزی که با برداشت دولت فرق می کند. در چنین شرایطی سخنان دیروز محمدحسن ابوترابی فرد مبنی بر در دستور کار قرار گرفتن اختیارات رئیس‌جمهور در هیات حل اختلاف قوا حکایت از آن دارد که هیات حل اختلاف قوا در پی یافتن راهی میانه است تا هم قسمتی از انتظارات رییس جمهوری محقق شود و هم این کار در فضای رقابت سیاسی به یک حاشیه سازی و چالش جدید دامن نزد .

 واکنش دبیر شورای عالی امنیت ملی به ائتلاف آمریکایی مبارزه با داعش و انتشار گفتارهایی از محمد شریعتی دهاقان و هرمیداس باوند با تیتر «بازی مرموز آمریکا با کارت داعش» منعکس شده است.

این روزنامه گفتگوی اکبر ترکان با یکی از خبرگزاری‌های داخلی مبنی بر شکایت دولت از مسئولان قبل را با تیتر« شکایت از یاران احمدی‌نژاد به دلیل بازنگرداندن اموال دولتی» منعکس کرد.

ترکان در آخرین اظهار نظر خود مدعی است که خودروها، اموال و ساختمان‌هایی که توسط برخی مسئولان دولت سابق در اختیار گرفته شده هنوز به دولت بازگردانده نشده است.

احمد پورنجاتی در گفتگوی مفصلی با این روزنامه با عنوان «اصلاح طلبان خطوط قرمز را بپذیرند» به بررسی استراتژی جدید اصلاح طلبان پرداخته و گفته است: امروز هم گفتمان اصلاح طلبی غیر قابل نادیده گرفتن است. به دلیل اینکه در بدترین شرایط به هر حال به یک خواست اجتماعی تبدیل شده است. حالا اینکه عمق این خواست اجتماعی لفظی است یا می‌داند که چه می‌خواهد قابل بحث است. مثل همان ماجرای مشروطه ایرانی.

این فعال اصلاح طلب ادامه می‌دهد: تمام افراد اصلاح طلبی که الان شما حتی به عنوان تئورسین اصلاحات می‌شناسید در شکل دهی سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی و نظامی کشور نقش داشته‌اند.آقای حجاریان تئورسین دیروز و امروز ماست.ایشان در دفتر اطلاعات و تحقیقات نخست وزیری بوده که کار اطلاعاتی می‌کرد و در شکل گیری وزارت اطلاعات حضور داشت.محسن آرمین و بهزاد نبوی سپاهی بودند.مصطفی تاجزاده مدیر کل بخش فرهنگی است اما ممیزی انجام می‌داد.
*آرمان
این روزنامه اصلاح طلب تیتر اصلی صفحه نخست خود را  «پازل پیچیده انتخابات» و «از بقایی شکایت کردیم» انتخاب کرده است.
رضا رئیسی در یادداشتی در این روزنامه با عنوان « مصادره به مطلوب خاتمی طی یک اظهارنظر حزبی» معتقد است که صادق خرازی سخنان خاتمی را  مصادره به مطلوب کرده است و نوشت:
نکته‌ای که شاید بخش عمده‌ای از مخالفت‌ها نسبت به این جریان از آن جهت نمود یافت. چرا که بسیاری از کنشگران شناخته شده جریان اصلاحات نمایندگی به این تشکل سیاسی نداده بودند و از اساس ایجاد تشکلی که بخشی از اصلاح‌طلبان را بواسطه شاخصه سنی از بدنه اصلی جدا کند، اقدامی متعارف و عقلانی نمی‌دانستند. این جریان با تغییر نام خواست که این مشکل را مرتفع کند اما یک‌بار دیگر خرازی به نمایندگی از این تشکل می‌گوید: «ما به دنبال جدایی نیستیم، مگر می‌شود نسل اول و دوم اصلاح‌طلبان با هم تعامل نداشته باشند؟» ظاهرا او به دنبال ترمیم شکاف و تلطیف فضاست اما توجه ندارد که همین نمایندگی کردن نسل دوم و تفکیک ملحوظ شده محل ایراد و مورد مناقشه است.
رضا رئیسی در دومین یادداشت خود در این روزنامه با عنوان « استراتژی مثلث طلایی برای حضور در انتخابات» درباره کنش سیاسی هاشمی، ناطق نوری و خاتمی نوشت « هاشمی، خاتمی و ناطق هر سه در برهه‌ها و فواصل مختلف روی یک گزاره پای فشرده و اتفاق نظر دارند: « عدم حضور در تحولات میدانی و نقش‌آفرینی در قالب تبیین استراتژی»؛ استراتژی‌ای که البته نمی‌توان حدود و ثغور مشخصی برای آن تبیین و تعیین کرد و به فراخور موقعیت امکان برونداد‌های مختلف و حتی غیره منتظره از آن دور از ذهن نیست، کما اینکه آیت‌ا... هاشمی از ماه‌ها قبل منکر حضور در انتخابات ریاست جمهوری بود و ناگهان ناخدا را سیاستی دیگر فتاد.»

انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها