امروز : دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 26
۱۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11105
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۱۷
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان امروز (سه‌شنبه) با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان امروز (سه‌شنبه) با حضور علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه کشورمان و «یوسف الحارثی» قائم مقام وزارت امور خارجه عمان در محل وزارت امور خارجه کشورمان برگزار شد.

صالحی طی اظهاراتی در این مراسم برگزاری 14 دور کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، برگزاری کمیته‌های مشترک متعدد راهبردی، سیاسی، نظامی، علمی و سایر نشست‌ها را نشان از درایت متولیان سیاست خارجی و بخش‌های دیگر دو کشور در طول سال‌های متمادی دانست و نزدیکی سیاست‌های منطقه‌ای دو کشور را عامل همکاری مشترک در قبال مسائل مهم منطقه‌ای و قرابت در فرهنگ و تاریخ مشترک و همسایگی دو کشور ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان پروژه انتقال گاز ایران به عمان و موافقتنامه همکاری‌های ترانزیتی (موافقتنامه عشق آباد) را شاه کلید روابط آتی دو کشور و ظرفیتی برای ارتقای سطح همکاری‌های کنونی در بخش اقتصادی دانست.

وی همچنین افزود: برقراری خط پروازی مستقیم بین مسقط و تهران نیز به عنوان شاخصه مهم در افزایش تبادل تجاری و سیاسی بین دو کشور تأثیر بسزایی بر جای گذاشته است.

صالحی با اشاره به شرایط موجود در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس و کشورهای پیرامون آن، تداوم حضور نیروی‌های خارجی در منطقه، فعالیت شبکه‌های تروریستی و قاچاق مواد مخدر، کشتن غیرنظامیان توسط گروه‌های افراطی و تروریستی به ویژه در سوریه، عراق، افغانستان و پاکستان، تجاوزات مستمر رژیم صهیونیستی ، تلاش برای ایجاد تفرقه‌های مذهبی و ایجاد سوء فهم منطقه‌ای و بین‌المللی را از جمله چالش‌های فراروی کشورهای منطقه و خلیج فارس ارزیابی کرد.

وی با تاکید مجدد بر لزوم همکاری کشورهای منطقه با یکدیگر تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های متمادی همواره موضوع همکاری دسته جمعی امنیتی در منطقه خلیج فارس توسط کلیه کشورهای پیرامون آن را مطرح کرده و آمادگی خود را برای مذاکره با کلیه کشورهای یاد شده برای یافتن ساز و کاری مناسب برای نائل آمدن به این هدف اعلام کرده است.

صالحی تأمین امنیت منطقه خلیج فارس توسط کشورهای پیرامون آن را یک طرح امنیتی مسئولانه و واقع بینانه دانست که تنها راه رسیدن به امنیت پایدار در منطقه می‌باشد و در این طرح کشورهای منطقه حائز نقش محوری می‌باشند و این مهم تنها در مشارکت جمعی کشورهای منطقه فارغ از دخالت بیگانگان قابل حصول است.

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه نیز در این مراسم برگزاری این گردهمایی، همزمان با چهلمین سالگرد برقراری روابط جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان را اقدامی شایسته دانست که بی تردید در تحکیم و توسعه روابط تاریخی جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان گامی ارزنده به شمار می‌رود.

وی فرهنگ و تاریخ مشترک و همچنین حسن همجواری طی 40 سال رابطه رسمی سیاسی ایران و سلطنت عمان را از عوامل مهم پایه ریزی روابطی دوستانه و استراتژیک مبتنی بر احترام متقابل ارزیابی کرد.

یوسف الحارثی قائم مقام وزارت امور خارجه عمان نیز در مراسم چهلمین سالگرد برقراری روابط دو کشور با تاکید بر استواری روابط فیمابین بر مبنای اعتماد متقابل و همکاری مستمر تاریخی، سفرهای سطح بالا بین مقامات دو کشور از جمله سفر سلطان قابوس به ایران و دیدار با مقام معظم رهبری را مورد اشاره قرار داد.

قائم مقام وزیر خارجه عمان همچنین با اشاره به عزم و اراده و اهتمام همیشگی مقامات عالی‌رتبه کشورش برای توسعه و گسترش همه جانبه روابط با جمهوری اسلامی ایران، آمادگی مسقط برای تداوم دیدارها و تبادل نظر با مقامات ایرانی برای پیگیری روند توسعه همه جانبه روابط به خصوص در عرصه‌های اقتصادی و بازرگانی در چارچوب کمیته راهبردی و کمیسیون مشترک اقتصادی را مورد تاکید قرار داد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها