امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۶:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11109
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۱۷
تعداد بازدید: 163
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، احزاب سیاسی مهم در مالی امروز سه شنبه از تعیین تاریخ 28 ماه ژوئیه به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، احزاب سیاسی مهم در مالی امروز سه شنبه از تعیین تاریخ 28 ماه ژوئیه به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور استقبال کردند.

دولت موقت مالی دیروز دوشنبه رسما برای نخستین بار تاریخ برگزاری انتخابات را تأیید کرد.

برگزاری انتخابات در مالی برای بازگرداندن دموکراسی به این کشور پس از کودتای سال گذشته که راه را برای گروه های مسلح به منظور سوء استفاده از هرج و مرج و تحت کنترل درآوردن شمال این کشور هموار کرد ، مهم و حیاتی محسوب می شود.

آمادو دیره از حزب ائتلاف برای دموکراسی در مالی، حزب دیونکوندا تراوری، رئیس جمهور این کشور گفت:دوره انتقالی باید کوتاه باشد ما به یک رئیس جمهور منتخب  نیاز داریم و از این رو اعلام تاریخ انتخابات اقدام خوبی بود.

نوهون کونتا یکی از رهبران حزب همبستگی آفریقا برای دموکراسی و استقلال نیز اعلام کرد :دولت می گوید می تواند انتخابات را 28 ماه ژوئیه برگزار کند، خواهیم دید و برای شرکت در این انتخابات آماده می شویم.

حزب کنگره طرح دموکراتیک نیز که موضعی در حمایت یا مخالفت با کودتای مالی نداشته است از تصمیم کابینه موقت برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مالی در ماه ژوئیه حمایت کرد.

ابا توره یکی از رهبران این حزب گفت: تاریخ 28 ماه ژوئیه برای برگزاری انتخابات برای ما مشکلی ایجاد نمی کند، ما خواهان برگزاری انتخاباتی شفاف هستیم که مساله ای اساسی است.

انتخابات ریاست جمهوری قرار است در سراسر مالی و از جمله در کیدال، منطقه تحت تصرف شورشیان جنبش آزادی بخش ملی ازواد (طوارق) برگزار شود.

امروز نیز مذاکراتی بین نمایندگان دولت مالی با رهبران جنبش ازواد در واگادوگو، پایتخت بورکینافاسو برای دستیابی به توافقی درباره برگزاری انتخابات در کیدال جریان دارد.

جنبش ازواد از مارس 2012 که منطقه کیدال را تحت اشغال خود دارد خواهان جدایی این منطقه از مالی شده است و اکنون نیز تاکید کرده است که تا قبل از دستیابی به توافق با دولت مالی درباره شروط خود اجازه برگزاری انتخابات را در این منطقه نمی دهد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها