امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۲۰:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111101
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدامین‌‌الله دادگر رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدامین‌‌الله دادگر رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان امروز در نهمین اجلاس سراسری رؤسای پردیس‌‌ها و مراکز آموزش عالی دانشگاه فرهنگیان که در پردیس شهید مفتح شهرری برگزار می‌شود در سخنانی با اشاره به روایتی از امام رضا (ع) اظهار داشت: امام رضا (ع) می‌فرماید کسانی که این ده ویژگی‌ را داشته باشند عقل‌شان به کمال می‌رسد.
وی ادامه داد: اولین ویژگی این است که دیگران به خیر ان شخص امیدوار باشند. احساس امنیت و آرامش از او داشته و اگر از دیگران نیکی دید آن را بزرگ شمرد و نیکی خود را کوچک در نظر گیرد.
حجت‌الاسلام و المسلمین افزود: از نیازمندان و مراجعان به خود خسته نشود و در سراسر زندگی خود از علم و دانش نیز دچار خستگی نشود چرا که علم هم می‌تواند نور باشد و هم حجاب و نیاز به سیر و سلوک دارد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان یادآور شد: تحمل فقری که در راه خدا انجام داده است بهتر از توانگری برای آن شخص باشد و تحمل اهانت و کوچک شدن در راه خدا نیز خوش‌تر از تملق و چاپلوسی در نظر وی باشد و گمنام‌زیستی نزد او بر همه چیز ترجیح داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: دهمین ویژگی که یک شخص از نظر امام رضا (ع) دارای کمال عقل است این است که هر کسی را که می‌بیند از خودش بهتر و باتقواتر بداند و به کسی که این ده ویژگی را داشته باشد در نزد مردم عزیزتر است و نیکوهای او افزون‌تر خواهد شد و برکات فراوانی همراه دارد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان گفت: راهبردهای آموزشی باید ارتقا پیدا کند و به آموزش شناختی مستقیم و غیر مستقیم توجه شود و داشتن بهترین استاد، بهترین محتوا، شیوه اجرایی صحیح و دانشجویان علاقه‌مند از ارکان قله مطلوب است.
وی آفت آموزش کشور را حافظه‌محوری دانست و گفت: باید آموزش به یادگیری تغییر کند و شورای عالی انقلاب فرهنگی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری را مکلف به ارائه شیوه‌های نو برای دروس معارف اسلامی کرده است و شیوه آموزشی براساس نیازمحور که شیوه‌ای جدید برای ارائه دروس معارف است از نیم‌سال 93-94 به صورت پایلوت در تعدادی از دانشگاه‌ها از جمله پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان اجرا می‌شود و پس از ارزشیابی در صورت موفقیت از سال تحصیلی آینده در همه دانشگاه‌ها به عنوان یک شیوه اجرا خواهد شد.
وی با اشاره به شیوه نیازمحور گفت: این شیوه براساس مسئله محوری پرسش و پاسخ (روش سقراطی) و بارش فکری و مغزی است که در صورت جوابدهی مناسب در طرح پایلوت از سال تحصیلی آینده در کل کشور اجرا می‌شود.
حجت‌الاسلام و المسلمین دادگر با اشاره به برنامه‌های دیگر حوزه نهاد نمایندگی مقام معظم فرهنگی در دانشگاه فرهنگیان یادآور شد: ارائه طرح‌های پژوهشی، همایش‌های علمی و پژوهشی و تأسیس انجمن‌های علمی از جمله برنامه‌های گروه و دروس در دانشگاه فرهنگیان خواهد بود و اجرای دو مدل استفاده از ائمه جماعات در فعالیت‌های دینی در پردیس‌های استانی از جمله این برنامه‌ها است که یکی روش معمول در سطح کشور بوده و روش دوم به دلیل شبانه‌روزی بودن پردیس‌ها از روش امام جماعت مقیم استفاده می‌شود که در این طرح امام جماعت با اقامه سه وعده نماز جماعیت و ارائه 5 ساعت مشاوره دینی و احکام شرعی همکاری خواهد کرد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان به ایجاد دفاتر جدید نمایندگی مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: در صورت ایجاد زیرساخت‌های فیزیکی توسط مدیران و حوزه توسعه مدیریت و پشتیبانی این دفاتر در پردیس‌های استان‌های خوزستان، آذربایجان شرقی و غربی، کهیگیویه و بویراحمد، چهارمحال بختیاری، قزوین، زنجان و سیستان و بلوچستان در دهه اول مهرماه افتتاح می‌شود.
وی ادامه داد: دو مرکز علوم اسلامی دانشگاهیان ویژه پردیس‌های استانی دانشگاه فرهنگیان استان تهران به صورت پایلوت از نیمه سال تحصیلی جدید افتتاح خواهد شد و از نیمه سال دوم سال تحصیلی جاری فعالیت معرفتی خود را آغاز می‌کند که در صورت موفقیت در سال آینده در کل پردیس‌های کشور فعال می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین دادگر افزود: اردوی معرفتی و فرهنگی حیات طیبه تابستان سال آینده مربوط به ورودی سال 92 خواهد بود و آموزش مجازی با عنوان راه ورود به این اردو در نظر گرفته می‌شود و بعد از قبولی گواهی آن به صورت الکترونیکی صادر می‌شود.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان با اشاره به ترم جدید تحصیلی اضافه کرد: در ترم پیش‌رو با کمک سرپرستان پردیس‌ها و با همکاری کانون‌های دانشجویی از طریق نمایندگی همایش‌های سبک زندگی اسلامی با رویکرد خانواده، ازدواج و مهارت‌های همسرگزینی را برگزار می‌کنیم و در طرح همسر گزینی نیز پس از دریافت تجارب موفق پردیس‌ها فعالیت و جمع‌بندی نظرات دانشجویان به صورت یک بسته فرهنگی و اجرایی آن را به دفاتر نهاد و پردیس‌ها ابلاغ می‌کنیم.
وی با اشاره به ضرورت پرداختن به اندیشه‌های امام (ره) خاطرنشان کرد: طرح تفسیر آفتاب با همکاری بنیاد تبیین اندیشه امام (ره) در 13 استان عملیاتی شده است و امیدواریم در سایر استان‌ها نیز برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد و در این خصوص از 26 تا 29 شهریورماه دوره آموزشی تبیین اندیشه‌های امام در فضای آموزشی با حضور فعالان این استان‌ها و سایر استان‌ها که اعلام آمادگی کرده‌اند در تهران برگزار می‌شود.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان از نظارت دینی و توجه به ارزش‌های اسلامی در پردیس‌ها و مراکز تابعه به شیوه مناسب‌تری خبر داد و گفت: این برنامه با همکاری رؤسای پردیس‌ها و دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان عملیاتی می‌شود.
وی اضافه کرد: در عزل و نصب پردیس‌ها باید از افراد توانمند و شایسته استفاده شود و باید همکاران بدون نگاه سیاسی در زیر مجموعه پردیس‌ها انتخاب شوند.
حجت‌الاسلام والمسلمین دادگر با تأکید بر کرسی‌های آزاداندیشی یادآور شد: شیوه‌نامه کرسی‌های آزاداندیشی بعد از نهایی شدن به زودی ابلاغ می‌شود و به رؤسای پردیس‌ها توصیه کرد شوراهای مشورتی دانشجویان را تشکیل دهند.
وی اضافه کرد: ما در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان 20 تا 30 نفر را به عنوان مشاوران نخبه دانشجویی انتخاب می‌کنیم تا از نزدیک زمینه گفت‌وگو و ملاقات با مسئولان و مدیران دانشگاه و مسئولان ارشد نظام ایجاد شود.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان با اشاره به حلقه‌های معرفت دانشجویی گفت:‌ دانشجویان در این حلقه‌های معرفتی از ظرفیت ائمه جماعات استفاده می‌کنند و در این نیم‌سال بین 6 تا 8 جلسه در طول ترم با موضوعی مشخص این حلقه‌ها برگزار می‌شود و از نیم‌سال تحصیلی جدید نیز رسانه‌های مجازی دانشجویی بچه‌های مسجد ویژه مساجد و نمازخانه‌های دانشجویی پردیس‌ها فعالیت خود را با مدیریت خود دانشجویان و پس از ابلاغ شیوه‌نامه اجرایی آغاز می‌کند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها