امروز : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 19
۱۲:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111120
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از گرگان، مهدی حجت امشب در آیین نکوداشت هشتاد و سومین سالروز ثبت ملی بافت تاریخی گرگان که در تالار ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از گرگان، مهدی حجت امشب در آیین نکوداشت هشتاد و سومین سالروز ثبت ملی بافت تاریخی گرگان که در تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزار شد، اظهار داشت: 80 سال پیش یک خارجی 200 تا 300 اثر از ایران را به ثبت رساند که یکی از آنها بافت تاریخی گرگان بود.

وی با اشاره به معانی و بازخورد واژه ثبت آثار در جامعه تصریح کرد: برخی تصور می‎کنند منظور از ثبت یک اثر یعنی نوشتن یک چیز در کتابچه و اخذ یک شماره؛ در حالی که ثبت واقعی به معنای حفظ و تثبیت آن اثر است تا مورد تعرض واقع نشود.

گرگان به لحاظ ظرفیت‎های متعدد یکی از استثنایی‎ترین شهرهای کشور است

رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه هر یک از شهرهای ایران توانایی‎های مختلفی دارد، افزود: گرگان یکی از استثنائی‎ترین شهرهایی است که چندین ظرفیت متعدد را به همراه دارد و مهمترین آن ثروت طبیعی شهر است.

حجت بیان داشت: ثروت‎های اجتماعی، تنوع اقوام و سرمایه‎های انسانی در گرگان به عنوان یک نقطه قوت محسوب می‎شود و متاسفانه ثروت بزرگی که در این خطه ایران مورد غفلت واقع شده ثروت تاریخی است.

وی خاطرنشان کرد: قرار گرفتن موقعیت جغرافیایی شهر گرگان گواه این ثروت فوق‎العاده‎ برای دسترسی به مشهد مقدس، امکانات مرزی، دریا و ... است، همه این ظرفیت‎ها نشان می‎دهد که باید از این میراث برای آیندگان حفاظت و صیانت کنیم.

مراقبت و نگهداری از ماهیت و هویت شهر تاریخی گرگان یک ضرورت است

رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر ضرورت مراقبت و نگهداری از ماهیت و هویت شهر تاریخی گرگان تاکید کرد و یادآور شد: به هر میزان که مبادلات فرهنگی در جامعه‎ای بیشتر شود افراد بیشتری نیز علاقمند می‎شوند تا از خودشان بیشتر بدانند.

حجت خاطرنشان کرد: امکانات تصویری که روز به روز در دنیا سرعت و دقت بیشتری پیدا می‎کند این انگیزه را در افراد ایجاد کرده تا به اصل آثار مراجعه کنند بنابراین وقت آزاد، تمنای که بودن و اصالت پیدا کردن از جمله مسائلی است که در این برهه اتفاق می‎افتد.

وی بیان داشت: کسانی که مدیریت شهری را بر عهده می‎گیرند اگر می‎خواهند تصویری از آینده شهر داشته باشند باید بدانند که اکنون گرگان در چه جایگاهی قرار دارد.

بافت تاریخی در معرض خطر قرار گرفته است

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه ارزش اقتصادی بناهای قدیمی بیشتر از بناهای جدید است، خاطرنشان کرد: ابنیه‎های تاریخی همانند عتیقه‎هایی هستند که نباید از آنها انتظار کارایی داشت بلکه باید به آنها افتخار کرد.

حجت با اشاره به اینکه ساخت و بافت تاریخی در معرض خطر قرار گرفته است، یادآور شد: تمام حیثیت آینده، مرغوبیت، اقتصاد و احترام آن به ارزش بافت تاریخی است.

وی از بافت تاریخی به عنوان گنجینه نهان یاد کرد و گفت: این گنج با ذوق ایرانی مطابقت دارد و مجموعه‎ای از عواطف اجداد و نیاکان ایران کهن در بافت تاریخی تجلی یافته است.

انتهای پیام/83001/ی40/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار