امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۰:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111126
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
به گزارش فارس به نقل از روزنامه اینترنتی «وزگلاد»، روسیه اقدامات خود در پاسخ به بسته جدید تحریم‌های آمریکا و اروپا را آماده کرده است. تبادل حملات ...

به گزارش فارس به نقل از روزنامه اینترنتی «وزگلاد»، روسیه اقدامات خود در پاسخ به بسته جدید تحریم‌های آمریکا و اروپا را آماده کرده است. تبادل حملات متقابل دیگر به یک امر معمولی تبدیل شده است. البته روسیه مبتکر این سیاست تحریم و اعمال فشار نیست، ولی بر اساس همه اصول روابط بین الملل نمی‌تواند این حملات را بدون پاسخ بگذارد. البته معنی اصلی تحریم‌های متقابل اصلا این نیست.

بعد از اینکه غرب حمله جدید تحریمی خود را به سمت بانک‌ها، صنایع دفاع و بخش انرژی جهت گیری کرد، اکنون کرملین در حال تهیه بسته پاسخ‌های خود است. فعلا اقداماتی همچون ممنوعیت ورود اتومبیل از اروپا و محدودیت در صادرات برخی کالاهای صنعتی، بستن آسمان روسیه به روی خطوط هوایی نام برده شده است. ولی اینکه اقدامات مشخص دقیقا چه باشد، طی چند روز آینده مشخص خواهد شد.

در هر صورت جامعه روسیه از ماهیت طولانی مدت مقابله با غرب آگاه بوده و درک می‌کند که آمریکا و اتحادیه اروپا به حملات خود ادامه خواهد داد و این بدان معناست که روسیه مجبور به پاسخگویی به این حملات است.

نیروهای لیبرال معتقدند که خود سیاست اقدامات متقابل درست نیست و باید با هوشیاری بیشتر عمل کرد. به گفته آنها مسکو مجبور نیست به تحریم‌های غرب پاسخ دهد. روسیه کشور قدرتمندی است و فقط باید در مقابل این تحریم‌ها طاقت آورده، نیروی خود را جمع کرده و منتظر بماند.

دلیل این منطق هم معلوم است، لیبرالها دوست ندارند با غرب دربیفتند و به هر وسیله سعی دارند تا «اتصال روسیه به جامعه جهانی» را حفظ کنند. به عقیده آنها روسیه خود مقصر است که مورد اتهام  و بعد هم حمله قرار گرفته و نباید قبول می‌کرد که منطقه کریمه به این کشور بپیوندد. برای لیبرال‌ها و برای غرب بسیار مهم است که روسیه از ادامه مبارزه بر سر اوکراین دست بردارد، چرا که به عقیده آنها در آن صورت تحریم‌ها لغو خواهد شد.

این در حالی است که ولادیمیر پوتین قصد ندارد اوکراین را فراموش کند و این بدان معناست که باید راه دیگری را انتخاب کرد: اینکه مردم روسیه قانع شوند که تحریم‌های متقابل کرملین به خود روسیه آسیبی وارد نکرده و برای پاسخگویی به غرب لازم هستند.

البته موضوع اصلی این است که مناقشه با غرب، در واقع پاسخ روسیه به تجاوز غرب است، یعنی کاملا متناسب است و هر عقل سلیمی آن را می‌پذیرد. بحران اوکراین، موضوعی داخلی در سرزمین روس‌هاست و غرب حق ندارد در آن دخالت کند، چه رسد به اینکه به خاطر آن بر روسیه اعمال فشار نمایند. دقیقا بر اساس این نظریه اقدامات پوتین در جامعه ارزیابی می‌شود.

اقدامات پاسخگویانه روسیه به تحریم‌های غرب دقیقا نشان می‌دهد که پوتین دقیقا این جهت گیری را انتخاب کرده که در پاسخ به اقدامات نابود کننده، تلاش دارد تا موقعیت جدیدی برای کشور فراهم کرده و یا از موجودیت آن دفاع کند. برای مثال ممنوعیت ورود محصولات غربی، انگیزه بسیار قوی برای توسعه کشاورزی داخلی  و یک نکته مثبت برای اقتصاد روسیه است.

اکنون نکته مهم آن است که بسیاری از مراکز قدرت جهانی دیگر در «منحصر به فرد بودن غرب» تردید دارند و این خود بدان معناست که سرعت شکسته شدن هژمونی و برتری طلبی غرب (چه از لحاظ ژئوپلیتیکی و چه از لحاظ اقتصاد جهانی) تنها وابسته به اراده و امکانات هماهنگی اراده آنهاست.

دقیقا به همین دلیل اصلی ترین پاسخ روسیه به تحریم‌های غرب هرگز بطور علنی اعلام نخواهد شد. این پاسخ نه تنها تغییر سیاست اقتصادی داخلی روسیه است، بلکه در وهله نخست کار بر روی جهت گیری‌های جهانی در عرصه سیاست مالی و اقتصادی جهان است و این پاسخ نامتقارنی به تلاش‌ها برای به محاصره درآوردن و منزوی کردن روسیه است که اعلام نشده، ولی آهسته و بی صدا به اجرا گذاشته شده است.  
نویسنده: پیتر آکوپوف
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها