امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۱۸:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111129
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه نیویورک‌تایمز روز یکشنبه به نقل از مقامات ارشد آمریکایی گزارش داده است که کشورهای عربی حاضر در

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه نیویورک‌تایمز روز یکشنبه به نقل از مقامات ارشد آمریکایی گزارش داده است که کشورهای عربی حاضر در ائتلاف آمریکا، پیشنهاد مشارکت در حملات هوایی به مواضع داعش را مطرح کرده‌اند.
این مقامات که «جان کری» وزیر خارجه آمریکا را در سفر اخیرش به خاورمیانه همراهی می‌کرده‌اند، گفته‌اند: «پیشنهاداتی هم به فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا و هم به عراقی‌ها توسط برخی کشورهای عربی در اینباره مطرح شد.»
در جریان سفر به جده آقای کری بود که ۱۰ کشور عربی به آمریکا در انتشار و امضای بیانیه‌ای پیوستند که در آن از تلاشها برای نابودی داعش حمایت شده است و این اقدامات را مناسب و درست خوانده است.
مقامات آمریکایی گفته که این بیانیه به عنوان ابزاری تفسیر شود که برخی، البته نه همه ۱۰ کشور عربی در تلاش نظامی ضد داعش ایفای نقش خواهند داشت.
به نوشته نیویورک‌تایمز، آمریکا تعریف گسترده‌ای درباره آنچه کمک به اقدام نظامی است دارد.
یک مقام ارشد واشنگتن می‌گوید «تامین سلاح می‌تواند به معنای کمک به اقدام نظامی باشد» و یک مقام دیگر می‌گوید «هرگونه فعالیت در موضوع آموزش نیروها نیز می‌تواند به معنای کمک نظامی تلقی شود.»
البته اگرچه آمریکا نقش غالب را در حملات هوایی به داعش ایفقا خواهد کرد اما مشخص نیست دیگر کشورها آیا به این اقدام ملحق می‌شوند یا نه.
مقامات ارشد عراقی هم گفته‌اند که «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه به بغداد اعلام کرده است که کشورش مایل به شرکت در حملات هوایی ضد داعش است.
مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا که نخواستند هویتشان فاش شود فهرست کشورهای عربی که چنین پیشنهاداتی (حمله هوایی) را مطرح کردند اعلام نکرده‌اند. به گفته آن‌ها راه‌های دیگری برای مشارکت کشورهای عربی در مقابله هوایی با داعش از قبیل پرواز و جابجایی تسلیحات به بغداد یا اربیل،‌ پروازهای شناسایی تا تامین حمایت لجستیکی و سوخت رسانی به جنگنده‌ها، نیز وجود دارد. مقامات آمریکایی گفتند که پیشنهاد عرب‌ها در حال بررسی است.
یک مقام ارشد آمریکایی گفته است که «عراقی‌ها باید مشارکت‌کننده مهم و اصلی در این تصمیم باشند.»
این روزنامه در ادامه گزارش نوشت: «مقامات عراقی تجربه طولانی از کار با ارتش آمریکا دارند و قبلا درخواست حملات هوایی آمریکا به داعش را ماه‌ها قبل از آنکه دولت اوباما تصمیم به انجام این حملات بگیرد، مطرح کرده بودند.»

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها