امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 17
۰۲:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111132
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در حالی که انتظار می‌رفت که نقش کلیدی را در ائتلاف مورد حمایت آمریکا علیه ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در حالی که انتظار می‌رفت که نقش کلیدی را در ائتلاف مورد حمایت آمریکا علیه داعش ایفا کند، اما آنکارا به همپیمانان خود علام کرده است که به آرامی پشت صحنه خواهد بود و نظامیان خود را وارد عملیات رزمی علیه داعش نمی‌کند و حتی حاضر نشده است که به ناتو اجازه دهد از پایگاهها و قلمروهای این کشور برای آغاز حملات هوایی علیه داعش استفاده کند.

آسوشیتدپرس ادامه داد، این سکوت ترکیه ریشه در دو دوراهی دارد: یکی آنکه داعش دهها گروگان ترک را در در دست دارد که این گروگانها شامل دیپلمات‌ها می‌شوند و دوراهی دوم این است که ترکیه نگران است که در حین مبارزه علیه داعش، کردهای «پ ک ک» که استقلال‌طلب هستند موقعیت خود را تقویت کنند.

مقامات غربی نگران بودند که به چه دلیل ترکیه، داعش را تاب می‌آورد اما این نگرانی بعد از آن کاهش پیدا کرد که ترکیه این گروه به شدت محکوم کرد و اقداماتی را نیز برای مهار آنها انجام داد و صدها نفر از مظنونین به پیوستن به این گروه را دستگیر و اخراج کرد اما با اینحال همپیمانان ناتو بر این عقیده‌اند که ترکیه باید اقدامات بیشتری را علیه داعش صورت دهد.

همپیمانان ناتو انتظار دارند که ترکیه کنترل مرزهای خود را تشدید بخشد، مانع از جریان مبارزانی که از کشورهای غربی و خاورمیانه به ترکیه می‌آیند شود و با قاچاق نفت از سوریه که یکی از منابع درآمدی داعش است  مبارزه کند. آنها همچنین می‌توانند از همکاری اطلاعاتی نزدیک‌تر ترکیه و احتمالاً استفاده از پایگاه هوایی انجیرلیک در جنوب ترکیه بعنوان پایگاهیی برای آغاز حملات علیه داعش، بهره برند.

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا و «چاک هیگل» وزیر دفاع آمریکا هر دو هفته گذشته به آنکارا سفر کردند تا بتوانند حمایت این کشور را در مبارزه با داعش جلب کنند اما موفق نشدند حمایت این کشور را برای عملیات رزمی جلب کنند و ترکیه همچنین حاضر نشد بیانیه کشورهای خاورمیانه به میانجیگری آمریکا مبنی بر بی اعتبار خواندن گروه داعش و درخواست برای مبارزه با آن را امضا کند.

ترکیه در میان نگرانی از سرنوشت 49 گروگان ترک که از کنسولگری این کشور در موصل ربوده شدند، ترکیه به اجبار با اقلیت کردهای «پ ک ک»  در مبارزه با داعش همکاری می‌کند.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها