امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۲:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111154
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 73
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، «فردریک رینفلت» نخست‌وزیر سوئد روز یکشنبه پس از شمارش بیش از 90درصد آرای

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، «فردریک رینفلت» نخست‌وزیر سوئد روز یکشنبه پس از شمارش بیش از 90درصد آرای انتخابات پارلمانی این کشور و قطعی شدن شکست حزب حاکم، گفت از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

آقای رینفلت که در جمع هواداران حزب محافظه‌کار میانه‌رو در استکهلم صحبت می‌کرد، همچنین گفت سال آینده از ریاست حزب نیز کنار می‌رود. این حزب در سال‌های اخیر دست به اصلاحات اقتصادی از جمله تغییر نظام مالیاتی زده و سیاست‌هایی در راستای حمایت از بازار اتخاذ کرده بود.

نتایج اولیه رسمی انتخابات نشان می‌دهد تا اینجای کار حزب سوسیال دموکرات به رهبری «استفن لوفون» تواسنته 43.7درصد از آرا را به خود اختصاص دهد. ائتلاف تحت رهبری رینفلت نیز که در هشت سال گذشته قدرت را در اختیار داشته، تنها 39.4درصد آرا را به دست آورده است.

با این نتایج انتظار می‌رود لوفون به زودی تشکیل کابینه جدید دهد. با این حال ترکیب جدید پارلمان دولت تازه را به چالش‌هایی مواجه می‌کند، چراکه این انتخابات به قدرت گرفتن حزب ضدمهاجرت دموکرات‌های سوئد که دیدگاه‌هایی مخالف اتحادیه اروپا دارد، منجر شده است.

این حزب راستگرای افراطی که چهار سال قبل با کسب تنها 5.7درصد آرا به پارلمان راه یافت، در انتخابات اخیر توانسته آرای بالایی را به خود اختصاص داده و با کسب 13درصد آرا پس از دو حزب اصلی بیشترین کرسی‌ها را به دست آورد. در یک سال اخیر در اغلب کشورهای اروپایی، احزاب راستگرا و مخالفان اتحادیه اروپا با استقبال گسترده رأی‌دهندگان مواجه شده‌اند.
«کارل بیلت» وزیر خارجه سوئد به این نتیجه واکنش نشان داده و آن را مایه تعجب خوانده است. با وجود آرای بالای راست‌‌های افراطی به نظر نمی‌رسد این حزب دستکم در حال حاضر بتواند سیاست‌های خود علیه مهاجرت را پیش ببرد، چراکه دیگر احزاب عموما سیاست‌هایی لیبرال در این زمینه دارند.

در پی نتایج اخیر، به نظر می‌رسد آقای لوفون مجبور شود برای تشکیل کابینه با حزب سبز این کشور یا حزب چپ که سابقا از احزاب کمونیست به شمار می‌رفت، وارد مذاکره شود.

نتایج قطعی انتخابات سوئد تا ساعاتی دیگر منتشر می‌شود و به نظر نمی‌رسد که تغییر محسوسی در ترکیب کنونی آرا ایجاد شود.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها