امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۹:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111165
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 142
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، احمدرضا مختارپور در دیدار با آیت‌الله سیدمحمد سعیدی امام جمعه قم که ظهر امروز در حرم مطهر حضرت ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، احمدرضا مختارپور در دیدار با آیت‌الله سیدمحمد سعیدی امام جمعه قم که ظهر امروز در حرم مطهر حضرت معصومه(س) ‌ انجام شد، با اشاره به فعالیت شش هزار و 400 نفر در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بیان کرد: این نهاد از نظر نیروی انسانی و وسعت جغرافیایی بالاترین جایگاه را در میان دیگر نهاد‌های فرهنگی کشور به خود اختصاص داده است.

وی نیروهای انسانی نهاد مذکور را سه برابر نیروهای وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی دانست و اظهار کرد: سه هزار و 170 کتابخانه در سراسر کشور فعالیت دارند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به اینکه نسبت به شرایط مطلوب فاصله بسیاری داریم، اضافه کرد: کتابخانه‌های ایران اسلامی 35 میلیون جلد کتاب را در خود جای داده‌اند.

وی افزود: کتابخانه‌های مرکزی، شهری، روستایی، کتابخانه‌های رسمی از جمله مجلس و ملی، وقفی و یک هزار کتابخانه مشارکتی که با همکاری خیرین و افراد مختلف تاسیس شده‌اند زیر نظر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور فعالیت دارند.

مختارپور خاطرنشان کرد: سرانه مطالعه در ایران اسلامی کاهش یافته است و این خبر تاسف‌بار از زبان رهبر معظم انقلاب به کرات بیان شده‌ است.

وی از عضویت سه میلیون نفر در کتابخانه‌های سراسر کشور خبر داد و یادآور شد: با توجه به ظرفیت‌های کشور اسلامی همچون ایران این آمار باید به 30 میلیون نفر برسد و بسیاری از افراد برای استفاده از سالن کتابخوانی و پرداختن به مباحث درسی در کتابخانه‌ها عضویت دارند.

مختارپور اظهار کرد: این کاربرد از سوی پژوهشگران و محققان مناسب است اما باید افراد در کنار مطالعه‌های درسی به مطالعه‌ کتاب‌های عمومی نیز پرداخته و از دیگر علوم نیز بهره ببرند.

وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر ایجاد فصل جدیدی در زمینه کتاب و کتابخوانی یادآور شد: پس از سخنان رهبر در دیدارشان با مسئولان کتابخانه‌های عمومی کشور نهادهای مختلف فرهنگی اقدام مطلوبی انجام دادند و همچنین صداوسیما نیز به فرهنگ کتابخوانی توجه کرد اما با گذشت مدت کوتاهی این اقدامات دیگر ادامه پیدا نکرد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گسترش فرهنگ کتابخوانی را مستلزم همکاری مداوم مسئولان کشوری دانست و گفت: مسئولان باید برای گسترش فرهنگ مذکور به معرفی ارزش‌های کتاب و کتاب‌خوانی بپردازند و در این راستا نیز از تمام ظرفیت‌های خود استفاده کنند.

وی با اشاره به نقش ائمه جمعه و علمای دینی در هدایت افکار و رفتار مردم بیان کرد: علما و ائمه جمعه به عنوان قشر تاثیرگذار جامعه اسلامی باید کتاب‌های برجسته را مطالعه کنند و با معرفی آن‌ها به مردم در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی موثر واقع شوند.

انتهای پیام/78016/و30/ث3001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها