امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۰:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111170
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد احسانی در آستانه برگزاری سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت و در بازدید از دبیرخانه این جشنواره عنوان ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد احسانی در آستانه برگزاری سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت و در بازدید از دبیرخانه این جشنواره عنوان کرد: جشنواره مقاومت که یک جشنواره مضمونی و موضوعیست خاستگاه و شروع خوبیست برای کسانی که نمی خواهند تابع ظلم سازمان یافته جهانی باشند و به جبهه وسیع فرهنگی تبدیل می شوند که مرزها را پشت سر می گذارد و با ایجاد مقاومت در بین ملت مظلوم ایفاء نقش می کنند.

معاون نظارت و ارزشیابی پس از بازدید از دبیرخانه سیزدهمین  جشنواره  بین المللی فیلم مقاومت و دیدار با محمد خزاعی دبیر این رویداد توضیح داد: من تشکر می کنم از برگزار کنندگان این رویداد سینمایی که با مشارکت سازمان سینمایی قرار است جشنواره ای در خور برگزار کنند. توضیحاتی که  آقای خزاعی  به ما ارائه دادند کاملا مشخص است که تمهیدات خوبی در برگزاری امسال جشنواره اندیشیده شده. به لحاظ تعداد کشورهایی که قرار است این جشنواره نمایش فیلم داشته باشد، همچنین بحث ها، گپ ها و گفت و گوهایی که در طول جشنواره  برگزار می شود، امسال بحث استانی جشنواره  فعال تر از گذشته است. میهمان هایی که به جشنواره دعوت شدند و همچنین  تنوع در چیدمان هیات داوران نشان از برگزاری مطلوب جشنواره دارد.

وی افزود: داورانی که برای انتخاب فیلم ها گزینش شدند نشان از تنوع سلایق دارد هم به لحاظ اینکه اهل  نظر هستند و هم از متخصصین سینمایی در کنار هم قرار گرفتند و قرار است درباره محصولات سینمایی جمع آوری شده جشنواره مقاومت امسال قضاوت کنند. به نظر من یک چنین گروهی برای داوری فیلم های جشنواره مقاومت، باعث می شود باب گفت و گو بین هنرمندان و اهل نظر بیشتر شود.

احسانی در ادامه افزود: از اینکه عنوان جشنواره مفهوم مقاومت به خود گرفته این نشان از انتخاب هوشمندانه  دارد. مقاومت مفهوم عامی است که  تمام آزادیخواهان جهان با هر قوم و هر ملتی را که کرامات انسانی را پاس می دارند شامل می‌شود. کسانی که مقابل ظلم جهانی می ایستند با این تعبیر دور هم جمع می‌شوند و پاسخ در خور به آن می دهند.

معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی در ادامه گفت: جشنواره مقاومت که یک جشنواره مضمونی و موضوعی است که خاستگاه و شروع خوبیست برای کسانی که نمی خواهند تابع ظلم سازمان یافته  جهانی  باشند و به جبهه وسیع فرهنگی تبدیل می شوند که مرزها را پشت سر می گذارد و با ایجاد مقاومت در بین ملت مظلوم ایفاء نقش می‌کنند.

وی در بخش دیگری از صحبت خود گفت: نباید مفهوم انقلاب، دفاع مقدس و مقاومت به عنوان یک ژانر در کنار ژانرهای سینمایی دیگر قرار بگیرد چرا که شان و مقام آن پایین می‌آید. به عقیده من مفهوم  مقاومت باید همچون روح حاکم و خون جاری ،در تمام ژانرهای سینمایی  حضور داشته باشد.  اینکه بگوییم ژانر کودک و در کنار آن  ژانر مقاومت تعبیر دقیقی نیست. چرا که مفاهیم مقاومت در هر ژانری نهفته است شما به کودکان امروز غزه  و جنایاتی که بر آنها وارد می شود نگاه کنید که می توان چه فیلم نامه های حاوی مفهوم مقاومت و با پرداخت در سطح کودک و نوجوان به رشته تحریر درآورد.اما آنچه که حائز اهمیت است اینکه این مسئله نیاز به پژوهش های بنیادی و تحقیقات میدانی گسترده دارد. و ازآنجایی‌که جبهه مقاومت متعلق به یک گروه و یایک فرد خاص نیست اکثر هنرمندان کشور و بخش قابل توجهی از هنرمندان دنیا با روح آزادی خواهی که دارند باید با الهام از این مفاهیم کارهایشان را باکیفیت بهتر عرضه کنند.

احسانی در پاسخ به این سوال روابط عمومی جشنواره در خصوص اینکه چرا  فیلمسازان جوان کمتر میل و رغبت ساخت فیلم جنگی دارند آیا در دوره مسئولیت شما  پیشنهاد برای کارگردانان جوان در خصوص کار دفاع مقدس  بوده گفت:  این مسئله یکی از مباحث مهمی است که نیاز به آسیب شناسی جدی دارد.پرداخت به سینمای دفاع مقدس نیازمند پیش‌نیازهایی است  که باید بحث فراوان در مورد آن شود. اما نگرانی مهم  من ازاین است  که چرا برخی کارگردانانی که روزگاری سازنده فیلم های دفاع مقدس خوب بودند از این سینما تدریجا  فاصله گرفتند و البته جشنواره دفاع مقدس به شکل کاملا تخصصی و نه شعاری می تواند به این مسئله بپردازد.و  آن را مورد ارزیابی قرار دهد و موانع  موجود را بیان کند. قطعا حرف های زیادی برای گفتن وجود دارد. این نکته را هم می توان به عنوان پیشنهاد مطرح کرد که نهادهایی که در حال حاضر وارد کار در این حوزه شدند می توانند با همان بودجه اندک همه در کنار هم قرار بگیرند با یک نقشه جامع هر کس گوشه و بخشی از کار را انجام دهد تا محصولی در خور و متناسب با شان ارائه داده شود.
احسانی در ادامه درخصوص هجمه های رسانه های استکباری در پایان دوره گذشته جشنواره  گفت: طبیعت دشمن دشمنی است. خصوصا که جبهه استکبار در غزه  شکست سنگینی خورده مطمئن باشیم در این دوره جشنواره حرکت خصمانه انها بیشتر هم می شود. اما انچه که مسلم است ما توانایی های زیادی داریم سینما خوشبختانه در کشور ما و خارج از کشور جایگاه قابل اعتنایی دارد و به تعبیر رهبر معظم انقلاب ما جزو کشورهایی هستیم که قادریم با زبان سینما تکلم کنیم.

وی افزود: ما باید با استفاده از توان و قدرت سینما و در کنار هم قرار گرفتن همه افراد و دست اندرکاران این حوزه و تاکید بر اصول مشترک و ارزش ها و آرمان های نظام و کم کردن نگاه سلبی و دفعی در داخل و در نتیجه هم افزا کردن نیروها بتوانیم با قدرت و تدبیر در مقابل این هجمه بایستیم و از داشته های فرهنگی خود حراست کنیم و برای دنیا الهام بخش باشیم.
انتهای پیام/ ا

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها