امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۳:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111202
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; نشست آسیب‌شناسی، ارزیابی و الگوی نمایشگاه برتر کتاب تهران با حضور موسایی مدیر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; نشست آسیب‌شناسی، ارزیابی و الگوی نمایشگاه برتر کتاب تهران با حضور موسایی مدیر انتشارات فرهنگ معاصر، علی اشرف صادقی عضو پیوسته فرهنگستان، سیدحبیب قاسم، حجت‌الاسلام والمسلمین زائری، جهرمی و جمعی از فعالان حوزه فرهنگ و کتاب عصر امروز در سرای اهل قلم برگزار شد.

حجت‌الاسلام زائری در این نشست گفت: اوایل انقلاب موجی ایجاد شد که اقبال مردم به کتاب و کتابخوانی افزایش پیدا کرد و این موج باعث شد که نمایشگاه‌های مختلفی ایجاد شود و کتاب‌های ما به تیراژ‌های بالا رسید و این فضا موجب شده بود که کتاب‌فروشی‌ها توان ارائه کتاب را نداشته باشند و همین امر موجب ایجاد نمایشگاه‌های کتاب گردید ما در بحث نمایشگاه کتاب مشکلات بسیاری داریم که مکان نمایشگاه کتاب یکی از این مشکلات است. نقش‌های مکمل نمایشگاه کتاب در کنار بحث مکان باعث شده این مشکلات به وجود بیاید نمایشگاه کتاب باید محلی برای مخاطبان نخبه باشد و منطق این است که نمایشگاه مخاطب تخصصی داشته باشد.

وی افزود: من از تخصصی شدن نمایشگاه کتاب دفاع می‌کنم به شرطی که مخاطب متخصص پیدا کند ما چون جایگاه‌های دیگری برای کتاب ایجاد نکردیم و برای ایجاد آن حمایتی از سایر نهادهای مرتبط نیز انجام نداده‌ایم با مشکلات امروز نمایشگاه کتاب روبه‌رو هستیم اگر حوزه کتابخوانی در مدارس و همین‌طور کتابخانه‌های عمومی تقویت می‌شود دیگر نیازی به این بحث‌ها نبود.

این مدیر فرهنگی اضافه کرد: نمایشگاه کتاب به کتابفروشی‌ها ضربه می‌زند و با وضعیت فعلی هر کاری کنیم ناشر تقویت نمی‌شود و چون نتوانستیم کتابفروشی‌ها را قوت ببخشیم اتفاقاتی در نمایشگاه کتاب می‌افتد که همه در آن آگاه هستیم چون پارک و سینما به اندازه کافی نداریم نمایشگاه کتاب را تبدیل به یک مکان برای گذران اوقات فراغت کرده‌ایم چون یک اتاق خبر درست نداریم نمایشگاه کتاب به یک محلی برای قرار مشاهده‌ها تبدیل می‌شود. همچنین مشکلات اجتماعی از قبیل بی‌حجابی در ایام نمایشگاه کتاب بیشتر به چشم می‌آید. تخصصی شدن نمایشگاه باید در شرایطی باشد که سایر حوزه‌ها نیز کار خود را درست انجام داده باشند.

نجف‌قلی میرزایی مدیرعامل خانه کتاب در ابتدای این نشست گفت: در سومین نشست از سلسله نشست‌های از این دست به دنبال آسیب‌شناسی و ارائه الگوی برتر برای نمایشگاه کتاب هستیم. خانه کتاب هیچ الگوی خاصی برای این نمایشگاه کتاب ندارد و در این جلسات به دنبال طرح الگوی خود نیز نیستیم و درصدیم به الگوی مناسبی برای نمایشگاه کتاب تهران برسیم. تعبیر تخصصی کردن نمایشگاه کتاب معمولاً با سوبرداشت مواجه می‌شود و وقتی صحبت از این اتفاق می‌شود برخی ناشران واکنش نشان می‌دهند پس می‌خواهم برداشت غلط از این جلسه نشود و ما در این جلسات فقط به دنبال رسیدن به یک الگوی مناسب برای برگزاری نمایشگاه کتاب هستیم و کارشناشان از ارائه نظرات خود ما را بی‌بهره نگذارند.

در ادامه این نشست موسایی مدیر انتشارات فرهنگ معاصر گفت: تخصصی شدن نمایشگاه هیچ بردی نخواهد داشت نه برای مردم و نه برای ناشر. این نمایشگاه یک هیجان بزرگی را به ایران و تهران تزریق می‌کند و این جریان عظیم کتابخوانی و تهیه کتاب را در کشور به وجود می‌آورد. این نمایشگاه می‌تواند دو قسمت شود که یکی در اواسط شهریورماه برای ناشران آموزشی که همزمان با آغاز سال تحصیلی است برگزار شود و بخشی هم به عنوان نمایشگاه بین‌المللی در نظر گرفته شود که البته این اقدام باید با تعاریف صحیح بین‌المللی صورت گیرد. پس به نظرم این نمایشگاه حداکثر دو بخش آن هم با اهداف مشخص برنامه‌ریزی گردد کتابفروشی‌ها در تهران و شهرستان‌ها توسط نمایشگاه کتاب ضربه می‌خورند و باید با نمایشگاه کتاب در راستای کمک کردن به کتابفروشی‌ها حرکت کنیم نه ضربه زدن به آنها. نمایشگاه کتاب باید فقط نمایشگاه شود و محلی برای نمایش کتاب تا سهم کتابفروشان ضایع نشود.

علی اشرف صادقی عضو پیوسته فرهنگستان در ادامه این نشست گفت: شلوغی نمایشگاه کتاب برای من به عنوان مخاطب آزاردهنده است و در حقیقت محلی برای سیر و سیاحت است البته عده‌‌ای از جوانان هم می‌آیند تا بتوانند از کتاب ارزانتر استفاده کنند خرید و خواندن کتاب باید جدی‌تر مورد توجه قرار گیرد زیرا وضعیت کتاب خریدن و مطالعه کردن در کشور ما اسفناک است. جامعه ما جامعه فرهنگی است و علاقه‌مند به کتاب و مطالعه نیست و نمایشگاه علاوه بر اینکه فرصتی برای سیر و سیاحت است فرصتی برای کتاب نیز تلقی می‌شود. اولیای فرهنگ کشور باید نگاه بهتری به این موضوع کنند تا ما چهارمین کشور از آخر در حوزه نشر نشویم. از دید من که کتاب‌های تخصصی را بیشتر می‌خوانم قطعاً بهتر است که این نمایشگاه تخصصی‌تر شود اگر این نمایشگاه تخصصی شود با استقبال کمتری روبه‌رو خواهد شد و تخصصی شدن نمایشگاه دردی را دوا نخواهد کرد و کمکی به رونق کتابخوانی نمی‌کند.

سیدحبیب قاسمی در ادامه نشست گفت:‌نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از روی کنشگری نبود بلکه واکنشی بود به نمایشگاه‌های کتابی که توسط وزارت علوم برای دانشجویان در دهه 60 برگزار شده بود که با استقبال نیز روبه‌رو شده بود بعد از آن وزارت ارشاد در سال 66 نمایشگاه کتابی در آبانماه برگزار کرد که بعد از مواجه شدن با استقبال مخاطبان تصمیم گرفتند آن را بین‌المللی کنند که پس از ثبت تاریخ آن در تقویم جهانی این نمایشگاه به نمایشگاه بین‌المللی تغییر شکل داد که در اردیبهشت 68 دومین دوره این نمایشگاه برگزار شد.

وی افزود: اگر زمان نمایشگاه بین‌المللی کتاب را جابه‌جا کنیم دیگر این نمایشگاه بین‌المللی نخواهد بود زیرا این نمایشگاه در تقویم جهانی به نام ایران ثبت شده و زمان دیگری برای ایران دیده نشده است و کشورهای بسیاری هستند که می‌خواهند ما زمان برگزاری نمایشگاه را جابه‌جا کنیم تا این زمان را به خود اختصاص دهند ما می‌توانیم نمایشگاه‌های متعدد برگزار کنیم ولی هیچ‌کدام از آنها دیگر بین‌المللی نخواهد بود.

وی در ادامه افزود: نگاه ناشر به نمایشگاه یک نگاه متفاوت از مؤلفه است که این نگاه با نگاه مترجم و نگاه مدیر فرهنگی نیز تفاوت دارد. اگر بخواهیم تصمیم‌گیری جدی در مورد نمایشگاه کتاب انجام دهیم باید تمام این نگاه‌ها را در نظر بگیریم. اگر بخواهیم یک نگاه جامع‌الاطراف به نمایشگاه شود باید همه کسانی که مرتبط هستند در تصمیم‌گیری لحاظ شوند و در آسیب‌شناسی‌ها نیز به همین نحو عمل شود. لامکانی نمایشگاه ما را به آسیب‌شناسی کشانده است و موجب شده تا بعد از این همه سال نتوانیم یک دبیرخانه دائمی داشته باشیم و برای برگزاری این نمایشگاه برنامه‌ریزی کنیم. این نمایشگاه که یک نمایشگاه بین‌المللی است چرا نباید یک دبیرخانه دائمی داشته باشد و به خاطر نداشتن یک مکان ثابت باید تا کی تجربه کنیم و این تجربه‌ها دفن شود. اگر مشکل نمایشگاه برطرف شود حتماً مشکلات نمایشگاه کمتر خواهد شد.

جهرمی در ادامه این نشست گفت: یک سنت بدی که در کشور ما وجود دارد این است که یک مدیر تازه‌ای که روی کار می‌آید مدیر قبلی را منکوب اگر نکند لااقل از تجربیات وی استفاده نمی‌کند هیچکس از من و آقای دکتر پرویز نپرسید که چرا محل نمایشگاه کتاب را جابه‌جا کردید.

وی افزود: این نشست و نشست‌هایی از این نوع راه به جایی نمی‌برد همانطور که اشاره شد این نمایشگاه یک واکنش صنفی بود و ما امروز نمی‌دانیم که این نمایشگاه می‌خواهد یک نمایشگاه باشد یا فروشگاه و چون هنوز این موضوعات روشن نیست ما به جایی نخواهیم رسید اگر قرار است نمایشگاه کتاب یک فروشگاه باشد تخصصی شدن به آن ضربه خواهد زد و اگر نمایشگاه کتاب یک نمایشگاه باشد تخصصی شدن برای آن مفید خواهد بود.

در ادامه این نشست دکتر فهیمیان رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران گفت:‌ بحث بین‌المللی بودن از جمله مباحثی است که در این جلسه به آن پرداخته نشده است معمولاً‌ نمایشگاه‌های بین‌المللی تخصصی نیست از دیگر موارد بحث در این نمایشگاه کتب تخصصی اس که با توجه به مباحثی نظیر تحریم و گرانی ارز چطور در مورد کتاب‌های خارجی برخورد می‌شود اگر نمایشگاه بین‌المللی باشد مخالف تخصصی شدن هستم ولی اگر قراراست این نمایشگاه یک نمایشگاه کاربردی باشد باید گفته شود که خوب است تخصصی شود زیرا برای گروه دانشجویان مفید خواهد بود. امروز نمایشگاه بین‌المللی محدود شده و بخش‌های مختلفی از آن کسب شده است. ما در پرسشنامه‌ای در نمایشگاه کتاب در بیست و پنجمین سال برگزاری آن پر کردیم که در آن به یک آمار جالب توجهی رسیدیم این آمار نشان می‌داد که در طول سال‌های اخیر میزان رضایت‌مندی از نمایشگاه کتاب کم شده بود.

موسوی در ادامه این نشست گفت: وقتی می‌گوییم تخصصی باید مشخصاً روی یک بحث مشخصی گفت‌وگو شود. وقتی صحبت از تخصصی شدن است باید روشن کنیم که می‌خواهیم این نمایشگاه را در دو مرحله یا مراحل بیشتر برگزار کنیم.

مدیرعامل خانه کتاب در پاسخ به این سؤال گفت: این جلسات برگزار می‌شود تا به پاسخ این سؤالات برسیم مکان یکی از مشکلات نه تنها نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلکه صنعت نشر است ولی من فکر می‌کنم اگر حمایت‌های دولت از نمایشگاه کتاب صرف بهبود زیرساخت‌های نشر شود اوضاع نشر بهتر خواهد شد و امروز نمایشگاه کتاب محلی برای نفس کشیدن ناشر شده است پس اگر دولت برای مثال حوزه توزیع را بهبود بخشد مطمئناً وضع ناشر بهتر خواهد شد. تخصصی شدن از نظر من این است که به تمام موضوعات صنعت نشر پرداخته شود و منظور ما از تخصصی شدن نمایشگاه پرداختن به موضوعات به صورت تخصصی است این نمایشگاه در هیچ‌کدام از بخش‌ها در قد و قواره فرهنگ ایران نیست.

قاسمی در ادامه این نشست گفت: اگر این جلسه برای آسیب‌شناسی کتاب بود موضوع برای گفت‌وگو بیشتر وجود داشت ولی اگر من به مکان نمایشگاه‌ اشاره کرد به این دلیل بود که نخواستم از بحث خارج شوم. اگر جلسه‌ای برای آسیب‌شناسی وضیعت کتاب برگزار شود من در مورد معضل کتاب سخن بسیار خواهم گفت.

حجت‌الاسلام زائری افزود:‌ منظور من از تخصصی شدن مخاطب این است که نمایشگاه از این وضعیت کنونی خارج شود و مخاطب تخصصی پیدا کند تا وضعیت نمایشگاه بهتر شود.

علی‌ اشرف صادقی به حضور ناشران بین‌المللی در این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: حضور ناشران بین‌المللی در این سال‌ها کم فروغ شده و برخی ناشران بازاری کتاب خارجی در این نمایشگاه شرکت می‌کنند و علت آن نیز این است که ناشران مطرح و برجسته به خاطر عدم پرداخت مبالغ کتاب آنها در نمایشگاه شرکت نمی‌کنند ولی اگر دولت بدهی‌های این ناشران را پرداخت کنند حتماً ناشران خارجی رجوع خواهند کرد که برای این موضوع باید فکر اساسی شود.

موسوی در انتهای این نشست گفت: از آن زمان که رویکرد نمایشگاه که به صورت فروشگاهی شده قرار بود شاهد ورود کتاب‌های جدید باشیم ولی شاهدیم که چند سالی است که کتاب‌‌های جدید به نمایشگاه نمی‌آید و برخی می‌روند به صورت کانتینری کتاب می‌خرند و اینجا در نمایشگاه کتاب با مبالغ خوب می‌فروشند که به نظرم اسم این را می‌توان خرت و پرت فروشی کتاب نهاد که به نظرم اگر این موضوع را جمع کنیم اوضاع بهتر خواهد شد. همچنین به نظرم تغییر جای نمایشگاه یک لجبازی بود و برخی ناشران به این موضوع اعتراض کردند ولی در آن زمان هیچکس به آن اعتراض‌ها جواب نداد و توضیحی نیز درباره این تصمیم به ناشران داده نشد.
انتهای پیام/

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار