امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۸:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111216
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۱۴
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پنجاه و سومین اجلاس سالانه سازمان حقوقی مشورتی آسیایی آفریقایی آلکو (AALCO) از  ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پنجاه و سومین اجلاس سالانه سازمان حقوقی مشورتی آسیایی آفریقایی آلکو (AALCO) از  امروز لغایت 27 شهریورماه  در تهران برگزار می‌شود. در این اجلاس که اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان نیز می‌باشد، مهمترین موضوعات و تحولات حقوقی بین‌المللی مورد بحث و تبادل نظر نمایندگان 47 کشور عضو این سازمان قرار می‌گیرد. همچنین در نشست 4 روزه تهران اجلاس ویژه‌ای با هدف بررسی افراط گرایی خشن و تروریسم نیز برگزار خواهد شد.

پس از کنفرانس باندونگ و تشکیل جنبش عدم تعهد، سازمان بین الدولی حقوقی مشورتی آسیایی آفریقایی در 15 نوامبر 1955 توسط سران 8 کشور آسیایی تحت عنوان «کمیته حقوقی مشورتی آسیایی» تشکیل شد. هدف اولیه تشکیل این کمیته بررسی مشکلات حقوقی ارائه شده توسط اعضاء و تبادل نظر در مورد مسائل حقوق بین المللی مورد علاقه کشورهای عضو عنوان شد. دو سال بعد با هدف فراهم شدن زمینه مشارکت کشورهای آفریقایی نام آن به کمیته حقوقی مشورتی آسیایی و آفرایقایی تغییر یافت و سرانجام در نشست کلمبو کشورهای عضو تصمیم گرفتند این کمیته را به یک تشکیلات دائمی تبدیل و نهایتا در سال 2001 این کمیته به «سازمان حقوقی مشورتی آسیایی آفریقایی آلکو (AALCO) » تغییر نام پیدا کرد.

سازمان دارای 47 عضو (33 کشور از قاره آسیا و 14 کشور از قاره آفریقا) می‌باشد که مهمترین اعضای آن می‌توان به مصر، چین، هند، غنا، اندونزی، عراق، جمهوری اسلامی ایران، ژاپن، مالزی، پاکستان، کره شنالی و کره جنوبی، عربستان، آفریقای جنوبی، سوریه، ترکیه و... اشاره کرد. این سازمان دارای دبیرکل از کشور مالزی و سه معاون از چین، ژاپن و جمهوری اسلامی ایران می‌باشد و مقرآن در دهلی نو است.

اهداف تشکیل سازمان آلکو

مهمترین اهداف تشکیل سازمان حقوقی مشورتی آسیایی آفریقایی عبارتند از:

- نهادی جهت همکاری کشورهای آسیایی و آفریقایی به منظور رفع نگرانی‌ها در خصوص مسائل حقوقی بین‌المللی اعضاء،

- هم اندیشی و بررسی موضوعات در دستور کار «کمیسیون حقوق بین الملل» سازمان ملل متحد و اعلام نظرات کشورهای عضو به آن کمیسیون،

- هماهنگی و همفکری کشورهای عضو در خصوص برخی از موضوعات حقوقی بین‌المللی و اعلام نقطه نظرات آنها از سوی سازمان به سایر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و سازمان ملل متحد،

- بررسی مسائل حقوقی مورد نظراعضا سازمان و اعلام نتایج و توصیه به دولت‌های عضو،

- تبادل نظر و دیدگاه‌ها در خصوص برخی از موضوعات حقوقی مورد علاقه کشورهای عضو و تبادل اطلاعات مربوطه با یکدیگر،

جمهوری اسلامی ایران و آلکو

ایران در سال 1348( 1970) به این سازمان پیوست و به عنوان یکی از فعال‌ترین و تاثیرگذارترین کشورهای عضو این سازمان می‌باشد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در راستای تحقق اولویت بندی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به کشورهای آسیایی و آفریقایی و همچنین به منظور حضور موثرتر در توسعه و تدوین حقوق بین‌الملل و نیز هماهنگی و رایزنی با کشورهای عضو این سازمان در خصوص موضوعات دستور کار کمیسیون حقوق بین‌الملل و کمیته ششم مجمع عمومی سازمان ملل متحد (کمیته حقوقی)، یکی از دیپلمات‌های باسابقه جمهوری اسلامی ایران در اختیار این سازمان قرار داده شد. در همین راستا سازمان نیز با شناسایی نقش جمهوری اسلامی ایران و تخصیص پست معاونت این سازمان به کشورمان بر اهمیت تاثیرگذاری این نقش در سازمان صحه گذاشته است. از سال 1362 تاکنون به صورت متناوب یکی از حقوقدانان برجسته کشورمان به عنوان معاون به سازمان معرفی می‌شوند.

دستور کار اجلاس تهران

در اجلاس تهران علاوه بر موضوعات مربوط به دبیرخانه الکو، موضوعات مهمی نظیر وضعیت و رفتار با پناهندگان، اخراج فلسطینی‌ها و سایر اقدامات رژیم صهیونیستی از جمله مهاجرت دسته جمعی و اسکان یهودیان در تمامی سرزمین‌های اشغالی در مغایرت با حقوق بین‌الملل به ویژه کنوانسیون چهار ژنو 1949، اعمال فراملی قوانین ملی: تحریم‌های تحمیلی بر کشورهای ثالث، سازمان تجارت جهانی به عنوان چارچوب توافقات و دستورالعمل برای تجارت جهانی، حمایت از افراد در زمان بلایای طبیعی، تشکیل عرف بین‌الملل، حمایت از جو زمین و لایه اوزون، محیط زیست و توسعه پایدار، تحولات حقوق بین‌الملل دریاها و... مورد بحث، بررسی و تبادل نظر قرار خواهند گرفت.در این نشست 4 روزه همچنین اجلاس ویژه‌ای با هدف بررسی افراط گرایی خشن و تروریسم نیز برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها