امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۰۶:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111225
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۱۴
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امروز از دقایق ابتدایی معاملات، اوراق امتیاز تسهیلات مسکن به بالاترین رقم از ابتدای

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امروز از دقایق ابتدایی معاملات، اوراق امتیاز تسهیلات مسکن به بالاترین رقم از ابتدای راه‌اندازی رسید به طوری که در برخی نمادها از جمله دی ماه 91، اسفند 92 و فروردین 93 از مرز 100 هزار تومان هم گذشت.

متقاضی برای دریافت امتیاز وام 45 میلیون تومانی بانک مسکن نیازمند 90 برگ از اوراق امتیاز تسهیلات خرید مسکن خواهد بود؛ هم‌اکنون هزینه تأمین این مقدار اوراق بابت وام 45 میلیون تومانی به 9 میلیون تومان به غیر از هزینه‌های اداری دفترخانه و بانکی رسید.

این در حالیست که فرابورس در مراحل مختلف، سیاست محدودیت خرید و فروش را اعمال می‌کند، اما این امرمانع از افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها نشده است.

بر اساس این گزارش، مدیران فرابورس و مسئولان سازمان بورس برای ایجاد تعادل در این بازار وعده‌هایی مبنی بر ایجاد صندوق بازارگردانی یا سرمایه‌گذاری در سپرده‌های ممتاز بانک مسکن توسط صندوق های سرمایه گذاری را داده بودند اما تاکنون هیچکدام از این وعده‌ها عملی نشده و قیمت اوراق همچنان روند صعودی به خود گرفته است.

در این خصوص کارشناسان بازار معتقدند که تقاضای واقعی منجر به افزایش شدید قیمت اوراق تسهیلات خرید مسکن شده و برخی سیاست‌های دولت منجر به کاهش سپرده‌های ممتاز بانک مسکن شد که علاوه بر افزایش تقاضا، عرضه‌ها روند کاهشی داشته باشند.

اما برخی دیگر داد و ستدهای این بازار را سفته بازی دانسته و می‌گویند: فرابورس بازار کارآیی برای معاملات اوراق تسهیلات نیست و سفته‌بازان برای استفاده از مابه‌التفاوت قیمت که همواره طی یک سال اخیر صعودی بوده منتفع می‌شوند.

بنابراین گزارش، از راه‌کارهای ایجاد تعادل در بازار اوراق تسهیلات خرید مسکن، تحریک طرف عرضه با استفاده از سیاست‌های بازارگردانی یا سرمایه گذاری در سپرده‌هاست و با توجه به نیاز بخشی از مردم به این روش تأمین مالی، چالش افزایش هزینه‌ برای تهیه این اوراق برطرف شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها