امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 25
۱۰:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111234
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۱۴
تعداد بازدید: 20
شیخ عبدالغنی شمس‌الدین دبیرکل تجمع علمای جنوب شرق آسیا در مالزی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس درباره تقریب مذاهب اسلامی گفت: تقریب نوعی از اصلاح ...

شیخ عبدالغنی شمس‌الدین دبیرکل تجمع علمای جنوب شرق آسیا در مالزی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس درباره تقریب مذاهب اسلامی گفت: تقریب نوعی از اصلاح بین برادران مومن است که خدا در آیات قران بر آن تاکید کرده است؛ به این معنی که نمی‌خواهیم اتفاقی بیافتد که درگیری رخ دهد و جنگ شود در حالی که اختلافات را می‌توان به روش متمدنانه‌تر و مسالمت‌آمیزتری حل کرد.

وی افزود: انسان تجربیات و داستان‌های زیادی دارد که برای چیز ساده‌ای ناراحت شده و موجب قتل و کشتار شده است لذا مسلمانان و به‌ویژه علما باید تعقل کنند و هشیار و مواظب باشند تا مسائل درست حل شود تا امت اسلامی فردایش بهتر از امروز باشد و به احسن‌الحال برسند؛ مسلمانان «خیر امه اخرجت للناس» هستند و چطور است که خیر الناس امروز از دیروزش بدتر است.

این عالم مالزیایی در پاسخ به این سوال که روابط شیعه و سنی در مالزی چگونه است و چرا در مالزی علیه شیعیان اقداماتی می‌شود، گفت: عوامل زیادی وجود دارد که در این بین عمل می‌کند و واقعیت سیاسی و فرهنگی و دینی مالزی را می‌سازد.

* برخی در مالزی برای منافع سیاسی علیه آزادی مذاهب قانون می‌گذرانند

وی افزود: مالزی تبعاً کشور لیبرالی و دمکراتیک، ملی، پراگماتیک و تحت اندیشه‌های غربی است لذا مسئولان مالزی با امیال خاصی که دارند تحت تاثیر طرح‌ها و نقشه‌های غربی و نیروهای استکبار قرار می‌گیرند و یکی از نقشه‌های استکبار تلاش برای ایجاد تفرقه و تعصب است.

شمس‌الدین ادامه داد: سیاستمداران نیز وارد چنین فضاهایی می‌شوند تا در رقابت‌های حزبی یا در انتخابات پیروز شوند و برای همین قوانین و لوایحی می‌گذرانند تا آزادی برخی مذاهب به‌ویژه شیعیان را محدود کنند.

این عالم مالزیایی با بیان اینکه معارضه قدرت زیادی ندارد، تاکید کرد: برادران ما در حزب اسلامی مالزی برای اصلاح امور تلاش می‌کنند تا دولت و ملت مالزی به مسیر رشد بازگردند و دمکراسی و آزادی تحقق واقعی پیدا کند و اگر ما در انتخابات پیروز شویم می‌توانیم این قوانین ناعادلانه را اصلاح کنیم.

وی به نقش دخالت‌های غربی در تفرقه بین شیعه و سنی اشاره کرد و افزود: وقتی آمریکایی‌ها وارد عراق شدند شرکت بلک واتر را که اکثراً از زندانیان و اشرار محکوم به حبس ابد آمریکا بودند را برای حفاظت از ارتش آمریکا وارد عراق کردند؛ این افراد به قوانین ملتزم نبودند و به کشتار بین مردم اقدام کردند و بین شیعه و سنی تفرقه انداختند و لباس اهل‌سنت را می‌پوشیدند و شیعه را می‌کشتند و بالعکس لذا در همه جا از جمله مالزی قابلیت چنین اقداماتی از سوی خارجی‌ها وجود دارد و در مقابل هم برخی برادران شیعه و سنی به جان هم می‌افتند اما این افراد اکثریت نیستند و ما نمی‌خواهیم در این فضاها درگیر شویم.
 
* شبکه‌های ماهواره‌ای تندرو شیعه و سنی با تفکر ضدآمریکایی امام خمینی(ره) مقابله می‌کنند

شیخ عبدالغنی شمس‌الدین همچنین به نقش برخی شبکه‌های ماهواره‌ای مالزیایی و غیرمالزیایی در ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی در این کشور اشاره کرد و گفت: دولت مالزی دارای انواع شبکه‌های تلویزیونی است که مال و قدرت و کارشناس و ... با آنهاست.

وی افزود: این شبکه‌ها علیه اسلامگرایان شیطنت می‌کنند و ایران و شیعه را شیطان معرفی می‌کنند چرا که ایران آمریکا را شیطان معرفی کرد و اقدام امام خمینی(ره) در شیطان معرفی کردن آمریکا را مقابله به مثل می‌کنند و این حرف‌ها بعضی جاها نیز مورد قبول مردم قرار می‌گیرد البته باید مردم تهذیب نفس داشته باشند و امت را به این سمت هدایت کرد و این نیاز به قدرت دارد که ما نیروهای اسلامی در مالزی قدرت و پول کمی داریم.

* تقریب این نیست که دم به ساعت بگوییم تقریب

دبیرکل تجمع علمای جنوب شرق آسیا همچنین درباره امکان هم‌آوایی و وحدت شیعه و سنی در مالزی در پی وضعیت در میانمار گفت: مساله میانمار مساله‌ای خارجی برای مالزی است و تاثیرات زیادی در مسائل داخلی ندارد اما اراده‌ و مساعی حمیده‌ای را می‌توان فعال کرد تا سنی و شیعه از برادران ما در میانمار و آفریقای مرکزی حمایت کنند و این وسیله‌ای از وسایل تقریب است.

وی افزود: تقریب این نیست که دم به ساعت بگوییم تقریب بلکه باید طرح‌های دو طرفه و سه طرفه طراحی کرد و ما نیز با اصلاح و کمک به این طرح‌ها آماده‌ایم.

شمس‌الدین تصریح کرد: مجمع تقریب مذاهب اسلامی و ایران می‌توانند چنین طرح‌هایی را فعال کنند اما ما قدرت نداریم؛ ما اندیشه‌های و طرح‌های زیادی داریم اما وسیله‌ای برای عملی کردن آنها نداریم.
انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها