امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۵:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 111265
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۵۳
تعداد بازدید: 179
پس از جنگ اخیر غزه بسیاری از محاسبات استراتژیک نظامی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در حال تغییر است. موفقیت های محور مقاومت و آسیب های بی سابقه ای که ...

پس از جنگ اخیر غزه بسیاری از محاسبات استراتژیک نظامی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در حال تغییر است. موفقیت های محور مقاومت و آسیب های بی سابقه ای که رژیم صهیونیستی در جنگ اخیر محتمل شد، سبب شده که مقامات نظامی صهیونیستی مجبور به بازبینی برخی محاسبات استراتژیک نظامی خود شوند.

در این میان فوری ترین و اصلی ترین مولفه ای که باید درباره آن محاسبات خود را تغییر بدهند، حزب الله لبنان است. زیرا حزب الله هم از حماس از لحاظ تجهیزات نطامی قوی تر و پیشرفته تر است و هم پس از حماس امکان درگیری نظامی با حزب الله محتمل است.

با این وجود پس از جنگ غزه از میان اظهارات مقامات نظامی صهیونیستی اعترافات قابل تاملی درباره حزب الله بیان شده است. این اعترافات در سه دسته ذیل قابل تقسیم بندی است:

الف: گنبد آهنین رژیم صهیونیسیتی در مقابل ۵۰ روز موشک باران حماس و جهاد اسلامی کارنامه موفقیت آمیزی از خود به جای نگذاشت. یکی از اصلی ترین موضوعاتی که رژیم صهیونیستی این روزها با آن روبه رو است، پاسخ به این سوال است که میزان موفقیت گنبد آهنین در مواجه با موشک های پیشرفته تر حزب الله لبنان چگونه خواهد بود؟ این در حالیست که حزب الله لبنان از لحاظ تعداد موشک نیز فراتر از گروه های فلسطینی است. «دن گولدفیس» یک فرمانده ارتش رژیم صهیونیستی بر ناتوانی سیستم گنبد آهنین در برابر موشک‌های حزب‌الله لبنان اذعان کرده است. کانال دوم تلویزیون رژیم صهیونیستی در گزارشی به نقل از این نظامی نوشت: اسرائیلی‌ها باید بدانند که در صورت جنگ با حزب‌الله در آینده، با یک داستان بسیار متفاوت(از جنگ غزه) مواجه خواهند بود. این نظامی افزود: «ما به دقت و انعطاف بیشتری نیاز خواهیم داشت».

ب: موضوع دومی که محاسبات مقامات نظامی رژیم صهیونیستی را پس از جنگ غزه تحت تاثیر قرار داده تعداد و میزان پیشرفته بودن موشک های حزب الله است. در این باره یک مقام نظامی صهیونیستی معتقد است: «تخمین‌ها از دارا بودن صد هزار موشک و راکت توسط حزب‌الله حکایت دارد که بسیاری از آنها در جنوب لبنان مخفی است اما حزب‌الله موشکهای برد بلندی نیز دارد که قادر به جابجایی کلاهک‌هایی به وزن یک تن هستند. موشک‌های مستقر در بیروت به سیستم‌های هدایت شونده مجهز بوده و قادر به هدف قرار دادن سراسر اسرائیل هستند؛ موضوعی که توانایی دفاع موثر گنبد آهنین را مشکل می‌کند». این مقام نظامی اسرائیل همچنین تاکید دارد که شیوه جنگ با حزب الله به صورت کاملا جدی با جنگ در جنوب با گروه‌های فلسطینی متفاوت است.

گفتنی است دیگر مقامات صهیونیستی نیز بر وجود ۱۰۰ هزار موشک حزب الله اذعان کرده اند.

جمسئله سومی که ذهن مقامات صهیونیستی را به شدت به خود درگیر کرده است، مسئله پیچیده احتمال استفاده از تونل های زیرزمینی در جنگ احتمالی با حزب الله است. یکی از موفقیت های گروه های جهادی در فلسطین در جنگ اخیر با اسراییل استفاده از تونل های زیرزمینی برای نفوذ به خاک سرزمین های اشغالی بود. صهیونیست ها از طریق این تونل ها دچار خسارت زیادی شدند و علاوه بر اینکه تعداد قابل تاملی از نیروهای نظامی صهوینیستی از این طریق به هلاکت رسیدند، حتی تعدادی نیز دستگیر شدند. این در حالیست که برای اولین بار به نوعی این حزب الله بود که از ترفند تونل های زیرزمینی برای مقابله با رژیم صهیونیستی استفاده کرد. مسئله ای که مقامات صهیونیستی در این باره گفته اند این است که حزب الله در حفر تونل از گروه های جهادی فلسطین پیشرفته تر است و نکته مهمتر اینکه اطلاعات دقیقی از میزان و موقعیت مکانی این تونل ها ندارند.

منبع:جهان نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها